Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Pepo wa Ubakaji ametanda...waku hebu m'sali!

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by Ab-Titchaz, Nov 26, 2008.

  1. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #1
    Nov 26, 2008
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Dad Raped Daughters For 27 years


    (CNN) -- A British man was jailed Tuesday for raping two of his daughters and fathering nine children over 27 years, a case with echoes of Austria's Josef Fritzl.

    The two daughters were made pregnant 19 times; there were nine births, five miscarriages and five terminations. Seven of the children are alive but suffer genetic deformities.

    The father, who cannot be named for legal reasons banning the identification of his victims and the surviving children, pleaded guilty Tuesday at Sheffield Crown Court, northern England, and was sentenced to serve 25 life sentences to run concurrently.

    The judge said the minimum term the 56-year-old rapist should serve in jail should be 19½ years.

    South Yorkshire Police Chief Superintendent Simon Torr said, "The victims of these terrible crimes have asked me to state the following: 'His detention in prison brings us only the knowledge that he cannot physically touch us again. The suffering he has caused will continue for many years, and we must now concentrate our thoughts on finding the strength to rebuild our lives.' "

    Speaking for the police, Torr added, "The main concern ... is for those who have been so badly affected: the victims who have suffered a terrible ordeal. We will continue to offer them our full support to try and help them get on with their lives.

    "As far as the sentence goes, we are satisfied that this offender has received the strongest possible punishment for his heinous crimes. Now we need to ensure continuing support for those who have suffered as a result of his actions."

    The daughters first told police about their ordeal in June, but the abuse dated to 1981.

    It emerged that in 1998 one daughter rang Childline, a charity to help abused kids, and asked for assurances about being able to keep her children if she came forward. When Childline could not make that guarantee, the daughter did nothing more to raise her plight. Video Watch how the case came to light »

    The UK's Press Association reported that the rapes began in 1981 with daily attacks and that for long periods, they would be raped up to three times a week, and the assaults would continue through pregnancies. Their only reprieve came after they had just given birth or when they were ill because of the abuse.

    If either daughter tried to refuse their father's attacks, they would be punched, kicked and or held to the flames of a gas fire, burning their eyes and arms, PA reported.

    Despite visiting hospitals and meeting with social workers over the 27 years of abuse, no investigation was launched into the family.
    advertisement

    The case comes in the wake of the death of a baby, known only as Baby P, which has dominated headlines in Britain. The baby endured horrendous torture and died despite being on the local authority's child protection register.

    In Austria this year, Josef Fritzl was arrested, accused of keeping his daughter in a basement dungeon and fathering seven children through the rapes

    Dad raped daughters for 27 years - CNN.com
     
  2. P

    Pascal Mayalla JF-Expert Member

    #2
    Nov 26, 2008
    Joined: Sep 22, 2008
    Messages: 20,561
    Likes Received: 6,201
    Trophy Points: 280
    The truth hivi vitendo vya ubakaji havijaongezeka, vimekuwepo since time immemorial kama ilivyo prostitution being the oldest profession. Kilichoongezeka sasa ni awareness ya vitendo kufichuliwa na courage ya kutangazwa kwa waliyofanyiwa haya ili wakosaji wachukuliwe hatua.

    Hapo zamani watoto waliharibiwa, dada zetu na mama zetu walibakwa ila hawakuthubutu kusema kwa sababu ilionekana ikijulikana itakuwa ni aibu na fedheha kwa familia hivyo wajinyamazia na kuyamaliza kimya kimya.

    Nakiri hiyo kesi ya Australia ni incency ya exceptional case lakini amini usiamini wako watoto wengi wamebakwa -na kupachikwa minba na ndugu wa nasaba moja, watoto wamezaliwa familia zinajua lakini hawathubutu kusema.

    Kilasiku dada zetu wanabakwa na wapenzi wao na mama zetu wanabakwa na waume zao lakini hawathubutu kusema inaonekana ikijulikana ni aibu.

    Hata hii sheria mpya ya ubakaji iliopigiwa debe na Tamwa inatamka wazi mume lazima apate ridhaa ya mkewe kupata huduma ya unyumba, hivi leo mke atoke kumshitaki mumewe eti jana kaja kalewa chakari akanibaka. Hata wanawake wenzie watamshangaa.

    Kinachotakiwa ni uhamasishaji zaidi kwa wanaobakwa kujitokeza kuripoti vitendo vitendo hivi viovu na kuachana na tabia ya usiri na kunyamazia maovu.

    Tena sheria yetu hii mpya ya makosa ya kujamiiana bado ina mapungufu mapungufu kibao, mojawapo bado ushahidi wa kubakwa bado ni kipimo cha dakitari na mbegu za mlalamikiwa zikutwe kwa mhusika. Inamaanisha ukibaka kwa kondom. Hakuna ushahidi. Unajiendea zako kwa uhuru na raha zako!.
     
Loading...