Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Re.advertised. APPLICANTS FROM DSM,MBEYA,MWANZA,MORO AND WHO ALREADY APPLIED,SHOULDNT APPLY TWICE,

Discussion in 'Nafasi za Kazi na Tenda' started by scholarships, Jun 25, 2011.

  1. s

    scholarships Member

    #1
    Jun 25, 2011
    Joined: Aug 8, 2010
    Messages: 5
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    hello,.
    we need 130 agents to work with us.
    we want more agents around the country,.in each region we need 5 agents to work for us.

    job description.
    -To register students who are athletes..we recommed the age limit of such students to be btn 10-20 years old.
    -To assess students' perfomance in class (accademic continous assessment) and in fields (talents).
    -To be the link between the family of the student and the head office.
    -To take care of all video clips submitted to them by athletes students
    -To advice and give courage to students who work hard in realising their goals/dreams

    qualifications
    - Any bachalor degree is an added advantage
    -Form six leavers ,.WHO OBTAINED atleast divion III in his/her final exam.
    -fluent in both spoken/written English and swahili.
    -Person of a good moral
    -computer expert.

    commission
    -we have two types of students we deal with,.there first one are those who are young athletes of 10-20 yrs old, who wish to study in USA under athletes schoalrships..here we pay just 10% of the enrollment fees the student pays.
    -the second category are the adults who will be going to china for studies under college scholarship,.the colleges pay just 90% of the cost ,the rest will be covered by the student sponsor. here per month we pay 500usd for each 3 students you recruit per month..we take students for BBA,MBA, MEDICINE,DENTIST,CHEMICAL TECHNOLOGY,AND PETROLIUM.

    SEND YOUR CV HERE ,.patrickmwisua@yahoo.com
    enquire@scholarshipstz.or.tz OR CALL 0757745065 FROM 8.30AM-3.30PM ON WEEKLY DAYS

    all the best.
     
  2. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #2
    Jun 25, 2011
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,797
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145
    Thank you for this valuable post

    nadhani ni vyema mngetoa background ya organization yenu ili kuboresha uelewa wa watakaokua interested
     
  3. T

    Tasia I JF-Expert Member

    #3
    Jun 25, 2011
    Joined: Apr 21, 2010
    Messages: 1,220
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    sasa ninyi ni nani??
    manake hata hyo mail adress ni private.
    kama kamchezo flani though mnawez kua siriaz.
    jiwekeni muonekane siriaz bana!
     
  4. s

    scholarships Member

    #4
    Jun 25, 2011
    Joined: Aug 8, 2010
    Messages: 5
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    thanks kwa ushauri wako,.
    we shall soon post our background and tell more about us for people to know exactly what we do for the communities.
     
  5. m

    mzee wa njaa JF-Expert Member

    #5
    Jun 25, 2011
    Joined: Jun 16, 2011
    Messages: 1,368
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    wekeni wazi msijekuwa matapeli nyie.
     
  6. s

    siwalaze Senior Member

    #6
    Jun 25, 2011
    Joined: Oct 7, 2010
    Messages: 123
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Mie nilidhani unapokuja humu jamvini ,unakuwa umejiandaa!ni suala la kuweka link ya website yenu na location ya ofisi zenu,nini mnafanya,kwa lengo gani!! No one enters without prior information of what he gotta do huko kwenu!!! ni mtazamo tu!!
     
  7. Ikumbilo

    Ikumbilo JF-Expert Member

    #7
    Jun 26, 2011
    Joined: May 14, 2010
    Messages: 455
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Kijana hivi hiyo enquire@scholarshipstz.or.tz ipo kweli au ndio kutuuzia mbuzi kwenye magunia?
     
  8. A

    Agrodealer Senior Member

    #8
    Jun 26, 2011
    Joined: Mar 19, 2011
    Messages: 108
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Huyu jamaa kakopi pahala kaja kupest hapa aone uzaifu wa watu wenye shida na ajira tulivyo weng na pengine mwenzetu huyu.
    Hana lolote maana kachukua Tz mikoa 26 kazidisha mala 5 kapata130 kasema @ mkoa m2 tano. Huu ni utapel mbona vingine hatudought?
     
  9. Ikumbilo

    Ikumbilo JF-Expert Member

    #9
    Jun 26, 2011
    Joined: May 14, 2010
    Messages: 455
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Kweli huyu jamaa amekuja kuadaa watu. Au anataka CV za watu ili azichapishe kwenye NGO yake. Ni vyema sana kuwa makini na matangazo kama haya.
     
  10. D

    Darling Member

    #10
    Jun 27, 2011
    Joined: Jul 30, 2007
    Messages: 69
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    ppl learn to be positive and tolerant. he said he will post the details then wait..
     
  11. B

    Baba Jose Senior Member

    #11
    Jun 27, 2011
    Joined: Nov 29, 2010
    Messages: 158
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    kwani mtu ukituma cv unapungua nini? ukiona cv imechapishwa kwenye NGO ujue hao wahusika wamo kkt hio NGO sasa atachapishaje CV za watu zaidi ya mia moja,na kumbuka kwani ni kazi ngapi umetuma cv yako na wala huitwi kwani huwa wanachapisha cv zenu,who knows you bwana,nawashauri vijana mu apply achaneni na mawazo yasiyo pevu,
    regards
    baba Jose
     
  12. M

    Mangi Moshi Member

    #12
    Jun 27, 2011
    Joined: Jun 21, 2011
    Messages: 22
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Hii imekaa kiutapeli zaidi maana hata Kiingereza chenyewe ni cha kuungaunga. This cant be expected from a serious Institution.
     
  13. M

    Mapujds JF-Expert Member

    #13
    Jun 27, 2011
    Joined: May 12, 2011
    Messages: 1,291
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 135
    Mimi nilishatuma mara ya kwanza hawajanijibu kama wamepata cv zangu.kitu kinghne email hiyo ya pili hapatikani kabisa,why?
     
  14. Mdau Mkuu

    Mdau Mkuu JF-Expert Member

    #14
    Jun 27, 2011
    Joined: Dec 12, 2009
    Messages: 232
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 35
    Pigeni simu hiyo mpate uhakika acheni kulumbana ndugu zangu!
     
  15. Mentor

    Mentor JF-Expert Member

    #15
    Jun 27, 2011
    Joined: Oct 14, 2008
    Messages: 16,500
    Likes Received: 3,634
    Trophy Points: 280
  16. j

    johnmoney Member

    #16
    Jun 27, 2011
    Joined: Nov 2, 2010
    Messages: 50
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Aghaa kwani mlaghai ni yeye tu mbona hata LAISI wake ni mlaghai tuu,
    Si shangai mimi hata chembe
     
  17. georgeallen

    georgeallen JF-Expert Member

    #17
    Jun 28, 2011
    Joined: Jun 3, 2011
    Messages: 3,750
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 145
    kama deci vile
     
  18. M

    Mapujds JF-Expert Member

    #18
    Jun 29, 2011
    Joined: May 12, 2011
    Messages: 1,291
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 135
    Mtujibu basi tuliotuma ili tujue mmepata and what next.
     
  19. c

    charndams JF-Expert Member

    #19
    Jul 1, 2011
    Joined: Nov 12, 2010
    Messages: 405
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
  20. B

    Baba Jose Senior Member

    #20
    Jul 1, 2011
    Joined: Nov 29, 2010
    Messages: 158
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
Loading...