Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Program Alert: Sanctus Mtsimbe kuzungumzia TPN kwenye ITV

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mzee Mwanakijiji, Dec 21, 2009.

  1. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #1
    Dec 21, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,400
    Likes Received: 2,465
    Trophy Points: 280
    Habari zinazoingia mida hii ni kuwa mwanachama mwenzetu Bw. Sanctus Mtsimbe ambaye ni rais wa TPN atakuwa kwenye kipindi cha "Kumepambazuka" kuanzia saa 12:30 za asubuhi leo hii (j'tatu) kwenye kituo cha ITV na bila ya shaka baadhi ya mambo atakayoyazungumzia ni hilo la TPN.
     
  2. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #2
    Dec 21, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,152
    Likes Received: 16,116
    Trophy Points: 280
    ITV wana youtube channel?
     
  3. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #3
    Dec 21, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,400
    Likes Received: 2,465
    Trophy Points: 280
    swali zuri kweli.. no answer..
     
  4. John Mnyika

    John Mnyika Verified User

    #4
    Dec 21, 2009
    Joined: Jun 16, 2006
    Messages: 715
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    Nimetazama kipindi husika, tafadhali kama kuna mwenye ripoti kamili ya Kongamano husika au japo maamizio ya mkutano anitumie kwenye mnyika@chadema.or.tz, nakala mnyika@yahoo.com.

    JJ
     
  5. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #5
    Dec 21, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,400
    Likes Received: 2,465
    Trophy Points: 280
    Bado wanaifanyia kazi...
     
  6. Selous

    Selous JF-Expert Member

    #6
    Dec 21, 2009
    Joined: Jan 13, 2008
    Messages: 1,305
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    TPN ndo nini kwa sisi tusiokuwa karibu? Wameongelea nini?
     
  7. Sanctus Mtsimbe

    Sanctus Mtsimbe Tanzanite Member

    #7
    Dec 21, 2009
    Joined: Jul 14, 2008
    Messages: 1,796
    Likes Received: 138
    Trophy Points: 160
    Mzalendo Mnyika;

    Rasimu ya Report inapitiwa na wanakamati. Ikiwa tayari itapatikana kwa wadau wote na umma.
     
  8. Sanctus Mtsimbe

    Sanctus Mtsimbe Tanzanite Member

    #8
    Dec 21, 2009
    Joined: Jul 14, 2008
    Messages: 1,796
    Likes Received: 138
    Trophy Points: 160
    Tanzania Professionals Network (TPN) is a Non-Governmental Organization which brings together Tanzania Professionals and body corporates within and outside the country to address cross-cutting issues. The top agenda being mobilizing our resources using the Power of Brain to empower economically Professionals and Tanzanians at large by using diverse opportunities which have already been identified.


    TPN is registered under the Ministry of Home Affairs, Registrar of Societies under the Societies Act Cap. 337 R.E. 2002, with the Certificate of Registration certificate number SO. 9746



    Preamble
    Tanzania is among the poorest nations of the world where more than fifty percent of her population live below the poverty line; and that the main cause of poverty is under development which can be expressed in terms of unemployment, underproduction, high rate of illiteracy, low level of Science and Technology and imbalance in its trade balance caused by among others unmanageable external debt and lopsided international trade practices.



    We founder members therefore:


    · CONSIDERING the present environment in which we operate, lack of formal forum where we can contribute our expertise ,air our views and exchange our experience:


    · HAVING REGARD to the National advantage to be derived from the effective and continuous co-ordination of activities and exchange of information on our professions:


    · AWARE of the need for a forum for professionals to encourage the carrying out of studies, research and dialogue with other stakeholders on National problems and common interests and concerns to foster closer relationship between them:


    · CONVINCED that the establishment of an Association would best serve these purposes:


    Have decided to establish an organ known as TANZANIA PROFESSIONALS NETWORK (TPN) which aims to have a very strong base for building a better future and promoting and facilitating Socio - Economic Development.


    OUR VISION
    To transform Tanzania into a POWERFUL KNOWLEDGE BASED SOCIETY by the Year 2050.


    OUR MISSION
    To stimulate and promote effective use of the POWER OF THE BRAIN among Tanzanians in addressing and solving their various Social, Cultural, Economical; Environmental; Developmental and Psychological Problems
     
  9. Sanctus Mtsimbe

    Sanctus Mtsimbe Tanzanite Member

    #9
    Dec 21, 2009
    Joined: Jul 14, 2008
    Messages: 1,796
    Likes Received: 138
    Trophy Points: 160
    1. Namna gani Wataalamu Wanavyoweza Kusaidia Kuweka Vipaumbele vya Kitaifa katika Kujenga Uchumi Imara

    2. Ni Vipi Wanataaluma Wanaweza Kusaidia Watanzania wa Kawaida Waweze Kushiriki Katika Ujenzi wa Uchumi wa Taifa na Kuboresha Maisha Yao

    3. Jinsi Wanataaluma Wanavyoweza Kukabiliana na Changamoto katika Kuleta Maendeleo ya Kiuchumi, Kisiasa, Kielimu, Kijamii, nk.

    4. Namna Gani Wanataaluma Waliopo Nje ya Nchi Wanaweza Kushiriki Kuleta Maendeleo Nchini: Suala la Uraia wa Nchi mbili pia lijadiliwa. Mzalendo Bernard Membe alitoa Mada na Kijana Steve Kissandu kutoka Kansas marekani pia alitoa mada.

    5. Wanataaluma na Dira ya Maendeleo ya Taifa Letu: Tukotoka; Tulipo, Tunakokwenda: Changamoto na Ufumbuzi

    6. Je, Ni Wakati Gani Mwafaka Wanataaluma Walazimike Kuchukuka Hatua za Kuleta Mabadiliko Na kwa Vipi?

    7. Ni Mikakati Gani Watumie Wanataaluma Kupeana Habari na Taarifa Za Uhakika na kwa Muda Muafaka
     
  10. Teamo

    Teamo JF-Expert Member

    #10
    Dec 21, 2009
    Joined: Jan 9, 2009
    Messages: 12,278
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    TUNAOMBA RIPORT bwana sanctus................
     
  11. Sanctus Mtsimbe

    Sanctus Mtsimbe Tanzanite Member

    #11
    Dec 21, 2009
    Joined: Jul 14, 2008
    Messages: 1,796
    Likes Received: 138
    Trophy Points: 160

    Mzalendo Geoff; mtaipata tu. Rasimu ipo tayari. wanakamati wanaiweka sawa.
     
  12. Teamo

    Teamo JF-Expert Member

    #12
    Dec 21, 2009
    Joined: Jan 9, 2009
    Messages: 12,278
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    hilo swala la 4,
    ninaomba kujua strategies mlizoziplan!hapo ni tatizo kubwa sana
     
  13. Teamo

    Teamo JF-Expert Member

    #13
    Dec 21, 2009
    Joined: Jan 9, 2009
    Messages: 12,278
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    ahsante!
     
  14. Selous

    Selous JF-Expert Member

    #14
    Dec 21, 2009
    Joined: Jan 13, 2008
    Messages: 1,305
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Nashukuru sana Bwana Sanctus,

    Ninawezaje kuwa mwanachama? I like it
     
  15. H

    Hekima Ufunuo JF-Expert Member

    #15
    Dec 21, 2009
    Joined: May 28, 2009
    Messages: 218
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Nami nasubiri kujua taratibu na sifa za kuwa mwanachama pia haki za mwana chama.
     
Loading...