Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Osama is dead - do you think so?

Discussion in 'International Forum' started by Profesy, Sep 2, 2010.

  1. Profesy

    Profesy Verified User

    #1
    Sep 2, 2010
    Joined: Jun 24, 2009
    Messages: 380
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Wazee cheki mama Bhutto alivyokua hai akawaambia Al Jazeera kumbe kwamba Bin Laden tayari amefariki. Kwa hio hizo kanda wanazotutangazia kwenye BBC na CNN inawezekana ni uzushi tu. Amueni wenyewe...


     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  2. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #2
    Sep 2, 2010
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,538
    Likes Received: 2,808
    Trophy Points: 280
    Sio kweli kuwa Mzee Osama Bin Laden Amefariki . Yupo hai ndani ya Border kati ya Pakistan na Afghanstan ametulia hana wasiwasi
     
  3. Pape

    Pape JF-Expert Member

    #3
    Sep 2, 2010
    Joined: Dec 11, 2008
    Messages: 5,536
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    Issue ya huyu jamaa sijui imekaaje. Kama hadithi vileeeeeeeeeee!
     
  4. Profesy

    Profesy Verified User

    #4
    Sep 2, 2010
    Joined: Jun 24, 2009
    Messages: 380
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Kweli Aise. Yani kama vile creation flani.
     
  5. Profesy

    Profesy Verified User

    #5
    Sep 2, 2010
    Joined: Jun 24, 2009
    Messages: 380
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Labda ucheki hii pia

     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  6. Lole Gwakisa

    Lole Gwakisa JF-Expert Member

    #6
    Sep 6, 2010
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 3,813
    Likes Received: 195
    Trophy Points: 160
    Whethr he is dead or alive is immaterial, the thing is he has been made impotent!!!
     
  7. Profesy

    Profesy Verified User

    #7
    Sep 6, 2010
    Joined: Jun 24, 2009
    Messages: 380
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Ok, fair enough. But the media using him as a decoy is wrong. (if you believe he is dead like I do)
     
  8. KakaKiiza

    KakaKiiza JF-Expert Member

    #8
    Sep 6, 2010
    Joined: Feb 16, 2010
    Messages: 9,573
    Likes Received: 993
    Trophy Points: 280
    Mziiiima tena buheri wa afya afe kiholela hivi hao wa marekani wangekuwa na wasiwasi wowote unadhani kam wangekuwa wanauhakika kafa!!Hawajui kila leo midege inapiga picha afghanstan kuchunguza nyendo zake!!
     
  9. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #9
    Sep 7, 2010
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,538
    Likes Received: 2,808
    Trophy Points: 280
    umeipenda issue yangu? na wwewe tunga issue yako
     
  10. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #10
    Sep 7, 2010
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,538
    Likes Received: 2,808
    Trophy Points: 280
    wewe unaamini maneno ya waandishi wa Habari? Waandishi wa habari baadhi ya maneno yao ni uongo mtupu. Kila unachoambia na Waandishi wa Habari usiamini jaribu kuchunguza upate Ushahidi kamili.
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  11. Anyisile Obheli

    Anyisile Obheli JF-Expert Member

    #11
    Sep 7, 2010
    Joined: Dec 13, 2009
    Messages: 3,294
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    kweli na moja moja huenda kwenye misikiti ya maeneo hayo kupanga mipango ya vijana wa shababu
     
  12. njiwa

    njiwa JF-Expert Member

    #12
    Sep 7, 2010
    Joined: Apr 16, 2009
    Messages: 10,086
    Likes Received: 1,110
    Trophy Points: 280
    osama doesnt EXIST!! if he does ni KIBARAKA wa mataifa ya magharibi kwa ajili ya kufanya uhalifu mashariki ya kati, na kuwasaidia magaidi wa israel kukalia ardhi ya wapelistina kwa mabavu! ... eti jeshi kubwa kama nato, usa marines wanashindwa kukimata kizee kinachoishi jangwani kinachotembea kwa kutumia ngamia, alafu haka kazee ndio kinaweza kikapanga hadi mashambulizi ya 9/11!! hahaha! kwa wenye akili watapata jibu! POLITICS TU!
     
  13. kipipili

    kipipili JF-Expert Member

    #13
    Sep 7, 2010
    Joined: Jul 29, 2009
    Messages: 1,489
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 135
    alishakufa longi huyo hana lolote
     
  14. Mahmood

    Mahmood JF-Expert Member

    #14
    Sep 7, 2010
    Joined: Feb 9, 2008
    Messages: 7,738
    Likes Received: 1,203
    Trophy Points: 280
    Usiamini yanayo tangazwa katika CNN na BBC, kanda wanazotutangazia kwenye BBC na CNN kuhusu Bin Laden ni uzushi tu, wao wenyewe wanazi create, kama walivyo create vita dhidi ya Viatnam, Iraq na Afghanistan, pia 11 september (wao wenyewe wamei create na wamefanya njama) ili waibe petroll ya waarabu na waficha haki isijulikane (lakini wenye akili wamesha gundua njama zao).
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  15. sblandes

    sblandes JF-Expert Member

    #15
    Sep 8, 2010
    Joined: Apr 25, 2010
    Messages: 1,364
    Likes Received: 198
    Trophy Points: 160
    Yote yawezekana kuwa hai au mauti.Yawezekana USA wana agenda pana zaidi ya kumkamata Osama.Malengo yao yakitimia utaambiwa nini hatima ya Osama.
     
  16. bona

    bona JF-Expert Member

    #16
    Sep 8, 2010
    Joined: Nov 6, 2009
    Messages: 3,671
    Likes Received: 64
    Trophy Points: 145
    one thing is clear, hata kama bado yuko hai, ni mzee na ni mgonjwa sana kwani alikua anasumbuliwa na maradhi ya pressure, kisukari, moyo nk ukichukulia na umri wake, ni vigumu kuwa katika hali nzuri, hata akifa hawatatangaza kwa ajili ya morale ya junior member!
     
  17. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #17
    Sep 11, 2010
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,538
    Likes Received: 2,808
    Trophy Points: 280
    Nine years after the September 11 attacks, President Barack Obama said the US has forced Osama bin Laden "deep underground" but Americans will face an expanded terror threat for years to come from other al-Qaeda extremists "willing to die to kill other people".
    The government is no less determined to kill or capture the September 11 architect, he said.
    But Americans must remember the fight is with al-Qaeda terrorists, not the much wider world of people of Muslim faith.
    On the eve of the anniversary of the 2001 attacks, a day magnified by heightened tensions over a planned mosque near Ground Zero and a Florida pastor's threat to burn Korans, Obama sought on Friday to reinforce the country's founding belief of religious tolerance.
    Saturday, he said, should be a day not only to mourn but to show that "we are not at war against Islam".
    "We're at war against terrorist organisations that have distorted Islam or falsely used the banner of Islam to engage in their destructive acts."
    Speaking to reporters in the White House East Room, Obama was blunt about the enduring terror threat that has gripped the country since al-Qaeda terrorists slammed planes into New York's World Trade Centre towers, the Pentagon in suburban Virginia and the central Pennsylvania countryside.
    "It's just a reality of today's world that there are going to be threats out there," Obama said.
    "I think, ultimately, we are going to be able to stamp it out. But it, it's going to take some time."
    Conceding that efforts to capture or kill bin Laden have so far failed, Obama said that al-Qaeda leaders are "holed up" in a way that has made it difficult for the group to operate.
    Counterterrorism officials concur that the core al-Qaeda leadership - believed to be in hiding in Pakistan along the mountainous border - has been hurt and degraded over the past nine years, and has been struggling for funding.
    Obama, describing the pursuit and pressure on bin Laden, said that "we havethe best minds, the best intelligence officers, the best special forces, who are thinking about this day and night. And they will continue to think about it day and night as long as I'm president."
    Getting bin Laden, said Obama, although extremely important to the country's national security, would hardly solve all problems.
    He said homeland security has improved in the past nine years. But, with a nod to the foiled December 25 attempted airliner attack and the botched Times Square car bombing in May, Obama added, "There is always going to be the potential for an individual or a small group of individuals, if they are willing to die, to kill other people. Some of them are going to be very well organised and some of them are going to be random."
    A report issued on Friday by a group led by the two former 9/11 Commission chairmen said the terror threat has become more complex, as al-Qaeda and an array of affiliates and allies in countries like Yemen and Somalia take on a broader strategy.
    "I think the American relationship with the Islamic world is one of the really great foreign policy challenges of the next decades," said former 9/11 co-chairman Lee Hamilton. "We're not going to solve it in a year or two or five or even 10 years."
    Obama said the country should observe the September 11 anniversary as a day of "service and remembrance." Americans should find a way to serve their fellow citizens and rekindle the spirit of unity and common purpose felt in the wake of the 2001 terror attacks, he added.
    The president is expected to attend a service at the Pentagon on Saturday, while first lady Michelle Obama will appear with former first lady Laura Bush in Shanksville, Pennsylvania.

    Source: Bin Laden 'deep underground': Obama - Yahoo!7
     
  18. Profesy

    Profesy Verified User

    #18
    Sep 29, 2010
    Joined: Jun 24, 2009
    Messages: 380
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Doesn't prove much...
     
Loading...