Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Over 99% in Southern Sudan vote for secession

Discussion in 'International Forum' started by Arafat, Jan 30, 2011.

  1. Arafat

    Arafat JF-Expert Member

    #1
    Jan 30, 2011
    Joined: Nov 17, 2009
    Messages: 2,582
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 0
    Southern Sudan's referendum commission said that more than 99 percent of voters in the south opted to secede from the country's north in a vote held earlier this month.

    The vote is widely praised for being peaceful and for meeting international standards.

    The head of the commission's southern bureau, Justice Chan Reec Madut, said that voter turnout in the 10 states in the south was also 99 percent. He said only some 16,000 voters in the south chose to remain united with northern Sudan, while 3.7 million chose to separate.
    If the process stays on track, Southern Sudan will become the world's newest country in July. Border demarcation, oil rights and the status of the contested region of Abyei still have to be negotiated.

    Southern Sudanese president Salva Kiir also gave remarks at the results ceremony said "We are still moving forward,", "The struggle continues." Kiir said the south will declare independence on July 9, but not before. "We are not going to put down the flag of Sudan until July 9," he said.


    Source: Associated Press (AP)
     
  2. V

    Vumbi Senior Member

    #2
    Jan 31, 2011
    Joined: Nov 7, 2010
    Messages: 191
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 35
    Afadhali, wameteseka kwa miaka mingi sana. Acha wapate taifa lao wafurahie maisha kama wanadamu wengine japo najua watakuwa na kipindi kigumu sana cha kujenga taifa lao lililo dhulumiwa kwa muda mrefu.
     
  3. T

    Tata JF-Expert Member

    #3
    Jan 31, 2011
    Joined: Dec 3, 2009
    Messages: 4,240
    Likes Received: 167
    Trophy Points: 160
    Wajiandae na kupambana na ufisadi mapema wakati wanaanza ujenzi wa Taifa. Vinginevyo tutashuhudia taifa lililoshindwa hata kabla halijaanza.
     
  4. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #4
    Jan 31, 2011
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Safi sana. Ushindi kwa mtu mweusi.
     
  5. Arafat

    Arafat JF-Expert Member

    #5
    Jan 31, 2011
    Joined: Nov 17, 2009
    Messages: 2,582
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 0
    Nadhani kama tungekuwa na viongozi mahiri wa mambo ya strategic development wangetumia nafasi ya Mzee Ben kuwa huko kutafuta nafasi za kuwekeza huko, kupereka wataalam wetu na hata kuuza vyakula na bidhaa kadha wa kadha, lakini hamna anaefikia huko wanafikia kugawana fedha za Dowans tu.
     
Loading...