Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Police Paid Tsh 1,000 Per Day When in Major Operations

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mzalendo, Apr 1, 2008.

  1. Mzalendo

    Mzalendo Senior Member

    #1
    Apr 1, 2008
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 180
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Wakati wabunge wa Jamhuri ya Muungano wa Tanzania wakitaka waongezwe fedha hili kuwasaidia wao kufanya kazi kwa ufanisi zaidi, Basi Raia Wakakamavu(polisi) wanasema hivi..........
    Tanzania: Police Paid Tsh 1,000 Per Day When in Major Operations
    Arusha Times
    30 March 2008
    Valentine Marc Nkwame
    There are jobs that one can admire, but not that of a Tanzanian police officer. Policemen told the minister for Home affairs Lawrence Masha on March 18 in an open discussion at the Arusha's police officers mess that they live in deplorable conditions.They told the minister that their work conditions are so bad that some of them are demoralized and quitting the force for greener pastures.
    "When we embark on major field operations, even to places as far as Loliondo, police officers get paid an allowance of Tsh. 1,000 (less than one US dollar) per person per day, regardless of whether the task is a dangerous one or not," lamented a police constable on behalf of his colleagues.
    The measly allowance is usually given to the officers to cater for food and accommodation but the cheapest guest house room anywhere in Tanzania costs not less than Tsh. 3,000 per night.
    "This has been happening on frequent basis, there are times when more than 10 police officers are forced to spend a whole night in a single Land-Rover while out in a special mission," he added as other officers cheered him on.
    According to the police constable, the police normally work with other security departments such as the immigration, the District and Regional officers, but while out in the field their counterparts are well taken care of by comparison. "They get huge allowances, given good meals and get better accommodation," he pointed out.
    "I get a monthly salary of Tsh. 115,000 (less than US $100)," said another officer, "Two years ago I used to get Tsh. 105,000, just imagine a salary increase of only Tsh. 10,000 (less than US $10) in two years," he complained. Another officer pointed out that the police start work with only a single uniform; the one they are given at the police college. "We are usually assured that another pair will come later but all in vain," he said. According to the police, some 'bigwigs' standing between them and the government block money and other services from the state coffers from reaching them and as the result their living and working conditions keep getting worse. The officers however praised the Arusha Regional Police Commander, Basilio Matei whom they described to be more sympathetic to both junior police officers and ordinary citizens. "Afande Matei always listen to our problems and has never chased anybody out of his office," they said.
    Reacting to the grievances, Home Affairs Minister Lawrence Masha said he had taken note of the complaints and that he was going to work on them. "I know all these grievances are true because ever since I took up the post I have been getting text (sms) messages from police officers countrywide and their concerns are similar to those of Arusha," he assured.
    wagadugu naona swala la kupima uzito wa hili jambo liko juu ya uwezo wangu nawaachia nyie ,
     
  2. Allah's Slave

    Allah's Slave JF-Expert Member

    #2
    Apr 1, 2008
    Joined: Mar 14, 2008
    Messages: 564
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Leo mambo yamekaaje sijui. Nashindwa kutambua thread gani za kweli na zipi ovyo. Ila hii kama ina ukweli vile
     
  3. Mahesabu

    Mahesabu JF-Expert Member

    #3
    Apr 1, 2008
    Joined: Jan 27, 2008
    Messages: 4,606
    Likes Received: 279
    Trophy Points: 180
    TUZUNGUMZIE POSHO YA KAZI KWA WATUMISHI HAWA PIA.....WALIMU,MAKATIBU WAKUU,MADAKTARI,WABUNGE,MAGEREZA,JESHI,PCCB,UHAMIAJI,TRA,DED,BOT,JOURNALISTS,MADEREVA,MAWAZIRI,MARUBANI,MANESI,WAHUDUMU...NK.....! YUPI ANAPATA KIPI KWA KAZI IPI....!
    JE POSHO YA MTU HUMAANISHA UMUHIMU WAKE....?
    AU HUMAANISHA KAZI ANAYOFANYA NI YA KIWANGO GANI....?
    KAZI ZA HATARI JE ZINA POSHO MAALUM....?
    TUPATE DATA TUJADILI WAHESHIMIWA....!
     
  4. Shy

    Shy JF-Expert Member

    #4
    Apr 1, 2008
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 4,238
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Wengi Wanajilipa Wenyewe Kutokana Na Wanachi Wenyewe Kuwapa Zawadi Kama Shukurani Kwa Shuguli Zao Zingine Wanazofanyiwa Huko Mitaani Na Makazini
     
  5. Mahesabu

    Mahesabu JF-Expert Member

    #5
    Apr 1, 2008
    Joined: Jan 27, 2008
    Messages: 4,606
    Likes Received: 279
    Trophy Points: 180
    SHY.......NI WEWE AMBAYE ABOVE ALL YOU SAY YOU ARE A RESEARCHER....?
    I BEG YOU TO BRING A RESONABLE RESEARCH JINSI WATU HAWA WANAVYOLIPWA.....na sio kuwa wanapewa zawadi na wanaowahudumia.....!
    is it clear SIR.....!?
     
  6. Shy

    Shy JF-Expert Member

    #6
    Apr 1, 2008
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 4,238
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Mtu Anaenda Kusaidiwa Polisi Anaamua Kumpa Zawadi Kama Ni Vocha Za Simu Dola 20 Mpaka 30 , Au Pesa Taslimu Na Mambo Kama Hayo

    Hizi Ni Zawadi Ni Haki Ya Msingi Kwa Mtu Wowote Kutoa Zawadi Akifurahia Kazi Au Kitu Fulani

    Sema Hazina Risiti
     
  7. Bongolander

    Bongolander JF-Expert Member

    #7
    Apr 1, 2008
    Joined: Jul 10, 2007
    Messages: 4,880
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    Mkuu Shy
    Naona kuwa hii ni mada ya muhimu kujadiliwa na siio kuifanyia mzaha. Hawa jamaa wanaoitwa polisi ni walinzi wetu ndio wanaotusaidia walau kutembea barabarani tunarusha na mikono, lazima tuwaheshimu kuliko kuwakejeli.
    Najua wanachama wengine wanaweza kuwakejeli sana hawa jamaa, lakini mimi naona hawa wanaonesha uzalendo mkubwa sana, wanaonesha moyo wa kuwapenda watanzania na kuwalinda. Sina orodha kamili ya idadi ya polisi waliouwa kwa risasi wakiwa kwenye hiyo speacial op ya shilingi 1000. I am sure hao jamaa hawaendi kwenye speacial op kwa sababu ya hiyo 1000, ni kwa sababu ya uzalendo wao na moyo wa kupenda taifa.
    Kuna watu ambao tungeuliza sana ni kwa nini wanapewa mamilioni ya pesa kwa kufanya kazi kiduchu tu, tena wengine hata kazi ni kama hawaiwezi. Kuna wabunge huwa wanalala tu bungeni, au wengine wanakuwepo ili ku-attend tu lakini hakuna la maana wanalofanya. Lakini sio kuwa-question na kuwadhihaki polisi, ingawa kuna wawili watatu ambao si waaminifu, au wengine wanatumiwa na wanasiasa wenye nia mbaya.
    Men are taking bullets for us, we should show a little respect to them. Umenisikitisha sana SHY!
     
Loading...