Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Radio wapo na mwaipopo.

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Kiby, Apr 6, 2011.

  1. Kiby

    Kiby JF-Expert Member

    #1
    Apr 6, 2011
    Joined: Nov 16, 2009
    Messages: 4,545
    Likes Received: 306
    Trophy Points: 180
    Yule mwanaharakati maarufu kwa kunusa mkando wa ulaji, Said mwaipopo,alikuwepo radio wapo leo, katika kipindi cha meza ya busara, pamoja na wenzake wawili akinadi mazumuni ya kundi lao.
    Kwamba ni watu wanaotaka kutetea amani ya nchi inayotaka kutoweka.
    Kwamba maandamano yanayofanyika nchini sasa hivi hayana tija na ni uchochezi wa kuondoa amani.
    Kwamba kongamano lililoandaliwa na UDASA j/mosi iliyopita lilikuwa na sura ya uchochezi.
    Kwamba Kenya walililia katiba mpya lakini haikuwasaidia na hivyo tuko juu sana kuliko wao kwa kila hali.
    Kwamba JK kajenga barabara alizozitaja, kutoka Dar mwanza, Lindi Dar na nyinginezo nyingi.
    Kwamba uchaguzi ni kwa kura tu na akishatangazwa kiongozi hakuna uhalali wala haki ya kumwondoa aliyechaguliwa hata kama anashindwa kuilinda katiba. Maana wale watakaomwondoa nao ni walewale, akitolea mfano wa Mwai Kibaki. Nk wa kadha.
    My take:
    Mwaipopo huyu ndie aliyetangaza mda mfupi kabla ya kampeni za uchaguzi mkuu kuanza kwamba anguzunguka nchi nzima kuwashawishi waislamu wasiichague ccm, kwa sababu ya kushindwa kutekeleza ilani yao ya kuwapa mahakama ya kadhi.
    Ghafla alitoweka na katika kipindi chote cha uchaguzi hata mda mfupi baada ya uchaguzi hakuwepo nchini.
    Habiri zenye uthibitisho zilijuza kwamba alikuwa Somalia ndani ya kundi la Elisha- baab.
    Sasa najiuliza kule alienda kujifunza namna ya kutengeneza amani au namna ya kuiondoa?
    Ni nani walioifazili safari yake ya zaidi ya miezi mitano?
    Najikuta nikijiuliza masuali haya, kwa kuzingatia kwamba kuna kiongozi mmoja mwandamizi (waziri) alilalamika kuundiwa njama za kuuawa na miongoni mwa wauaji wake kuna vijana wa elisha- baab.
    Kuna uhakika gani kama huyu mwaipopo sii miongoni mwa hao elisha-baab tishio la viongozi wetu?
    Nawakilisha tujadili!!
    .
     
  2. Jile79

    Jile79 JF-Expert Member

    #2
    Apr 6, 2011
    Joined: May 28, 2009
    Messages: 8,765
    Likes Received: 116
    Trophy Points: 160
    he............kwanza huyu mwaipopo na uislamu wapi n wapi?.............kwanza tupate uhakika km kweli alienda somalia [articularly al-shabab...ikithibitikas sisi wapenda amani tumtafute tumsambaratishe kabla hajaharibu amani ya nchi.................watu wa namna hii ni hatari sana.............
     
  3. Kiby

    Kiby JF-Expert Member

    #3
    Apr 6, 2011
    Joined: Nov 16, 2009
    Messages: 4,545
    Likes Received: 306
    Trophy Points: 180
    .
    Huyu jamaa anapatikana katika kijiwe cha mwembechai kila jioni kwa wale walio katika fani ya uandishi mnaweza kumtembelea pale na kumhoji zaidi hasa pia kwa habari ya mkutano wa viwanja vya mnazi mmoja waliotangaza kuwa nao siku ya j/pili tarehe kumi.
    Amesema wametuma mialiko kwa vyama vyote akivitaja kwa majina yaani ccm, cuf, nccr, udp lakini sikumsikia akikitaja chadema.
    Kwa habari
    Ya safari yake ya somalia aliithibitisha mwenyewe alipokuwa akijieleza baada ya shuhuda mmoja kumwuliza alichokuwa akikifanya katika mji wa mpaka wa Kenya/somalia maana alimwona kule. Safari yake aliianza mara tu baada ya kuonekana jangwani siku ya ufunguzi wa campaign za chadema alipomwaga dua.
    .
     
  4. IGWE

    IGWE JF-Expert Member

    #4
    Apr 6, 2011
    Joined: Feb 3, 2011
    Messages: 7,549
    Likes Received: 912
    Trophy Points: 280
    na hapo ndipo penye ukweli usio na mawaa wala ubishi,....nyakyusa speaking people na uswahili huu wapi na wapi,....
    ebu aende huko,labda alienda kuomba al-shaba wamuue mwakyembe.....
     
  5. Henge

    Henge JF-Expert Member

    #5
    Apr 6, 2011
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 6,687
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 135
    MBOMBO NGAFU fijo
     
  6. Kiby

    Kiby JF-Expert Member

    #6
    Apr 6, 2011
    Joined: Nov 16, 2009
    Messages: 4,545
    Likes Received: 306
    Trophy Points: 180
    .
    Huo mkutano wao wa mnazi mmoja j/pili ni wa amani kweli ama kuna agenda ya siri nyuma ya pazia?
    Vyama vyote vimepewa barua ya mwaliko isipokuwa chadema. Hapa ndio panatia shaka.
    .
     
  7. P

    Pokola JF-Expert Member

    #7
    Apr 6, 2011
    Joined: Jul 16, 2010
    Messages: 714
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 35
    Mwacheni mwenzenu kabuni njia ya kutokea. Msipende awe kama nyinyi ... Nyoo!! Wivu tuu .. yaone kwanza!!!
     
  8. Sinkala

    Sinkala JF-Expert Member

    #8
    Apr 6, 2011
    Joined: Dec 22, 2008
    Messages: 1,505
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Ulishaona muisilamu anaitwa Mwaipopo? Usanii mtupu, acha awachune sadaka zao apeleke Kyela!
     
  9. Kichwa cha panz

    Kichwa cha panz Senior Member

    #9
    Apr 6, 2011
    Joined: Dec 22, 2010
    Messages: 132
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Ndondondo si chururu...tungoje tuone
     
  10. FaizaFoxy

    FaizaFoxy JF-Expert Member

    #10
    Apr 6, 2011
    Joined: Apr 13, 2011
    Messages: 50,532
    Likes Received: 9,334
    Trophy Points: 280

    • [SIZE=+1]The Amazing story of how the Arch Bishop[/SIZE]
      [SIZE=+1]who became Muslim, married a Nun[/SIZE]
      [SIZE=-1]Taken from http://mandla.co.za/al-qalam/sept97/bishop.htm[/SIZE][SIZE=-1](It was December 23, 1986, two days away from Christmas, when Arch Bishop Martin John Mwaipopo, announced to his congregation that he was leaving Christianity for Islam. The congregation was paralysed with shock on hearing the news, so much so, that his administrator got up from his seat, closed the door and windows, and declared to the church members that the Bishop's mind had become unhinged, that is, he had gone mad. How could he not think and say so, when only a few minutes earlier, the man had taken out his music instruments and sang so movingly for the church members? Little did they know that inside the Bishop's heart lay a decision that would blow their minds, and that the entertainment was only a farewell party. But the congregant's reaction was equally shocking! They called the police to take the "mad" man away. He was kept in the cells until midnight when Sheikh Ahmed Sheik, the man who initiated him into Islam came to bail him out. That incident was only a mild beginning of shocks in store for him. Al Qalam reporter, Simphiwe Sesanti, spoke to the Tanzanian born former Lutheran Arch Bishop Martin John Mwaipopo, who on embracing Islam came to be known as Al Hajj Abu Bakr John Mwaipopo)[/SIZE]
      [SIZE=-1]Credit must go to the Zimbabwean brother, Sufyan Sabelo, for provoking this writer's curiosity, after listening to Mwaipopo's talk at the Wyebank Islamic Centre, Durban. Sufyan is not sensationalist, but that night he must have heard something - he just could not stop talking about the man! Who would not be hooked after hearing that an Arch Bishop, who had not only obtained a BA and Masters degree, but a doctorate as well, in Divinity, had later turned to Islam? And since foreign qualifications matter so much to you, a man who had obtained a diploma in Church Administration in England and the latter degrees in Berlin, Germany! A man, who, before becoming a Muslim, had been the World Council of Churches' General Secretary for Eastern Africa - covering Tanzania, Kenya, Uganda, Burundi, and parts of Ethiopia and Somalia. In the Council of Churches, he rubbed shoulders with the present chairman of the South African Human Rights Commission . Barney Pityana and the Truth and Reconciliation Commission ‘s chairman, Bishop Desmond Tutu.[/SIZE]
      [SIZE=-1]It is a story of a man who was born 61 years ago, on February 22 in Bukabo, an area that shares its borders with Uganda. Two years, after his birth, his family had him baptised, and five years later, watched him with pride being an alter boy . Seeing him assisting the church minister, preparing the "body and blood" of Christ , filled the Mwaipopos with pride, and filled Mwaipopo Senior with ideas for his son's future.[/SIZE]
      [SIZE=-1]"When I was in a boarding school, later , my father wrote to me, stating he wanted me to become a priest. In each and every letter he wrote this" , recalls Abu Bakr. But he had his own ideas about his life, which was joining the police force. But at the age of 25, Mwaipopo gave in to his father's will. Unlike in Europe where children can do as they will after age 21 , in Africa , children are taught to honour their parent's will above their own.[/SIZE]
      [SIZE=-1]"My , son , before I close my eyes (die), I would be glad if you could become a priest", that's how father told son, and that's how the son was moved, a move that saw him going to England in 1964, to do a diploma in Church Administration, and a year later to Germany to do a B.A degree. On returning , a year later, he was made acting Bishop.[/SIZE]
      [SIZE=-1]Later, he went back to do Masters. " All this time, I was just doing things, without questioning . It was when he began to do his doctorate , that he started questioning things. "I started wondering … there is Christianity , Islam , Judaism , Budhism each different religions claiming to the true religion. What is the truth? I wanted the truth" , says Mwaipopo. So began his search , until he reduced it to the "major" four religions. He got himself a copy of the Qur'an ,and guess what?[/SIZE]
      [SIZE=-1]" When I opened the Qur'an , the first verses I came across were, ‘ Say : He is Allah , The One and Only; Allah, the Eternal, Absolute; He begeteteth not, nor is He begotten; And there is none like unto Him? (Surah Ikhlas)' ", he recalls. That was when the seeds of Islam, unknown to him, were first sown. It was then that he discovered that the Qur'an was the only scripture book that had been untampered with, by human beings since its revelation . "And in concluding my doctoral thesis I said so. I didn't care whether they give me my doctorate or not - that was the truth, and I was looking for the truth."[/SIZE]
      [SIZE=-1]While in that state of mind he called his "beloved" Professor Van Burger.[/SIZE]
      [SIZE=-1]"I closed the door, looked him in the eye and asked him ‘of all religions in the world, which is true', I asked.[/SIZE]
      [SIZE=-1]‘Islam', he responded.[/SIZE]
      [SIZE=-1]‘Why then are you not a Muslim?', I asked again.[/SIZE]
      [SIZE=-1]He said to me "'One, I hate Arabs, and two, do you see all this luxuries that I have? Do you think that I would give it all up for Islam?'. When I thought about his answer, I thought about my own situation, too", recalls Mwaipopo. His mission, his cars - all these appeared in his imagination. No, he could not embrace Islam, and for one good year, he put it off his mind. But then dreams haunted him, the verses of the Quran kept on appearing, people clad in white kept on coming, "especially on Fridays", until he could take it no more.[/SIZE]
      [SIZE=-1]So, on December 22, he officially embraced Islam. These dreams that guided him - were they not due to the "superstitious" nature of the Africans? "No, I don't believe that all dreams are bad. There are those that guide you in the right direction and those which don't, and these ones, in particular, guided me in the right direction, to Islam", he tells us.[/SIZE]
      [SIZE=-1]Consequently, the church stripped him of his house and his car. His wife could not take it, she packed her clothes, took her children and left, despite Mwaipopo's assurances that she was not obliged to become a Muslim. When he went to his parents, they, too, had heard the story. "My father told me to denounce Islam and my mother said she did not "want to hear any nonsense from me", remember Mwaipopo. He was on his own! Asked how he now feels towards his parents, he says that he has forgiven them, in fact found time to reconcile with his father before he departed to the world yonder.[/SIZE]
      [SIZE=-1]"They were just old people who did not know. They could not even read the Bible…all they knew was what they had heard the priest reading",[/SIZE]
      [SIZE=-1]he states. After asking to stay for one night, the following day, he began his journey to where his family had originally come from, Kyela, near the borders between Tanzania and Malawi. His parents had settled in Kilosa, Morogoro. During his journey, he was stranded in Busale, by one family that was selling home brewed beer. It was there that he met his future wife, a Catholic Nun, by the name of Sister Gertrude Kibweya, now known as Sister Zainab. It was with her that he travelled to Kyela, where the old man, who had given him shelter the previous night had told him that that's where he would find other Muslims. But before that, in the morning of that day he had made the call to prayer (azaan), something which made the villagers come out, asking his host why he was keeping a "mad" man. "It was the Nun who explained that I was not mad but a Muslim", he says. It was the same Nun who later helped Mwaipopo pay his medical fees at the Anglican Mission Hospital, when he had become terribly sick, thanks to the conversation he had had with her.[/SIZE]
      [SIZE=-1]The story goes that he had asked her why she was wearing a rosary, to which she responded that it was because Christ was hanged on it. "But, say, someone had killed your father with a gun, would you go around carrying a gun on your chest?" Mmmhhh. That set the Nun thinking, her mind "challenged", and when the former Bishop proposed marriage to the Nun later, the answer was "yes". Secretly, they married, and four weeks later, she wrote a letter to her authorities, informing them of her leave. When the old man who had given him shelter, (the Nun's uncle) heard about the marriage, when they arrived at his house, they were advised to leave the house, because "the old man was loading his gun", and the Nun's father was enraged, "wild like a lion".[/SIZE]
      [SIZE=-1]From the Bishop's mansion, Mwaipopo went to live in a self built mud house. From earning a living as the World Council of Churches' General Secretary for Eastern Africa, he began earning a living as a wood cutter and tilling some people's lands. When not doing that he was preaching Islam publicly. This led to a series of short term imprisonments for preaching blasphemy against Christianity.[/SIZE]
      [SIZE=-1]While on hajj in 1988, tragedy struck. His house was bombed, and consequently, his infant triplets were killed. "A bishop, whose mother and my own mother were children of the same father, was involved in the plot', recalls Mwaipopo. He says instead of demoralising him, it did the opposite, as the numbers of people embracing Islam, increased, this including his father in law.[/SIZE]
      [SIZE=-1]In 1992, he was arrested for 10 months, along with 70 followers, charged with treason. This was after some pork shops, against which he had spoken, were bombed. He did speak against them, he admits, saying that constitutionally, since 1913, there was a law against bars, clubs and pork shops in Dar es Salaam, Tanga, Mafia, Lindi and Kigoma. Fortunately for him, he was acquitted, and immediately thereafter, he fled to Zambia, exile, after he was advised that there was a plot to kill him.[/SIZE]
      [SIZE=-1]He says that that very day he was released, police came to re-arrest him. And guess what? "The women said no ways! They said that they would resist my arrest physically against the police. It was also the women who helped me cross the borders unnoticed. They clothed me in the women's fashion!", according to Mwaipopo. And that is one of the reasons that make him admire women.[/SIZE]
      [SIZE=-1]"Women must be given a high place, they must be given good education in Islam. Otherwise how would she understand why a man marries more than one wife…It was my wife, Zainab, who proposed that I should marry my second wife, Shela, (her friend), when she had to go for Islamic studies abroad", it's the bishop who says so. Yah?[/SIZE]
      [SIZE=-1]To the Muslims, Al Hajj Abu Bakr Mwaipopo's message is, "There is war against Islam…Flood the world with literature. Right now, Muslims are made to feel ashamed to be regarded as fundamentalists. Muslims must stop their individualistic tendencies, they must be collective. You have do defend your neighbour if you want to be safe", he states, also urging Muslims to be courageous, citing the Islamic Propagation Centre International's Ahmed Deedat. "That man is not learned, but look at the way he has propagated Islam".[/SIZE]
     
  11. Kiby

    Kiby JF-Expert Member

    #11
    Apr 6, 2011
    Joined: Nov 16, 2009
    Messages: 4,545
    Likes Received: 306
    Trophy Points: 180
    Kuna mashaka makubwa sana juu ya wanaojinadi kutafuta amani kama kweli nafsini mwao wanayo hiyo amani.
    Labda wangetumia neno utulivu kidogo watu tungewaelewa. Sidhani kama hawazijui haki zao za msingi kama elimu, afya, ustawi wa kijamii kwa ujumla, vitu ambavyo hawavipati kwa kiwango kinachoshabihiana na kodi wanazozitoa.
    Sidhani kama hawajui jinsi wizi wa rasilimali zetu unavyofanywa na wale tuliowapa dhamana ya kuzilinda mfono wa Epa,Richomond, tangold, deepgreen nk.
    Sasa kama haya yote yanajulikana na watu wamekubali kuishi maisha ya kukosa stahiki zao bila kupigana, utaiita hiyo hali amani au ni utulivu?
    Na inapotokea wale wanaodai amani wanawashutumu wale waliojitolea kutoa elimu ya uraia kwa wananchi kwa kuwaita wachochezi, ni yupi basi kati ya hawa atakuwa anauondoa ule utulivu achilia mbali amani ambayo kimsingi hatuna?
    Tujadili.
    .
     
  12. Matola

    Matola JF-Expert Member

    #12
    Apr 6, 2011
    Joined: Oct 18, 2010
    Messages: 30,791
    Likes Received: 4,662
    Trophy Points: 280
    wewe haujawahi kupatwa na njaa, utatumia kila namna kuishi, kiufupi huyo hana tofauti na Tambwe Hiza ni watu wanaonusuru matumbo yao, hapa mjini wenye pesa wote wamekuwa mabasha, lazima watafute njia za kupata pesa. hapa mjini ukitaka kula lazima uliwe kwanza.
     
  13. Kiby

    Kiby JF-Expert Member

    #13
    Apr 7, 2011
    Joined: Nov 16, 2009
    Messages: 4,545
    Likes Received: 306
    Trophy Points: 180
    .
    Hah haa mkuu, mabasha??
    Don't surprise me with surprises!!
    .
     
  14. b

    beco JF-Expert Member

    #14
    Jun 19, 2015
    Joined: May 7, 2013
    Messages: 706
    Likes Received: 39
    Trophy Points: 45
    Namfahamu huyu Alhaji nahisi alifia S.afrika Allah alimuongeza nilimuona kwa macho yangu Allah amrehemu
     
Loading...