Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Petroleum(Exploration and Production) Act 1980

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by simplemind, Mar 29, 2012.

  1. simplemind

    simplemind JF-Expert Member

    #1
    Mar 29, 2012
    Joined: Apr 10, 2009
    Messages: 9,763
    Likes Received: 1,197
    Trophy Points: 280
    Tanzania has proven Natural Gas reserves of over 7 trillion cubic feet. Massive reserve by any standards, Unfortunately the petroleum 1980 act is extremely vague about exploitation of this all important resource. I have with me online version of the Act and believe me Natural Gas is not mentioned at all. Which begs question what law governs Exploration and production of Gas asilia?
     
  2. Bantugbro

    Bantugbro JF-Expert Member

    #2
    Mar 29, 2012
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 2,605
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Good observation Simplemind:thinking:

    Zitto, January and the co. were talking about the same issue recently, it look like there are some amendments in the act coming into effect next month or so which will define 'natural gas' within its realms...However, question is what about those firms which have already discovered natural gas while prospecting for oil....:hand:
     
  3. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #3
    Mar 29, 2012
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 11,542
    Likes Received: 128
    Trophy Points: 160
    Hii nchi ina watu wako very old fashioned. Hivi TPDC inafanya nini? Inawezekanaje mtu mmoja aongoze shirika miaka ishirini bila mafanikio yoyote aone kasoro za mikataba tunayoingia? Gabage in gabage out!
     
  4. BONGOLALA

    BONGOLALA JF-Expert Member

    #4
    Mar 29, 2012
    Joined: Sep 14, 2009
    Messages: 13,024
    Likes Received: 1,322
    Trophy Points: 280
    Uganda na kenya wamepata mafuta,sisi makampuni yameanza exploration miaka mingi sasa,gesi tuu ndiyo inapatikana?
     
  5. Entrepreneur

    Entrepreneur JF-Expert Member

    #5
    Mar 29, 2012
    Joined: Jun 26, 2011
    Messages: 1,092
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Kabla ya Sheria, tunapaswa kuwa na sera kwanza.
    Kwan kuna mdau ameshawahi kuona sera ya mafuta ya petrol? sera ya gesi? au sera ya bio deasel?
    Yaan mambo yote haya na unyeti wake, ukichanganya na madini yote pamoja na uzalishaji wa umeme ndio tumempatia dhamana Bw. Ngeleja ili asimamie!
    Nilidhani ingekuwa ni busara kama Mh.Rais angegawa hii wizara ili kuongeza ufanisi na kurahisisha utendaji kazi.
     
Loading...