Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

POSITIVE MENTAL ATTITUDE (PMA) Ni nini?

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Nxt Millionaire, Sep 8, 2011.

  1. Nxt Millionaire

    Nxt Millionaire JF-Expert Member

    #1
    Sep 8, 2011
    Joined: Nov 22, 2010
    Messages: 411
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Positive Mental Attitude ni kitu gani hii na inamsaada gani maishani mwetu?
    Kuwa na tabia ya mtizamo chanya (Positive Mental Attitude) ni kitu muhimu sana maishani, iwapo tutashindwa sisi wenyewe kuweza kujiona katika mtizamo chanya je ni nani ataweza? Sote twaweza kujenga tabia ya kuwa na mtizamo chanya na kujiamini zaidi na pia kuhamasika kuwasaidia wengine pia kuwa kufanikiwa maishani.

    Napoleon Hill anasema:
    “A positive mental attitude is the starting point of all riches, whether they be riches of a material nature or intangible riches.“

    na Wallace D Wattles anasemaje?
    "To think health when surrounded by the appearances of disease or to think riches when in the midst of the appearances of poverty requires power, but whoever acquires this power becomes a master mind. That person can conquer fate and can have what he wants."

    SOMA ZAIDI HAPA kupata simulizi tano za PMA
     
Loading...