Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Pakistani inasambaratika. Bomu laua 20

Discussion in 'International Forum' started by Askari Kanzu, Mar 8, 2011.

  1. Askari Kanzu

    Askari Kanzu JF-Expert Member

    #1
    Mar 8, 2011
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 4,496
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Hii nchi sasa hivi itageuka Afghanistan!

    Car Bomb Rips Through Gas Station in Pakistan

    VOA News March 08, 2011
    ap_pakistan_bombing_gas_station_08mar11_480.jpg
    Photo: AP
    A view of devastation caused by a bomb blast in Faisalabad, Pakistan, March 8, 2011

    Pakistani officials say a car bomb has exploded at a gas station in the country's east, killing at least 20 people.

    Officials say Tuesday's blast in the Punjab province city of Faisalabad wounded at least 100 others. The car bomb ignited gas cylinders at the station, triggering a bigger blast that damaged several government buildings nearby.

    Piles of bricks from the destroyed building and scraps of metal from damaged cars littered the scene as rescued workers attended to the wounded.

    No one has claimed responsibility for attack.
     
  2. M

    Mabulangati JF-Expert Member

    #2
    Mar 8, 2011
    Joined: Dec 29, 2010
    Messages: 731
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Ndugu Afghanistan wanauwa na majeshi ya NATO na wenyewe kwa wenyewe, lakini Pakistan wanauwana wenyewe kwa wenyewe, wanauawa na majeshi ya NATO, wahindi na Taleban. Gailan aache kukumbatia wamarekani akidhani silaha anazopewa zitamsaidia kupambana na adui yake India. India inasonga mbele kiimaendeleo wao wanang'ang'ana kutafuta silaha na fedha kutoka kwa madhalimu.

    Poleni sana wananchi wa Pakistan msiyokuwa na hatia.
     
  3. Mallaba

    Mallaba JF-Expert Member

    #3
    Mar 8, 2011
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 2,561
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    waacheni tu wasambaratike, kwani ni nanai anayewasambaratisha kama sio wao wenyewe??
    wanavuna walichopanda
    kwanza tumesha wazoea kila siku wao kuua ndio furaha yao sasa utawasaidiaje watu kama hao??
    viongozi wake wanapojitolea kuongea lolote wao ndio wakwanza kuwalipua na kuwaua..sasa watu kama hawa wasaidiweje ??
    let them die for good!
     
  4. M

    Mabulangati JF-Expert Member

    #4
    Mar 8, 2011
    Joined: Dec 29, 2010
    Messages: 731
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Siasa ndugu yangu Mallaba
     
  5. J

    Jikombe Senior Member

    #5
    Mar 8, 2011
    Joined: May 13, 2010
    Messages: 186
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Juzi jumapili nikikuwa naangalia emmanuel tv, ukatolewa wito wa kuliombea taifa la pakistani na viongozi wake ili Mwenyezi Mungu awaepushe na majanga kama haya.
     
  6. Askari Kanzu

    Askari Kanzu JF-Expert Member

    #6
    Mar 8, 2011
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 4,496
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Mabulangati, kwa habari yako tu: Nimewahi kukaa miji ya Lahore na Islamabad, enzi za Pervez Musharaf, na pia nimeongea mara mbili na Prof. Tariq Ali (kama humfahamu mtafute Google) kuhusu hali halisi ya Pakistan. Sasa usije ukafikiri sina uelewo wa ninalozungumzia. Nakujulisha na ninawasilisha!
     
  7. Askari Kanzu

    Askari Kanzu JF-Expert Member

    #7
    Mar 9, 2011
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 4,496
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    9 March 2011 Last updated at 14:17 GMT
    Deadly attack at Pakistan funeral procession


    [​IMG]
    It is the second major bombing in as many days in Pakistan

    At least 36 people have been killed in a suicide bombing at a funeral procession in north-western Pakistan. Officials said the funeral was for the wife of a pro-government ethnic Pashtun tribal elder in Adezai village in the troubled Khyber Pakhtunkhwa province. It was being attended by many anti-Taliban militiamen in the region. At least 40 people were wounded. Several anti-Taliban tribal groups are based in the area and they are often targeted by the insurgents.

    A spokesman for the Taliban told the BBC that they had carried out the bombing. He said it was in retaliation for the support by local tribal militia of the continuing anti-Taliban operation by Pakistan's security forces

    Survivors of Wednesday's bombing complained there was no police protection although the militiamen are targeted regularly. The bomber targeted the funeral of the wife of Hakim Khan - a leader of the anti-Taliban tribal force in Adezai, some 15km (10 miles) from Peshawar city.

    Source:
     
  8. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #8
    Mar 9, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    My goodness, in the name of who?!!!
     
  9. g

    gwacha Member

    #9
    Mar 9, 2011
    Joined: Mar 5, 2011
    Messages: 38
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    I bealive it is only in the name of JESUS son of David.
     
Loading...