Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Picha - adhabu ya kuchapa

Discussion in 'Jamii Photos' started by Samuel1, May 24, 2012.

  1. Samuel1

    Samuel1 Member

    #1
    May 24, 2012
    Joined: Feb 5, 2011
    Messages: 17
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 3
    ken4.jpg
    Wanafunzi must get viboko!

    Join me on facebook: Samuel Okolloh
     
  2. Samuel1

    Samuel1 Member

    #2
    May 24, 2012
    Joined: Feb 5, 2011
    Messages: 17
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 3
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  3. Mshirazi

    Mshirazi JF-Expert Member

    #3
    May 24, 2012
    Joined: Dec 8, 2009
    Messages: 444
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 0
    Duh,hadi suruali zimechanika kwa viboko!
     
  4. Samuel1

    Samuel1 Member

    #4
    May 24, 2012
    Joined: Feb 5, 2011
    Messages: 17
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 3
    nigeria2.jpg
    Mimi kufurahia kuona wanafunzi kupata kuadhibiwa
    Tafadhali wasiliana na mimi kama wewe kujisikia sawa.
    samuelokolloh@yahoo.com
     
  5. Asabaya

    Asabaya JF-Expert Member

    #5
    May 24, 2012
    Joined: Feb 12, 2012
    Messages: 1,319
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 145
    walimu hao wamepitwa na wakati...
     
  6. bakuza

    bakuza JF-Expert Member

    #6
    May 24, 2012
    Joined: Nov 15, 2010
    Messages: 487
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Kuchapa kiboko mwanafunzi ni suara jema la kumnyoosha mtoto.
     
  7. Leonard Robert

    Leonard Robert JF-Expert Member

    #7
    May 24, 2012
    Joined: Apr 22, 2011
    Messages: 8,375
    Likes Received: 1,054
    Trophy Points: 280
    mtoto kuchapwa lazima,labda kiasi gani
     
  8. Baba Collin

    Baba Collin JF-Expert Member

    #8
    May 24, 2012
    Joined: Aug 1, 2011
    Messages: 452
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    kuchapwa ni lazima
     
  9. H

    Happychildhood New Member

    #9
    May 26, 2012
    Joined: May 26, 2012
    Messages: 4
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Dear friends,

    We are a group of volunteers dedicated to the wellbeing of children. For research and lobbying purposes, we need evidence of corporal punishment (teachers beating their students) happening in schools in Tanzania. If you happen to be in school and witness a corporal punishment scene, we would like to ask you to record it with your mobile phone and send the video to campaignforahappychildhood@gma
    <wbr style="color: rgb(0, 0, 0); font-family: 'lucida grande', tahoma, verdana, arial, sans-serif; font-size: 11px; line-height: 14px; text-align: left; ">
    il.com. We understand that contributors may wish to remain anonymous. There is no need to provide us with your name. If you are not in school anymore, please inform your friends who still are of this address.
     
  10. webondo

    webondo JF-Expert Member

    #10
    May 26, 2012
    Joined: Apr 29, 2012
    Messages: 1,711
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    Dah ni balaa hiyo!
     
  11. MadameX

    MadameX JF-Expert Member

    #11
    May 26, 2012
    Joined: Dec 27, 2009
    Messages: 7,848
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    Hiyo ya ulazima kasema nani, wewe kama sio babake wala mamake nani kakupa ruhusa ya kumlamba viboko. Sitaki hata kukumbuka ule unyama waliotufanyia hawa walimu eti hukuja na ufagio shuleni unakula viboko..Uonevu mtupu!
     
  12. Sunday Ngakama

    Sunday Ngakama Member

    #12
    May 26, 2012
    Joined: May 5, 2012
    Messages: 68
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    kumbe ndio maana nguo zao zimechanika matakoni
     
  13. The secretary

    The secretary JF-Expert Member

    #13
    May 27, 2012
    Joined: Jan 14, 2012
    Messages: 4,158
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 145
    kumbe kwa nini hukupeleka ufagio makusudi hayo haya mmewapa kazi ya kuwalea watoto wenu wawapo mashuleni wakwenu wengine wamewashinda kwa utukutu mnataka wawasaidie vipi na hizi dharau za hawa watoto? ndo maana hata wanafeli maana nidhamu hakuna na walimu wanawaacha ili kila mzazi abebe mzigo wake
     
  14. The secretary

    The secretary JF-Expert Member

    #14
    May 27, 2012
    Joined: Jan 14, 2012
    Messages: 4,158
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 145
    huo uanaharakati wenu unawaarhbu watoto kwa nini msiwatafutie njia nzuri ya ufaulu na nidhamu
     
  15. gfsonwin

    gfsonwin JF-Expert Member

    #15
    May 27, 2012
    Joined: Apr 12, 2012
    Messages: 16,144
    Likes Received: 589
    Trophy Points: 280
    Ninyi ndio mnao haribu watoto kabisa na haya mambo ya kujidai ya ulaya. wewe unaona mwanafunzi akiichapwa ni kosa sasa kipi bora achapwe au apewe kisiki kung'oa? mnataka watoto wawe wanafanya ngono hadi madarasani kama uko ulaya ndo mtakapo furah. Acheni kuiga mambo yanayoharibu maadili. mm ni mwalim na huwa nachapa sana tu pale mwanafunzi anapokosea tena sina huruma kama naia ni kumjenga.
     
  16. MadameX

    MadameX JF-Expert Member

    #16
    May 27, 2012
    Joined: Dec 27, 2009
    Messages: 7,848
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    The secretary

    Mtu hasahau na ilikuwa kama sikubeba nitaomba kwa rafiki yangu as long as I get the job done, so what the heck with viboko...simply ulikuwa uonevu, mtoto wa darasa la pili au la tatu how can you hold responsible.

    Huu ni uonevu, mimi binafsi sitegemei mwalimu anifunzie mwanangu nidhamu, if he has a role its only 10% sababu nidhamu haifunzwi na kumdhalilisha mtu.
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  17. Juma Mboto

    Juma Mboto Member

    #17
    Dec 31, 2012
    Joined: Jun 18, 2011
    Messages: 56
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 15
    Interesting video, one pupil caning another, being urged on by the teacher. The torn trousers are not from the frequest caning these pupils get but from poverty in which they grow up in. For morale the teacher should have administered the caning and not a fellow pupil, ever if the latter were a prefect. In any case the caning seems to be hard and even the tucket-in shirt does not seem to offer any relief to the victim other than giving a good outline for the punisher to aim well into the rump. It is generally acepted in East Africa that caning on the buttocks regularly is good upbringing, however if it is very frequent as is the case in many rural african primary schools then it stops being a deterrent. Domestic caning is usually acompanied with wailing and the number of strokes can go up to 25. In fact a lot of children wail in an attempt to cut down the number of strokes and severity of a well deserved punishment. As much as I support caning of school children for general discipline purposes, I think we in East Africa are at apoint whereby we must ban school caning all together. I know this will deprive the already frustated teachers of a way to vent their frustrations of difficult life on the buttocks of african school boys, but as we get more civilised we must understand that violence only reciprocates violence. The caned pupils will cane their children who will cane theirs in turn and so forth. In fact I believe that the form of punishment whereby a stick is used to strike the buttocks repeatedly to induce pain/punish is not an original African idea, the Germans introduced it to Tanganyika, Belgians to the Congo, the British to Kenya/Uganda etc. As a remant of colonialism we need to overcome our desire to have the nates/clunes our own younger kind violently beaten, in the name of discipline.
     
Loading...