Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Poor judiciary services. What are your thoughts!!

Discussion in 'Jukwaa la Sheria (The Law Forum)' started by Ipyanah, Mar 2, 2012.

  1. Ipyanah

    Ipyanah Member

    #1
    Mar 2, 2012
    Joined: Jul 15, 2009
    Messages: 98
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 13
    MALAWI JUDICIARY GRINDS TO A HALT AS JUDGES JOIN STRIKE
    Malawian judges and magistrates have joined in an indefinite strike started two months ago by judiciary support staff. Judicial clerks in the country stopped reporting to work in January but the courts remained functional as judges and magistrates could be accessed. Now they have also joined the strike after the government failed to meet Thursday's March 1 deadline to implement better conditions of service passed by Malawi's parliament in 2006.

    Malawi High Court deputy registrar Michael Tembo said judges and magistrate had given the government up to Thursday to implement the new terms of service but it had failed to meet the deadline. "Work will only resume once government has addressed our concern," he said.

    Mr Tembo also blamed parliament for failure to communicate to the judges and magistrate any changes to the decision made in 2006. With the judges and magistrate joining the strike, Malawi's judicial system has effectively been disabled leaving thousands of people without access to justice. Presidential spokesperson Hetherwick Ntaba, in reaction to the judges and magistrates action said the move was illegal. "Government paid seven per cent increment across to all government workers and it would not be fair for the judiciary to be treated separately," he said.
    Source: Africa Review By REX CHIKOKO in BlantyrePosted Friday, March 2 2012

    A strike, is what the Malawian judiciary believe would send a message to their Government. What are your thoughts, on our judiciary (adjournment) services i.e court rooms.....
     
  2. m

    moshingi JF-Expert Member

    #2
    Mar 6, 2012
    Joined: Nov 15, 2011
    Messages: 278
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hapa kwetu Hali ya Kifedha ya mahakama ni mbaya sana...ndiyo ni kweli maslahi ya watumishi wa mahakama
    yaliboreshwa kidogo japo hali zao bado ni mbaya sana...Lakini kikubwa katika mahakama za chini(RM & DM's Courts)
    Hawapati hata senti moja kwa ajili ya kuita mashahidi hasa wa kesi za jinai, kama shahidi anatokea nje ya mkoa au neo la mbali ilipo mahakama basi siku zote Jamuhuri hushindwa kesi kwa kushindwa kuita mashahidi...
    Ila huu msemo wa kuwa Jamhuri imeshindwa kesi ni wa kinadharia zaidi, kivitendo aliyeshindwa kesi ni Muhanga
    wa kosa lililotendeka(Victim) msemo huu hufanya watu wasijali kufuatilia ni kwanini kesi nyingi za jiani huwa Acquittal?? Nadhani Majaji na mahakimu wetu wanasubiri mafanikio ya mgomo wa Madaktari ndipo nao wachukue hatua...
     
Loading...