Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

President Paul Kagame did not attend International Conference on the Great Lakes Region (ICGLR)

Discussion in 'International Forum' started by R.B, Sep 9, 2012.

  1. R.B

    R.B JF-Expert Member

    #1
    Sep 9, 2012
    Joined: May 10, 2012
    Messages: 5,509
    Likes Received: 606
    Trophy Points: 280
    [​IMG]

    (L-R) Democratic Republic of Congos President Joseph Kabila,President Yoweri Museveni, and Tanzanias President Jakaya Kikwete talk during the Great Lakes Summit

    That meant that the central question of a neutral regional force to try to restore peace in eastern DR Congo remained unresolved.
    The idea has been floated by leaders of the 11-member International Conference on the Great Lakes Region (ICGLR) but it has made little headway.
    In a statement following Saturday's meeting, the ICGLR said only the force would be "deployed under the mandate of the African Union and the United Nations."
    The ICGLR also called on regional defence ministers to reconvene quickly to work toward the "operationalization of the Neutral International Force within three months."
    Attending the meeting, the third in two months, were DR Congo President Joseph Kabila, and his counterparts from Tanzania, Jakaya Kikwete, and South Sudan, Salva Kiir. Several regional leaders also turned up to the meeting, which was hosted by President Yoweri Museveni in Kampala.

    President Paul Kagame did not attend. Rwanda was represented by its defence and foreign ministers.
    Eastern DR Congo has been hit hard by a new rebellion by army defectors who formed a group called the M23. Their members are former fighters in an ethnic Tutsi rebel movement that had been integrated into the military under a 2009 peace deal
    .

    Fighting in the region has forced more than 220,000 people to flee their homes since April, and more than 57,000 others have fled to Rwanda and Uganda.
    A new summit has been scheduled for next month.
     
  2. Mpitagwa

    Mpitagwa JF-Expert Member

    #2
    Sep 9, 2012
    Joined: Feb 10, 2012
    Messages: 2,182
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Rais Kagame is not a kid nor was he born yesterday; he is by far smarter than the rest. By not attending the meeting he is sending a very clear message that he is not in full support of what is about to be formed nor is he ready to be driven by anybody. He is a full flagged head of state. The rest are trying to please the Mzungu that they are doing something to restore peace in DRC. Who doesn't know that the Wazungu are the main problem in DRC?
     
  3. Janjaweed

    Janjaweed JF-Expert Member

    #3
    Sep 9, 2012
    Joined: Jan 20, 2010
    Messages: 9,446
    Likes Received: 764
    Trophy Points: 280
    wazungu wanaibA, wanatupigisha kwata, na kulinda uzembe
     
  4. k

    kajembe JF-Expert Member

    #4
    Sep 9, 2012
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 713
    Likes Received: 24
    Trophy Points: 35
    Sasa yeye kama ni smart kuliko wenzake kwa hiyo yuko upande gani? wa hao wazungu au unataka kutuambia nini?
     
  5. Mpitagwa

    Mpitagwa JF-Expert Member

    #5
    Sep 9, 2012
    Joined: Feb 10, 2012
    Messages: 2,182
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    yeye yupo kwaajili ya Rwanda na maslahi ya Rwanda na wanyarwanda. Watu kama akina Mseveni na kaka yake Saleh na Marehemu Brig. Kazini na Amama Mbabazi walivyoiba Congo, nani hajui, Kikwete na Gen. Mboma wanaissue gani na Kabila ni maslahi ya wakongo? Congo wanagombania nini zaidi ya utajiri?
     
  6. k

    kajembe JF-Expert Member

    #6
    Sep 9, 2012
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 713
    Likes Received: 24
    Trophy Points: 35

    kwahiyo yeye kagame anagombania ya wanyarwanda huko CONGO? hhahahahaha! usitufanye kama watoto wadogo kwani hatujui huyo rais wenu anatafuta nini CONGO? tatizo mnajifanya mnaakili kuliko wengine! na hiyo mentality itawagharimu sana!
     
  7. Mpitagwa

    Mpitagwa JF-Expert Member

    #7
    Sep 9, 2012
    Joined: Feb 10, 2012
    Messages: 2,182
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Weee Kajembe mie sio mnyarwanda embu nitake radhi kimya kimya. Mie namkubali Kagame, sio mroho wa pesa kama wengine. Na wazungu hawampendi kwasababu ya misamamo yake sasa ili kumpata wanawatumia marais waoga kama huyu wa kwetu na marais maslahi kama mseven ambaye hataki kustaafu. Maskini Kabila yeye ni nembo tu watoa maamuzi ni wengine akiwemo Myahudi Kengo wa Dondo.
     
  8. k

    kajembe JF-Expert Member

    #8
    Sep 9, 2012
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 713
    Likes Received: 24
    Trophy Points: 35
    hahahahaha! umenichekesha sana kuhusu kabila!
     
  9. mtotowamjini

    mtotowamjini JF-Expert Member

    #9
    Sep 10, 2012
    Joined: Apr 23, 2012
    Messages: 4,540
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Kweli kagame namkubali maana hata kama hakubaliani nao lakini angeamua kuja tu mradi apate allowance yake ya kusafiri..haoni wengine wanavyokula hela za walipa kodi...
     
  10. Daudi Mchambuzi

    Daudi Mchambuzi JF-Expert Member

    #10
    Sep 10, 2012
    Joined: Nov 25, 2010
    Messages: 21,268
    Likes Received: 11,624
    Trophy Points: 280
    Alikua busy na yanga pale ikulu.

    Sent from my BlackBerry 9700 using JamiiForums
     
  11. J

    JokaKuu Platinum Member

    #11
    Sep 10, 2012
    Joined: Jul 31, 2006
    Messages: 10,787
    Likes Received: 996
    Trophy Points: 280
    ..Kagame has lost credibility among fellow African heads of state.

    ..amekimbia huo mkutano kwasababu no one is ready kuamini uongo wake any more.

    ..kinachofuatia sasa ni Kagame kuwa isolated na Waafrika wenzake.

    ..wameanza SADC, sasa watafuatia AU, sijui huyu muuaji atakuwa mgeni wa nani.
     
  12. Bongolander

    Bongolander JF-Expert Member

    #12
    Sep 10, 2012
    Joined: Jul 10, 2007
    Messages: 4,880
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    I would like to believe that other heads are not ****** too. Wahshenzi wanaokuja kubaka dada zetu na kupora mifugo yetu watabaki kwao kama hakuna atakayekuwa anawaua au kuwatishia. Naona kuwa muda wa Kagame kujibu kwa aliyofanya sasa umefika, just count months from now u will see what will happen to him.
     
  13. KABAVAKO

    KABAVAKO JF-Expert Member

    #13
    Sep 10, 2012
    Joined: Apr 5, 2011
    Messages: 207
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kagame is behind M 23
     
  14. Kobello

    Kobello JF-Expert Member

    #14
    Sep 10, 2012
    Joined: Feb 20, 2011
    Messages: 5,153
    Likes Received: 186
    Trophy Points: 160
    Kaa pembeni wewe huna points.
    hivi Rwanda wana diamond mines? Do they have coltan?
    Sasa inakuwaje wanauza hivyo vitu? ... It's obvious Rwanda wana-sponsor watutsi wa Congo against kabila. It's been proven not only by US, even Pakistani soldiers are saying that!!

    kawadanganye wenzio huko, usituletee takataka hapa.
     
  15. Zogwale

    Zogwale JF-Expert Member

    #15
    Sep 10, 2012
    Joined: Jul 10, 2008
    Messages: 11,470
    Likes Received: 592
    Trophy Points: 280
    Beyond all I like President Kagame!!! Kazi anayoifanya Rwanda imefunika maka 50 ya uhuru wa nchi za Afrika mashariki!!!!!!!!
     
  16. aminiusiamini

    aminiusiamini JF-Expert Member

    #16
    Sep 10, 2012
    Joined: Aug 25, 2011
    Messages: 2,836
    Likes Received: 738
    Trophy Points: 280
    Wewe humfahan kagame. Gakuna kiongozi africa aliyemsafi. The guy gas dirty hands as well. Sipo kusema ila wale wenzangu tunaojua kila intell we know.
     
  17. Thanda

    Thanda JF-Expert Member

    #17
    Sep 10, 2012
    Joined: Apr 6, 2012
    Messages: 1,915
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Bora angesema tatalite kwani ndio inapatikana kwa wingi.
     
  18. Somoche

    Somoche JF-Expert Member

    #18
    Sep 10, 2012
    Joined: Oct 6, 2010
    Messages: 3,229
    Likes Received: 367
    Trophy Points: 180
    Kagame is by miles better than the rest of EA head of states...
     
  19. R.B

    R.B JF-Expert Member

    #19
    Sep 10, 2012
    Joined: May 10, 2012
    Messages: 5,509
    Likes Received: 606
    Trophy Points: 280
    kuyachukua wageni ; kwanini asiyachukue mwafrika mwenzetu; akendeleza waafrika kama kagame, kabila hayamsaidii chochote achie wenye shida ilimuradi wawe wafrika
     
  20. Kobello

    Kobello JF-Expert Member

    #20
    Sep 11, 2012
    Joined: Feb 20, 2011
    Messages: 5,153
    Likes Received: 186
    Trophy Points: 160
    Pumba.com
     
Loading...