Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Paukwa...Pakawa!

Discussion in 'Great Thinkers' started by Rev. Kishoka, Nov 28, 2008.

  1. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #1
    Nov 28, 2008
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,396
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Paukwa......Pakawa... The house of cards crumbling!

    Inafurahisha kuona ni jinsi gani mwamko uliotufikia Watanzani tangu kina Jeetu Patel, Johnson Lukaza na hata sasa Basil Pesambili Mramba na Daniel Ndhira Yona walipofikishwa mahakamani kwa tuhuma za kuhusiana na ubadhirifu au kwa jina maarufu ufisadi.

    Kinachoshangaza na kuhuzunisha ni kule kupumbazwisha kwetu kwa haya magirini yanayotokea huku tukisifia kuwa sasa kazi imeanza kusafisha ufisadi!

    Naomba tujiulize kwa umakini, kama Mramba na Yona wameshitakiwa kwa makosa ya kutumia madaraka yao na kuingiza mikataba na hata kulitia Taifa hasara, je TAKUKURU, DPP na AG wako tayari kutuambia kuwa kila uzembe uliotuletea mikataba mibovu na kulitis hasara Taifa utawafikisha mahakamani wale wote walihusika?

    • IPTL; Mwanasheria Mkuu, Waziri wa Madini, Waziri wa Fedha, Waziri Mkuu na Rais?
    • Rada; Mwanasheria Mkuu, Waziri Mawasiliano, Waziri wa fedha, Katibu Mkuu wa Ikulu na Rais?
    • ATCL; Mwanasheria Mkuu, Waziri wa Mawasiliano, Waziri wa fedha?
    • Richmond; Mwanasheria Mkuu, Waziri wa Madini na Nishati, Waziri wa Fedha, Waziri Mkuu na Rais?
    • BOT(EPA, Meremeta, CIS, Twin Towers), Gavana, Waziri wa Fedha, Waziri wa Ulinzi, Mkuu wa Majeshi, Katibu Mkuu wa Ikulu, Waziri Mkuu, Rais?
    • Mikataba ya Madini(Buzwagi, Sinclair na mengine); Waziri wa Madini, Waziri wa Fedha, Rais?
    Sasa ukifanya tathmini ya mifano hii michache, utagundua kuwa kwa kila kosa wanaloshitakiwa Yona na Mramba, kuna makosa ya kiutendaji kama yao ya hili la Alex Stewart ambayo yalifanywa katika kashfa nyingine za mikataba mibovu iliyozaa uhujumu na ufisadi.

    Mchungaji anajiuliza, je Serikali sasa imeamua kujifikisha mahakamani? Maana maamuzi ya wote hawa awe ni Mramba, Yona, Meghji, Karamagi, Chenge, Kikwete, Lowassa na wengine, yalizungumzwa na kufanyiwa idhini na Baraza la Mawaziri.

    Najiuliza tena, TAKUKURU, AG na DPP wameamua kuishitaki Serikali kuu?

    Ukiangalia tuhuma za kina Lukaza na Jeetu Patel, utabaini kuwa wanashitakiwa kwa makosa mbuzi ambayo hayana msingi wala hayana muelekeo kuhusiana na uhujumu uliotokea.

    Ukorofi wa Mchungaji unafikia hatua ya kuuliza, je tunashangilia nini cha msingi ikiwa ukweli ni kuwa hili ni changa la macho na Kampeni za CCM kushida uchaguzi wa 2010 kwa kishindo cha tufani ya Katrina umeanza?

    Tukiwa tunashangilia huku tuko mguu pande, mwili legeza, Mchungaji anawaaseni kuwa msipumbazwe na kupotoka.

    Tumeambiwa Paukwa, basu tukaitikia Pakawa....Ze Comedy inaendelea....
     
  2. Kichuguu

    Kichuguu Platinum Member

    #2
    Nov 28, 2008
    Joined: Oct 11, 2006
    Messages: 6,945
    Likes Received: 283
    Trophy Points: 180
    Kaondokea chenjagaa,
    kajenga nyumba kakaa,
    Mwanangu mwana siti,
    ...................

    ...

    Mwanzo wa ngoma ni lele.

    ......
     
  3. Pundit

    Pundit JF-Expert Member

    #3
    Nov 28, 2008
    Joined: Feb 4, 2007
    Messages: 3,742
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 0
    You on point Rev

    Check the rhyme yo

    You on point Rev

    All the time yo

    so play the resurrector and give the dead some life.

    Industry rule number four thousand and eighty,
    CCM people are shaaaady
    So kids watch your back cause I think they smoke crack,
    I dont doubt it, look at how they act.
    Off to better things like jamiiforums...

    Paroding A Tribe Called Quest's "Check The Rhyme"
     
  4. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #4
    Nov 28, 2008
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,402
    Likes Received: 2,478
    Trophy Points: 280
    tunashangilia kuona kuwa kofia ambayo ilikuwa haina kitu sasa ina sungura ndani! Hatujui sungura katoka wapi na tunasubiri kuona kama huyo sungura atabakia humu baada ya mazingaombwe kuisha!
     
  5. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #5
    Nov 28, 2008
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,197
    Likes Received: 16,199
    Trophy Points: 280
    Yaani Rev kama ulikuwa Kichwani mwangu vile. Haki ikifuatwa bila mizengwe haki ya nani tena hakuna atakayesalimika kuanzia mkuu wa nchi mstaafu hadi huyu wa sasa. Is all that possible? That's the million buck question....
     
  6. J

    JokaKuu Platinum Member

    #6
    Nov 29, 2008
    Joined: Jul 31, 2006
    Messages: 10,787
    Likes Received: 996
    Trophy Points: 280
    Rev,

    ..inawezekana Mramba na Yona wanashitakiwa kwasababu walichukua uamuzi wao wawili bila kushirikisha na kutafuta ushauri wa mamlaka nyingine kama Mwanasheria Mkuu n.k.


    NB:

    ..hivi hizi safari za Muungwana zisizokwisha, tena nyingine za kwenda kusoma hotuba moja, ua kutembelea viwanja na vilabu vya mpira, haziingii ktk kundi la abuse of office?
     
  7. Kichuguu

    Kichuguu Platinum Member

    #7
    Nov 29, 2008
    Joined: Oct 11, 2006
    Messages: 6,945
    Likes Received: 283
    Trophy Points: 180
    Hapana,

    Kikwete akiamua kufanya kweli kweli, mawaziri wengi kwenye serikali ya Ben pamoja na Ben mwenywe watakalia mkeka wa misumari, vile vile baadhi ya mawaziri wake mwenyewe watakalia mkeka huo huo wa misumari lakini yeye mwenyewe ataukwepa kirahisi.


    Kwenye Serikali ya Ben, wengi wenye makosa ya kutumia madaraka yao vibaya na pengine kumshauri vibaya rais ni mawaziri, hayo hayana ubishi na watakalia kikaango kwa ajili hiyo. Ben mwenyewe ananing'inizwa juu ya kikaango hicho pamoja nao kwa kujifanya mjasiliamali huku akijifaidisha kibiashara kwa kutumia nafasi yake kama kiongozi wa nchi huku angali amepanga Ikulu. Katika serikali ya Ben, Kikwete hana rekodi ya kuingia mkataba wowote wenye utata kwa niaba ya nchi. Kuna comments, zinazohuzu sovereignty ya nchi, alizowahi kutoa kuhusiana na ununuzi wa rada wakati akiwa waziri wa mambo ya nchi za nje lakini yeye mwenyewe hakuwa ameshiriki katika mkataba ule.

    Kwenye serikali yake mwenyewe, ataweza kuwaning'iniza mawaziri wake wote wenye skendo mbalimbali na hivyo yeye mwenye kubaki hana hatia yoyote kwa vile mawaziri atakaowaning'iniza ni wale waliokuwa wanamshauri vibaya ikiwa ni kinyume cha kiapo chao, na hivyo kuwa amejisafisha na kuwa safi kabisa.
     
  8. Bongolander

    Bongolander JF-Expert Member

    #8
    Nov 29, 2008
    Joined: Jul 10, 2007
    Messages: 4,880
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    Kichuguu i beg to differ with you. Kama mtu akikushauri kuiba na ukakubali the responsibility lies in your hands. Unapochagua mtu wa kukushauri kwanza lazima ujue uwezo wake wa kushauri kwa hiyo unawajjibika kutoka kwenye uteuzi wake mpaka kwenye kutekeleza aliyokushauri.
    Lakini still it is a good question. I really wonder what does that mean wanaposema Cabinet lilijadili na kutoa baraka. Kwanini Cabinet yote isifikishwe kwenye mkono wa Sheria? au ndio ina nguvu sana haiwezi kufikishwa huko.
     
  9. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #9
    Nov 29, 2008
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,396
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Mwalimu Kichuguu,

    Je ule mkataba wa TanRange ya James Sinclair aliyeweka dole gumba alikuwa nani? Na hata ile mikataba ya awali ya madini iliyonukuliwa kwenye hotuba fulani kule Indaba Afrika kusini aliweka nani shahada?

    Je Buzwagi ya Karamagi, ilisainiwa lini?
     
  10. Zakumi

    Zakumi JF-Expert Member

    #10
    Nov 29, 2008
    Joined: Sep 24, 2008
    Messages: 4,574
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Rev Kishoka:

    Ni lazima uamini kuwa kuna watu wamefanya juhudi kubwa kuishinikiza serikali kuwajibika. Wabunge wa upinzani, wabunge wa CCM, viongozi wastaafu, wahisani, vyombo vya habari na bila kusahau JF.

    Hata nchi tunazozisifia kuwa zinaweza kumshitaki rais kama vile Marekani, zinategemea juhudi za wakereketwa wa nchi (whistleblowers).

    Cha muhimu ni kuendeleza mashikizo na sio kusema ni mchanga wa macho. Uchambuzi wako wote unaonyesha kuwa ume-resign kuwa yaliotokea ni mchanga wa macho.
     
  11. M

    Mutu JF-Expert Member

    #11
    Nov 29, 2008
    Joined: Mar 30, 2008
    Messages: 1,333
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0


    IPTL waziri muhusika alikuwa nani?
     
  12. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #12
    Nov 29, 2008
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,396
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Zakumi,

    Utanisamehe, siamini kitu!
     
  13. Kichuguu

    Kichuguu Platinum Member

    #13
    Nov 29, 2008
    Joined: Oct 11, 2006
    Messages: 6,945
    Likes Received: 283
    Trophy Points: 180
    nadhani hapo umetumia rungu kubwa sana. Hata hivyo kama JK alishauriwa vibaya na akagundua kuwa ushauri huo ulikuwa ni mbaya halafu akamuadhibu mtu aliyetoa ushauri huo, je unadhani kuwa yeye si clean kwa kuchukua hizo corrective measures?
     
  14. Kichuguu

    Kichuguu Platinum Member

    #14
    Nov 29, 2008
    Joined: Oct 11, 2006
    Messages: 6,945
    Likes Received: 283
    Trophy Points: 180
    Sijui ni nani aliyesaini mikataba ile, ila ninafahamu kuwa katika utawala wote Ben, Kikwete alikuwa Waziri wa Mambo ye nje, na hivyo sidhani kama katika nafasi hiyo alikuwa anaweza kusaini mikataba ya kibiashara. I might be wrong.


    Huu wa Buzwagi, kama akimuadhibu Karamagi kwa kumshauri ausaini, basi atakuwa amejisafisha binafsi.
     
  15. Zakumi

    Zakumi JF-Expert Member

    #15
    Nov 29, 2008
    Joined: Sep 24, 2008
    Messages: 4,574
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Mimi niko 50-50. Naamini mambo yamaweza kufanyika pale wananchi watakapoendeleza shinikizo.

    Lakini tukishangilia na kesi hii ikavutwa zaidi ya miaka mitatu basi kafara litakuwa limepita.
     
  16. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #16
    Nov 29, 2008
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,396
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Mwalimu,

    Wakati Kikwete anaapishwa, Sinclair alijitapa kuwa yeye ni rafiki wa Tanzania kwa miaka zaidi ya 17. Mkataba ulio,pa Sinclair mamlaka ya ardhi yenye machimbo yote ya madini na hasa dhahabu, yalifanywa kabla ya Mkapa na aliyefanya hayo alijitapa Indaba mwaka jana.

    Mkuu Jasusi, heu tupatie tena ile hotuba maarufu ya Indaba!
     
  17. M

    Mkandara Verified User

    #17
    Nov 29, 2008
    Joined: Mar 3, 2006
    Messages: 15,419
    Likes Received: 76
    Trophy Points: 145
    Rev. Kishoka,
    Mkuu mimi naamini kabisa kuwa huu ndio mwanzo wa habari na mengi yatakuja (hisia zangu)..Sijui lakini mkuu hadi sasa hivi sioni kamba ama kawa limefunika ubwabwa, wanaharamu tupite!..
    Zaidi najiuliza MOTIVE nje ya Ufisadi lakini mkuu hii ndio imetokai.. Yawezekana kabisa kuwa ndio wakati wa kuimaliza kabisa kambi ya Mkapa, nje ya hapo mkuu Mkapa na Lowassa wapo njiani naisikia harufu kisha huruma inaniingia kwa mzee yule..
    Nyavu zimeisha wekwa, kina Jeetu inakwenda kwa Lowassa na Rostam, na Mramba na Yona inakwenda kwa Mkapa..Kaburi kishalichimba mwenyewe anasubiri tu wakati, kumbuka maneno ya Warioba kuwa nasubiri tu muda wa kuitwa!.. info tayari zimeisha mfikia...
    Kumbuka hata wale Mafia wakubwa wanapotakiwa kukamatwa huanzia kukamatwa kwa samaki wadogo ktk pond lao..Na hwa ndio huwa mashahidi wa kesi kubwa zaidi.
    Mimi nina hakika huwezi kupata ushahidi tosha wa kumweka Mkapa kortini kama hujapitia kwa mawaziri wake ambao ndio watekelezaji wa mambo mengi.. kwa hiyo kila kasi yoyote ile huanza kwa hatua...

    Paukwa pakawa... Another one bust to dust!
     
  18. Mwiba

    Mwiba JF-Expert Member

    #18
    Nov 29, 2008
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 7,604
    Likes Received: 189
    Trophy Points: 160
    SPEECH BY H.E. JAKAYA MRISHO KIKWETE, PRESIDENT OF THE UNITED REPUBLIC OF TANZANIA, AT THE INVESTING IN AFRICAN MINING INDABA XII, CAPE TOWN – SOUTH AFRICA

    February 6, 2007


    Honourable Chairperson;

    Honourable Ministers and Representatives of Government

    Chief Executive Officers of International Mining Companies and Related Services Representatives of Financing Institutions;

    Distinguished Participants;

    Ladies and Gentlemen;

    I feel greatly honoured to be given this rare privileged to participate in this year's Mining Indaba being held at this beautiful and historic city of Cape Town, in this great friendly nation of South Africa.

    My delegation and I thank the host for receiving us so warmly. I applaud the organizers for selecting meritorious themes and discussion topics for this year's conference.

    Ladies and Gentlemen;
    I have been made to understand that I may be the first Head of State to be afforded the opportunity to speak at this most prestigious annual forum of the mining fraternity in Africa. I am touched by this gesture of friendship. It is indeed delightful to see so many old acquaintances from my days as Minister in charge of the mining and energy sectors. The six years I spent in the Ministry (1988-1990 as Deputy Minister and 1990-1994 as full Minister) was a very rewarding experience indeed. It was the time when Tanzania took to the path of reform.

    It was during this time when we started the process of opening up the sector to the private sector for both trading in minerals and for exploration and exploitation. I remember my marketing journeys to New York, Denver, Toronto, Vancouver, Calgary and London. I went to tell the world about what Tanzania has to offer as an emerging market and invite them to come and invest in Tanzania.

    Today, when I look back at what happened then and what is on the ground in Tanzania I feel so warm in my heart that my sweat and toil has been rewarded. Indeed, rewarded so handsomely.

    Ladies and Gentlemen;

    My message to the world then was about partnership, progress and prosperity. I wanted prospective investors to come to Tanzania, enter into partnership with us in the exploration and exploitation of the mineral wealth that God so kindly bequeathed to us, for us all. This will engender progress to the Tanzanian economy which in turn will translate into prosperity to the Tanzanian people whom God endowed the minerals unto them.

    What a coincidence, that today, at the XII Mining Indaba, I am asked to do exactly what I did almost two decades ago. I have been asked to speak on partnership, progress, and prosperity with regard to African Mining.

    My dear friend;
    I hope you will agree with me that I am not that much of an expert to speak to the best of your satisfaction about mining in the whole of the African continent. I feel, and indeed I am, most qualified to speak about Tanzania. In this regard, I seek your understanding and indulgence when I appear to be talking about Tanzania. I believe Tanzania is a representative case of the prospects and opportunities in mining that Africa offers to itself and to rest of the world.

    Resource Endowment
    Chairperson, Ladies and Gentlemen;

    Africa is richly endowed with minerals and other natural resources. The continent ranks second in quantity of world reserves of bauxite, cobalt, diamonds, gold, phosphate rock, platinum-group metals (PGM), vermiculite, and zirconium. For instance, Africa produces about 49 percent by volume of the world's total diamond production, about 30 percent by volume of the world's phosphate rock production, about 19 percent by volume of world's uranium production and about 12 percent by volume of crude oil.

    I will not be bragging in saying that my country, Tanzania, contributes a sizeable share of Africa's mineral wealth. Tanzania is richly endowed with minerals of all kinds. Almost every mineral known to exist in the earth's crust can be found in Tanzania, and some exist in large quantities. Tanzania offers a stable political environment with sound legal and fiscal policies.

    In terms of potential, the following is what we have to offer:

    1. Excess of 45 million ounces of gold, 1.5 million tonnes of nickel and 50 million carats of tanzanite.

    2. An extensive Proterozoic terrain containing lode and near-surface gold deposit types.

    3. Potential for epithermal gold deposits in the faulted younger rocks on the coastal plain.

    4. A world-class diamondiferous kimberlite at Maude and more than 200 other kimberlite pipes many of which are yet to be thoroughly evaluated.

    5. Scores of occurrences of high-value coloured gemstones, such as emerald, ruby, tsavorite, sapphire, tanzanite and alexandrite.

    6. A wealth of other opportunities in minerals, particularly industrial minerals including coal, iron, tin, graphite, evaporites, kaolin, limestones, dimension stones, phosphates and gypsum, and,

    7. More than a dozen carbonatites, only a few of which have been thoroughly explored.

    8. Hydrocarbons do exist. So far, we have found sizeable quantities of gas in three places. The third field was discovered about four weeks ago. There is a lot of exploration for oil and gas that is ongoing onshore, offshore and in the shallow waters and in the deep sea.

    Ladies and Gentlem;
    With such vast resources, Tanzania can become one of Africa's mining powerhouses. What was lacking then was serious investments in the sector to do exploration and exploitation. Related to this as well, was the lack of policy framework to allow and attract the private sector to come and invest in Tanzania's mining sector. To overcome these deficits has been part of the reform agenda initiated in the 1990s. A new policy framework was instituted providing for private sector participation and a package of incentives was provided. At the same time, a serious marketing drive was undertaken. As alluded to earlier, many promotional meetings were undertaken all over the world particularly in North America, Europe and Australia. A number of publications and documentations on Tanzania's mining potential were published and disseminated. At home, the government and the geological surveyors continued with scientific work and research to discover new information and update old data. All these efforts paid dividends, and surprisingly quickly. To date, the mining industry is one the fastest growing sectors in Tanzania. It is one of the leading sectors in terms of attracting foreign direct investments. Statistics show that mining has attracted over USD 2.5 billion of Foreign Direct Investment since 1998. Tanzania has been receiving the largest proportion of FDI to Africa in the mining sector. Because of this, Tanzania has risen from an insignificant gold producer in early 1990s to become the third largest producer of gold in Africa after South Africa and Ghana. We are currently producing over 50 tones of gold per annum. There are ample opportunities for significant increase. A lot of exploration is going on, new finds are being made everyday, new licences are being issued for gold and other minerals and new mines are being opened.

    But the resources we have are certainly vast and the

    flow of investment capital is still wanting. I am here to invite those of you who are not yet in Tanzania to come and join hands with us and your other colleagues in the exploration and exploitation of our vast mineral resources.

    The benefits brought to the country by mining within this short period of time are phenomenal. A lot of new jobs have been created and are being created by the investment in the sector. When one combines investment in the large and medium scale mining with artisanal mining, the sector is the second largest employer in Tanzania after agriculture. Mining has become an important and dependable sector in the economy. Its share of the GDP at constant 1992 prices has risen from to 2.3 percent to 3.5 percent in 2005. At the moment, it contributes 42 percent to the total value of exports but this is set to increase in the coming years.

    Fiscal Incentives

    I would like to assure you that you will find in Tanzania a very attractive investment destination. This is,

    indeed, the case today in many African countries. You are assured of a rewarding association and partnership with us. We are keen to maintain and improve on investors' confidence in Tanzania. We listen and care about your views and concerns. We want to ensure a steady flow of investment capital into the country. It is good and beneficial to all of us.

    Tanzania offers internationally competitive fiscal incentives. We guarantee investors' security of tenure and ownership as well as repatriation of dividends and profits. There is transparency in the issuance and administration of mineral rights.

    Tax incentives offered in Tanzania fiscal regimes for mining include 100 percent depreciation allowance in the year of expenditure, import and excise duty for mining equipment is at 0% during the period of exploration and development up to the first anniversary of commercial operation. Thereafter, a cap limit of 5% applies. There is a 30% corporate tax after capital allowances and adjustment for loses carried forward, royalty payment of 5 percent on diamonds and rough gemstone, 0% on cut gemstone and 3% for gold and other minerals.

    Withholding tax is 10 percent on dividends, 3 percent on technical services and 15 percent if management fees exceed 2% of operating costs. Value added tax does not apply to mining companies, which produce minerals for exports.

    Ladies and Gentlemen;

    I understand for a taxpayer no tax regime is too generous. But, comparatively, you will agree with me that we offer one of the most competitive fiscal incentives in the world. We do understand as well that, to become competitive in attracting capital, fiscal incentives need to be coupled with some other important initiatives to enhance the attractiveness of the investment climate.

    Investment Climate

    We have improved the investment climate remarkably

    since the introduction of economic reforms in the mid 1980's. These reforms have transformed the national economic philosophy from state ownership of the commanding heights of the economy to a market-based economy with the private sector becoming the anchor.

    Since then private sector has been allowed to operate more freely and grow and measures to create a business friendly environment have been taken. There has also been a process of divestiture of state enterprises under the guiding principle of "let government govern and private sector do business". Consequently, and continuously, we have been taking measures to improve on the business environment to make it easy for the private sector to prosper. Indeed, we have been making successes which are been recognised.

    Last year, for example, the World Bank Report on Doing Business categorised Tanzania among the top ten best reforming countries in the world. The cost of doing business is being reduced steadily. Two years ago the Financial

    Times considered Tanzania as a country of the future. I recall over a decade ago the Mining Journal characterised Tanzania as the prospective emerging market in mining in Africa.

    As a move towards consolidating and further opening up the economy, in June 1990, the Tanzania Parliament enacted the National Investment (Promotion and Protection) Act of 1990. This legislation created the friendly environment for investors and established the Tanzania Investment Centre (TIC), the provider, overseer, supervisor and coordinator of investment activities in the country. So far things are progressing well.

    With regard to Mining, the Tanzanian Parliament also enacted the Mining Act of 1998 This is he law that has made the difference. It has enhanced Tanzania's competitiveness and paved the way for the mining boom. The Act also made some specific fiscal adjustments that now make Tanzania a globally competitive country in mining investment.

    Subsequent legislations have established mining as a priority area for investment.

    Chairperson,

    The thrust of our country's new economic orientation emphasizes the centrality of the private sector in running the economy. To underscore the commitment to protection and guarantee private investment against nationalization and expropriation, Tanzania is a member of World Bank's Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA) as well as the International Centre for Settlements of Investment Disputes (ICSID).

    At the same time, Tanzania has signed bilateral agreements with many countries on promotion and protection of investments as well as avoidance of double taxation.

    I say all this to underscore the fact that we know our obligation to our partners and we are committed to play our part. Tanzania is open for business. I invite all of you to

    come, see for yourself and join hands with us. We are relatively new in this business, so not many people are there at the moment. But the traffic is very high. And we are working hard on improving the climate to make Tanzania a great investment destination of choice.







    Review of the Mining Development Agreements

    Chairperson, Ladies and Gentlemen;

    Some months back, the government began conducting dialogue with mining companies in Tanzania. The essence of the dialogue has been to look at some aspects of the mining development agreements with the view of making some adjustments that would make our partnership mutually beneficial. The main thrust of the dialogue has been about how to ensure that the exploitation of mineral resources benefit equitably the investor, the government and the local communities.

    I am glad that we have successfully concluded with Barrick Gold Tanzania and Resolute Mining Tanzania

    Limited. Everybody is happy now. We look forward to reaching out to other companies.



    Friends, Ladies and Gentlemen;

    Sourcing Locally

    Beside tax revenue that accrues to government, the other important factor is the forward and backward linkages that mining activities would create to the national and local economies. It is of utmost importance that mining is seen to be creating that. People will celebrate and will feel the benefits of mining in their nation and their communities.

    One important factor in this regard is for the mining companies to source services locally. As much as possible, source your labour locally, source your food locally and source other services locally. Where this is done, you can imagine the impact it has to making the living condition of the people in the country and the communities who live near or around the mines. Take interest in the communities around you. Live well with them in and particular ensure that you deliver on corporate social responsibility.

    Doing all this all endears you to the people, reduces resentments and curtails negative publicity. You deny your enemies ammunition to attack you.

    Value Addition

    Ladies and Gentlemen:

    There are two other issues that I would like you to give thought as you continue to partner with us in Africa in mining. The first one is with regard to value addition. It will be very beneficial if we tried as much as possible to increase the value addition processes for minerals coming out of Africa. This will increase Africa's share of the proceeds from their natural resources. For sure, this will go a long way towards alleviation of poverty and improving the living condition of the African peoples.

    Artisanal Miners ,

    The other thing is related to artisanal mining. Artisanal mining is a reality that we all have to face. Most of these are

    young, self-employed people trying to survive. For example, it is worth noting that Tanzania has over one million artisanal and small-scale miners, most of them are involved in gold and gemstone mining. They lack in skills and lucrative market where they can get a fair return for their sweat and toil. You can help. We together can do something to help them.

    We in Tanzania would gratefully welcome technical and financial assistance from large scale mining companies with the aim of transforming this sub-sector into a modern undertaking. You can provide small-scale miners with technical skills, technology, capital and a reliable market for their stones.

    At this juncture, I pay tribute to DeBeers for a very innovative initiative in Mwadui area that does just that. The lives of artisanal miners there is bound to change for the better. The relations between the ming and artisanal miners will improve and constant intrusions, complaints and counter-complaints are bound to seize. Indeed, this is an example of partnership we applaud and encourage. De Beers has shown the way. I believe others can follow.

    Complaints by the mining community

    Friends;

    It will be remiss of me to end my remarks without acknowledging the challenges facing mining companies in our continent.

    I want to assure you that we, in Tanzania, understand the concerns of mining companies and we are doing all within our means to address them. We are happy that mining companies in Tanzania appreciate that the problem of capacity and expertise in our public service is impeding efficiency and effectiveness in administrative matters necessary for smooth operation of their business. This problem is cross-cutting, frustrating even to some of us in the government who are keen on faster delivery. The important fact is that we are doing something about.

    The question of poor infrastructure has been with us for ages. I understand that this increases production cost. Some people are keen on convincing others that we have neglected this major responsibility because mining companies have arrived. This is not true!

    My government has embarked on a major infrastructure improvement programme to improve roads, railways and telecommunications systems in the country. Though the process is slow we believe that taking incremental steps will enhance the economic viability of some of the industrial mineral deposits. Mining or no mining, it is also in our best interest to network our country with roads and railways and open up it up for commerce.

    Conclusion

    Chairperson, Friends, Ladies and Gentlemen,

    I thank you for your kind attention!
     
  19. Kichuguu

    Kichuguu Platinum Member

    #19
    Nov 29, 2008
    Joined: Oct 11, 2006
    Messages: 6,945
    Likes Received: 283
    Trophy Points: 180
    Basi kesi hizi ni mbio za sakafuni tu
     
  20. N

    Nurujamii JF-Expert Member

    #20
    Nov 29, 2008
    Joined: Jun 14, 2007
    Messages: 413
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Rev Kishoka and other 'skepticists' ningependa kujua ni nini hasa mlitaka Rais afanye kwa sasa? Ajipeleke yeye mwenyewe mahakamani au? Nafikiri hata kama hatuamini sincerity ya Rais kwa sasa tutoe basi alternative wakati tunapom-critique! Inachukiza mtu aliyekuwa anapigania kwa nguvu zote mafisadi kupelekwa mahakamani, hadi kuamini kuwa kamwe hawatapelekwa mahakamani sasa anabadilika baada ya kuona wamepelekwa. Process inapoanza anadai hakubaliani na hilo kwa sababu anayeisimamia hiyo process naye ni muhusika katika ufisadi. Kwa hiyo afanyeje sasa! aache?

    Sio kama nakataa kwamba kuna uwezekano wa kupigwa changa la macho, lakini kinachotakiwa sasa is to critique constructively. Pia kumbukeni sio lazima kubisha kila kitu ili uonekane unayajua mapambao sana au wewe ndio mwenye uchungu na nchi yetu kuliko wengine. Nimefikiria sana nini kinatakiwa Rais afanye ili apate support hapa JF lakini nimegundua hakuna. Labda ajipeleke mahakamani mwenyewe na kujiuzulu uraisi tu!

    Nadhani sasa hapa hakuna logic bali ni chuki binasfi kwa Kikwete. Kwamba humtaki tu, basi!

    Haya ni maoni yangu tu and I am open and flexible to change my position!
     
Loading...