Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Re: Mashoga na Wasagaji, someni hapa

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by Wambandwa, Mar 4, 2012.

  1. Wambandwa

    Wambandwa JF-Expert Member

    #1
    Mar 4, 2012
    Joined: Dec 3, 2006
    Messages: 1,951
    Likes Received: 162
    Trophy Points: 160
    Former Growing Pains star Kirk Cameron is taking heat from GLAAD after remarks made on CNN's Piers Morgan Tonight.
    During Friday's interview, Cameron called homosexuality "unnatural" and "destructive."
    "I think that it's unnatural. I think that it's detrimental and ultimately destructive to so many of the foundations of civilization," the actor, who played Mike Seaver on the 1980s TV series, said on the program.
    Cameron, who is an evangelical Christian, also spoke out against gay marriage.
    "Marriage is almost as old as dirt, and it was defined in the garden between Adam and Eve. One man, one woman for life till death do you part. So I would never attempt to try to redefine marriage. And I don't think anyone else should either," Cameron said. "So do I support the idea of gay marriage? No, I don't."

    The Gay & Lesbian Alliance Against Defamation issued a statement in response to the actor's recent appearance on the CNN program.


    “In this interview, Kirk Cameron sounds even more dated than his 1980s TV character,” saidHerndon Graddick, senior director of programs at GLAAD, in a statement. “Cameron is out of step with a growing majority of Americans, particularly people of faith who believe that their gay and lesbian brothers and sisters should be loved and accepted based on their character and not condemned because of their sexual orientation.”
    [FONT=Georgia, Times, 'Times New Roman', serif]Graddick also addressed Cameron's remarks regarding gay marriage: “With an increasing number of states recognizing marriage equality, Americans are seeing that marriage is about committed couples who want to make a lifelong promise to take care of and be responsible for each other and that gay and lesbian couples need equal security and legal protections. That’s not ‘redefining’ anything."[/FONT]

    Mwenye macho na akili kasoma hapo juu na kuelewa, matendo machafu yanalaaniwa na watu wenye akili timamu. Nimevutiwa na jina la CAMERON ambalo lina akisi mawazo tofauti na yule jamaa wa kwa malkia.

    Nimeisoma 'Yahoo News' ya leo.

     
  2. m

    mtafungwa Member

    #2
    Mar 4, 2012
    Joined: Feb 27, 2012
    Messages: 74
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Wengi hudhani ushoga/usagaji ni aina fulani ya laana au dhambi. Lakini wengi pia hatujaelezwa na wataalam wa maumbile na tabia za mwili wa binadamu juu ya chanzo cha tabia hii. Labda nao hawajatambua chanzo hicho. Nadhani kuna sababu za kibaiolojia zaidi (kuliko za kisaikolojia) zinazowafanya wengine wawe tofauti kimaumbile. Wataalam wa DNA mwasemaje?
     
  3. Kongosho

    Kongosho JF-Expert Member

    #3
    Mar 4, 2012
    Joined: Mar 21, 2011
    Messages: 36,152
    Likes Received: 178
    Trophy Points: 145
    haramu ni haramu tu
    hata uibadilishe jina. . .
     
Loading...