Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Polisi wa trafiki Kenya achapwa na dereva wa lori

Discussion in 'Kenyan News and Politics' started by GreedyKenyan, Jan 17, 2011.

  1. GreedyKenyan

    GreedyKenyan Senior Member

    #1
    Jan 17, 2011
    Joined: Jan 8, 2010
    Messages: 108
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 35
  2. Joseph

    Joseph JF-Expert Member

    #2
    Jan 17, 2011
    Joined: Aug 3, 2007
    Messages: 3,477
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Nimeiona,kwa kweli inaonekana traffic huyu ni lege lege sana kiasi kwamba alishindwa kabisa kumthibiti dereva.
     
  3. Nyati

    Nyati JF-Expert Member

    #3
    Jan 17, 2011
    Joined: Mar 6, 2009
    Messages: 1,771
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 145
    Wacha amdunde kwanini alimpiga kwa kutumia pingu pale mwanzoni na kumtoa damu bure. WAcha apate naye
     
  4. Rufiji

    Rufiji JF-Expert Member

    #4
    Jan 17, 2011
    Joined: Jun 18, 2006
    Messages: 1,592
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Wakenya ni watu wa ajabu sana, jambo kama hili lisingetokea Tanzania kwani watu wangeingilia kusuluisha. Mmmmh, hao raia wana roho ngumu na mbaya sana. I wouldn't prefer to live close to them.
     
  5. Mtu wa Pwani

    Mtu wa Pwani JF-Expert Member

    #5
    Jan 17, 2011
    Joined: Dec 26, 2006
    Messages: 4,085
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    duh kwa kweli hii kali

    watani wetu wanafurahisha sana
     
  6. M

    MkenyaMzalendo Senior Member

    #6
    Jan 17, 2011
    Joined: Sep 12, 2010
    Messages: 171
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Whatever grievances that driver had, he shouldn't have fought the police. I know many of them are corrupt and up to no good, but this is a sign of a compete break down of law and order. I have to admit I had a few laughs watching the video myself, because its so hilarious. Actually I wasn't sure what was more shocking, the fight between the two or the bystanders who appeared to be enjoying the carnage.
     
  7. GreedyKenyan

    GreedyKenyan Senior Member

    #7
    Jan 17, 2011
    Joined: Jan 8, 2010
    Messages: 108
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 35
    Baada ya tukio hili, mkuu wa polisi aliamrisha polisi wote wa traffic wapewe bunduki. Dereva kafunguliwa mashtaka, msemaji wa polisi alisema wanataka jamaa huyo anyang'anywe leseni ya kuendesha gari maisha. Pia alilalamikia swala la uhusiano mbaya kati ya wananchi na polisi uliofanya watu kutazama bila kuingilia kati vita hivyo.
     
  8. Nyaralego

    Nyaralego JF-Expert Member

    #8
    Jan 17, 2011
    Joined: Nov 13, 2007
    Messages: 732
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    The lorry driver looks very fed up...The traffic policeman should have just called for back-up. it's impunity at it's best..."uta do" type culture. Those bystanders most probably felt that the cop deserved a beating, the traffic cop should have known better, he is supposed to be "trained"
    The lorry driver must be a luo, all that stone gathering!!LOL... the luo weapon of choice.
    All in all I'm oscillating between disbelief and laughter. Unbelievable, only in Kenya.
     
  9. M

    MkenyaMzalendo Senior Member

    #9
    Jan 17, 2011
    Joined: Sep 12, 2010
    Messages: 171
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Huyu bwana anayejiita "greedyKenyan" ni mkenya halisi ama ni mlaghai?
     
  10. n

    nomasana JF-Expert Member

    #10
    Jan 17, 2011
    Joined: Aug 14, 2009
    Messages: 723
    Likes Received: 60
    Trophy Points: 45
    LOL!!!!

    YOU GOTTA LOVE KENYA it is never boring. there is always sh!t going on somewhere in kenya
     
Loading...