Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Raisi pekee afrika!

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by malkiory, May 15, 2011.

  1. malkiory

    malkiory JF-Expert Member

    #1
    May 15, 2011
    Joined: Oct 24, 2010
    Messages: 272
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
  2. 22nd

    22nd JF-Expert Member

    #2
    May 15, 2011
    Joined: Aug 1, 2010
    Messages: 498
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    he is my president (dont take him away from me)and i dont care if he is a dictator as long as he is doing that for his people.
     
  3. M

    MpendaTz JF-Expert Member

    #3
    May 15, 2011
    Joined: May 15, 2009
    Messages: 1,475
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    I would add, as long as he delivers beyond expectations, let him be a dictator because now we have all reasons to believe that Africa is not yet ready for the type of democracy in the west. We should also not forget that the one in the west today did not fall from the skies! it was earned , and from dictators.
     
  4. M

    Mama PC Member

    #4
    May 15, 2011
    Joined: Nov 2, 2010
    Messages: 44
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    Kwa kweli huyu ndie President. Akiongea unaona kabisa viungo vya mwili vinavyoshirikiana. Angekuwa ni Rais wetu na rasilimali zote tulizonazo tungekuwa mbali sana. Bandari, madini ya kila aina. Hivi tunataka Mungu atupe nini jamani!! Atupe kipele tujikune?!! Na kucha pia atunyime!!
     
  5. Sijali

    Sijali JF-Expert Member

    #5
    May 15, 2011
    Joined: Sep 30, 2010
    Messages: 1,962
    Likes Received: 325
    Trophy Points: 180
    Labda inabidi tuchapane kwanza. Maana kama si kuchapana asingetokea huyu Kagame, watu wangeng'ang'ania hadi mwisho kama hivi sasa na chama haramu cha CCM. Ila vita Tanzania itakuwa baina ya raia wema na hawa wachache walioiteka nchi chini ya chama chao! Honestly, tulipofikia lolote lije!
     
Loading...