Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Pata ushahidi na habari zaidi za kwa BABU

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Lyimo, Mar 24, 2011.

  1. Lyimo

    Lyimo JF-Expert Member

    Mar 24, 2011
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 3,809
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    Habari katika video (The Loliondo Wonder Part 1 & 2)

  2. Jayfour_King

    Jayfour_King JF-Expert Member

    Mar 24, 2011
    Joined: Nov 15, 2009
    Messages: 1,142
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    Ahsante kwa video nzuri ya coverage ya Babu.
  3. NATA

    NATA JF-Expert Member

    Mar 24, 2011
    Joined: May 10, 2007
    Messages: 4,517
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    Asante msee, kwa kweli barabara inahatarisha sana.
  4. aye

    aye JF-Expert Member

    Mar 24, 2011
    Joined: Oct 6, 2010
    Messages: 1,755
    Likes Received: 73
    Trophy Points: 145
    thank for the documentary mkuu tumeona hali halisi ya huko
  5. A

    Ame JF-Expert Member

    Mar 24, 2011
    Joined: Mar 14, 2011
    Messages: 2,561
    Likes Received: 224
    Trophy Points: 160
    Hawa ni wakenya au? Imagine waandishi wetu wa habari wameshindwa kutuwekea vitu kama hivi na hata kufanya follow up ya hao wanaoenda huko na kudai wamepata uponyaji baada ya kukaa hizo siku Babu anazodai wakikaa basi watakuwa wamepona. Is it a political plot or what? Watakuja na visingizio kibao ooh hakuna anayekubali mbona hawa Wakenya atleast wametoa something ambayo ukiwa makini you could see if that thing works according to the hearsays and promotions we have been receiving here in JF.

    Watanzania let our desparation of whatever kind be it political or health takes us to a point where all of us can be grouped like animals and not personalities. Its a communal sin to use ones' problems to fufil our selfish motives; God have mercy on us! Its pure demonic and something from the pit of hell please let us spare our fellow country men who atleast need hope for them to continue with life after so many years of suffering and anguish. Naamaanisha wangepewa at least rapid researched information they could be in a position to make a right decision. Imagine what could happen to them when what they expected could not happen with their ill situations? Is that not going to by itself be another added pain into what they already are going through?