Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

our own version of racism ...black on black racism

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by charl, Oct 19, 2011.

  1. c

    charl New Member

    #1
    Oct 19, 2011
    Joined: Sep 28, 2011
    Messages: 3
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    for centuries we africans have been crying out about racism or prejudice we face in almost every aspects of our lives..and it has all been about white on black racism but what about this newly or should i say old but silent racism...i.e black on black racism..let me switch back to my native tongue that i love so much...ubaguzi baina yetu watu weusi tena amazingly umeingia mpaka in rshps..nowdays..kila guy anataka girlfrnd mweupe mweupe au atlist maji ya kunde..ukiuliza why?atajibu unataka niwe na mweusi mwenzangu tuzae nyani au?..sasa imagine kauli kama hiyo inatoka kwa mtu mweusi..and who said a black kid is a monkey?...baadhi ya dada zetu pia brains zao hav been washed away..wanaamin watakuw warembo soon as they become a little white/lightskin..utasikia ahh baridi ya iringa haifai yani nimekuw mweus kama nini...kwa nini becoming black iwe something tht frustrates us...?...to be contnue..umeme umekatika and my bateery is down by 90prcnt
     
Loading...