Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Personal Message to Hon. JK.

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by MsandoAlberto, Feb 11, 2011.

  1. M

    MsandoAlberto JF-Expert Member

    #1
    Feb 11, 2011
    Joined: Nov 2, 2010
    Messages: 1,019
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Your Excellency,

    I trust you are well as I am sure electricity and food shortage arent part of you rather they are part of your humble servants.

    Those can never be the problems of the President, his ruling elite and the rich. Its the bitter truth for the poor masses.

    Mr. President what does that tell you? Forget about all the other issues, just take time to think of these two. Think not for us but for your own sake.

    My message is, the fear that has ruled us for 50yrs has diminished. Its not in us anymore. Darkness will accommodate us. And a hungry man is an angry man.

    Mr. President, you are not Tanzania. You are a citizen just like us.

    We feel humiliated. We feel ignored. We feel used. But we also feel stronger.

    In simple terms, my message is 'our fear is no more, enough, enough, enough of all this'. See it, touch it, hear it, smell it and feel it.

    Have a good day at work. At least you have electricity and food!
     
  2. Mallaba

    Mallaba JF-Expert Member

    #2
    Feb 11, 2011
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 2,561
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    At least you have electricity and food??
    hizi ni anasa kwa serikali ya jk, tena msithubutu kabisa kumsumbua mwenzenu yuko bize na mamabo mengine kama kulipa :clap2:Dowans na kuhakikisha ana ua upinzani wote wakishirikiana na Makinda
     
  3. G

    Gad ONEYA JF-Expert Member

    #3
    Feb 11, 2011
    Joined: Oct 26, 2010
    Messages: 2,641
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Uhh, :clap2::popcorn:
     
  4. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #4
    Feb 11, 2011
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 105
    Trophy Points: 160
    Too touchy!
    Ni barua ambayo inapenya hadi kumwoyo!

    Soon wabunge wetu watakuwa wanasaini mikataba ya kukopehswa magari ya kifahari ya mabilioni ya fedha!...
    Mkuu haoni haya, nadhani tangu aingie madarakani hajawahi kuona giza!...na kwa yeye hali hiyo inarudi nyuma zaidi maana ni kiongozi toka zama zileee!, hivyo sidhani kama anajua kwa uhalisia tunachojua!

    Poor Tanzania...NI dikteta tu atakayeinyorosha hii nchi!
     
  5. Makindi N

    Makindi N JF-Expert Member

    #5
    Feb 11, 2011
    Joined: Mar 14, 2008
    Messages: 1,069
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Them Belly Full - Bob Marley - naupendaga mstari huu ktk huu wimbo Bob anaposema A hungry man is an angry man - It's all about kleptocarcy ---- a reflection of what happened in Tunisia and now Egypt. Who knows maybe Tanzania will be next...... A HUNGRY MAN, IS AN ANGRY MAN. Hungry Tanzanians in all CCM's vices are ANGRY Tanzanians.
     
  6. Mzalendo80

    Mzalendo80 JF-Expert Member

    #6
    Feb 11, 2011
    Joined: Oct 30, 2010
    Messages: 2,339
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Fisadi Kikwete hasikilizi wanaomshauri atakusikiliza wewe wananchi? Yuko busy kujiandaa kujilipa kwenye kampuni yake ya dowans na mambo ya ufisadi :twitch:
     
Loading...