Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

PROJECTORS- SPECIAL OFFER FOR WORLD CUP--stock available in Dar.

Discussion in 'Matangazo madogo' started by TITOP002, May 7, 2010.

  1. T

    TITOP002 Member

    #1
    May 7, 2010
    Joined: Aug 15, 2009
    Messages: 30
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    CLEARCO HD9000-from UK,(HD ready) Multi-use high spec projectors.
    It's amazing built in TV tuner and ability to connect to DSTV box
    watch World cup matches and other programes.
    -Projection size 45-150 massive zoom function equipped.
    -Bulb life is a massive 8000 hours.
    -Use your projector for PC,Laptop,DVD,TV,Cable games,XBox/PS2.
    -Use for Business presentations,wedding and the like.
    For price and all other queries,please contact 0713-846454.or send a text and we will call you back shortly.

    -This offer ends one week before world cup.

    Thank you.
     
  2. K

    Kituko JF-Expert Member

    #2
    May 7, 2010
    Joined: Jan 12, 2009
    Messages: 5,970
    Likes Received: 1,111
    Trophy Points: 280
    WEKA BEI MKUU, HAYA MAMBO YA VICHOCHORONI HAYAFAI?, KWA NINI NIPOTEZE FEDHA YA KUKUPIGIA NA UWEZO WA KUANDIKA UNAO, HAYA NDIO MATATIZO YETU WATANZANIA, KaKITU KADOGO LAKINI KANAKUWA NA SIRI KAMA NINI SIJUHI
     
  3. Amoeba

    Amoeba JF-Expert Member

    #3
    May 7, 2010
    Joined: Aug 20, 2009
    Messages: 3,328
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 0
    mzee, weka bei hapa hadaharani, wateja wapo kibao tu.
    namba za simu ni vitu personal bana, mwaga hapa tuone mabei tuchangamkie
     
  4. Buchanan

    Buchanan JF Diamond Member

    #4
    May 7, 2010
    Joined: May 19, 2009
    Messages: 13,088
    Likes Received: 236
    Trophy Points: 160
    bei?
     
  5. S

    SunnyDaysTZ Senior Member

    #5
    May 10, 2010
    Joined: Jan 6, 2010
    Messages: 140
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    bei ?
     
  6. Amoeba

    Amoeba JF-Expert Member

    #6
    May 10, 2010
    Joined: Aug 20, 2009
    Messages: 3,328
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 0
    Laki sita utakula?
     
  7. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #7
    May 10, 2010
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Hii projector nimeangalia bei yake inauzwa £189.99 Inc. Vat
     
  8. Amoeba

    Amoeba JF-Expert Member

    #8
    May 10, 2010
    Joined: Aug 20, 2009
    Messages: 3,328
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 0
    wapi huko mkuu?, ni kweli nahitaji, huyu jamaa kumbe kdogo anikamate!
     
  9. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #9
    May 10, 2010
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Hiyo bei gonga hapa mkuu
     
  10. K

    Kimweri JF-Expert Member

    #10
    May 13, 2010
    Joined: Apr 16, 2008
    Messages: 3,154
    Likes Received: 102
    Trophy Points: 160
    Do you really think it's fair for whoever selling this projector in TZ to sell it at a comparable price?!
    have you factored in shipping costs?insurance?huge taxes in tanzania customs?
    have you even considered the fact that the random website you gave could have listed the particular item as part of a promotion?do you know that it could have a higher retail pricing?

    AM not trying to encourage higher pricing,BUT we are not using the internet in a good way,these are not Japanese cars where pricing is listed exclusively for African customers.
    that was a UK based website you gave.Trying to force a seller to give you UK retail pricing is just not practical,NO WONDER WACHINA WANATUWEZEA sisi.

    we want good stuffs for cheap always.
     
  11. Ramthods

    Ramthods JF-Expert Member

    #11
    May 14, 2010
    Joined: Jun 2, 2009
    Messages: 496
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 45
    Tatizo la watanzania tunapenda kufanya kila kitu kama dili, hata inapokuja serious business. Hizi biashara kama za mitumba, unampachika mtu bei kwa kumwangalia sura zimeshapitwa na wakati - tubadilike!

    We unauza kitu, then huweki bei. Unataka kila mtu umpe bei kwa kumwangalia usoni. We gharama zako unazijua, faida unayotegemea unaijua, kinachokufanya uwe mzito kuweka bei ni nini hasa?
     
  12. marandu2010

    marandu2010 JF-Expert Member

    #12
    Apr 5, 2012
    Joined: Aug 7, 2010
    Messages: 1,066
    Likes Received: 198
    Trophy Points: 160
    Utatangatanga sana,kinachokugharimu kitu kidogo sana hauweki bei,biashara ni matangazo na katika tangazo bei ni muhimu sana,kingine katika biashara usidharau comments za expected customers,sauti ya wengi ni sauti ya kweli
     
Loading...