Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Opinion poll: Tanzania Elections 2010: Who will you vote for on October 31st?

Discussion in 'Uchaguzi Tanzania' started by whizkid, Oct 13, 2010.

  1. whizkid

    whizkid Senior Member

    #1
    Oct 13, 2010
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 166
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Greetings!

    As elections approach, the campaign trail gets even more interesting. Thanks to JamiiForums, the online experience have been thought-provoking. While others resort to smear campaign tactics by mud-slinging on other candidates, we the voters and readers of this forum know better! I think it is therefore a fair assertion that a significant number of Tanzanians are no longer a people that are scared of speaking out. We know our rights and we strive to know them even more. We are curious. We reason. We question. We debate! And if you may ask, what does this have to do with an online opinion poll as the post suggests?

    Now here is the thing. Visit: Tanzania Elections 2010: Who will you vote for on October 31st? | Polldaddy.com (poll 3914702) to cast your sincere vote by answering this simple question:

    Tanzania Elections 2010: Who will you vote for on October 31st?

    You may only cast one vote per one IP address and/or computer. This is a public poll, you don't need to register to cast a vote. If you are on Facebook, you may vote using Poll Daddy Polls on Facebook which adds up on the same poll. To spice things up, there is a comment section for you. The poll closes on October 30th 23:59 EAT.

    Share the links with your friends.

    Direct link:Tanzania Elections 2010: Who will you vote for on October 31st? | Polldaddy.com (poll 3914702)
    Facebook:Poll Daddy Polls on Facebook


    Thanks.
     
  2. Rutashubanyuma

    Rutashubanyuma JF-Expert Member

    #2
    Oct 13, 2010
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 61,342
    Likes Received: 477
    Trophy Points: 180
    By the time I voted Dr. Slaa had 80% of the cast vote and I also blithely voted for him
     
  3. m

    mkenda1000 Member

    #3
    Oct 13, 2010
    Joined: Jul 27, 2010
    Messages: 85
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    matumizi ya ccmamountpricetotal 1.00 kofia 6,000,000.00 2,000.00 12,000,000,000.00 2.00 tishet 6,000,000.00 5,000.00 30,000,000,000.00 3.00 khanga 6,000,000.00 5,000.00 30,000,000,000.00 4.00 vilemba 5,000,000.00 1,500.00 7,500,000,000.00 5.00 mabango makubwa 100 kwa kila mkoa 2,400.00 5,000,000.00 12,000,000,000.00 6.00 bendera na vipeperushi 5,000,000.00 500@ 2,500,000,000.00 7.00 picha ndogo 5,000,000.00 3000@ 15,000,000,000.00 8.00 ndege ya mama salma 50 siku 20,000,000.00 1,000,000,000.00 9.00 commedy 10.00 helcopter 3 aproximated total cost 110,000,000,000.00
     
  4. Quinine

    Quinine JF-Expert Member

    #4
    Oct 13, 2010
    Joined: Jul 26, 2010
    Messages: 6,472
    Likes Received: 2,482
    Trophy Points: 280
    Tunashukuru sana Miraji kwa staili hii utawapata wengi.
     
  5. whizkid

    whizkid Senior Member

    #5
    Oct 13, 2010
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 166
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Ukichukua idadi ya vitu ulivyoandika hapo juu, na bei sahihi ya kila item ukaongeza na posho za campaign team members nadhani hiyo total cost itakuwa juu zaidi ya hapo. Hii sheria ya gharama za uchaguzi na zile nyinginezo naona ni danganya toto tu. Tunaibiwa kodi zetu mchana kweupe!
     
  6. Ntemi Kazwile

    Ntemi Kazwile JF-Expert Member

    #6
    Oct 13, 2010
    Joined: May 14, 2010
    Messages: 2,144
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Mtu akikudanganya huku akijua kuwa anachokuambia ni uongo, ujue anakudharau - Kikwete

    CCM wanawadharau sana watanzania, wanajua kuwa watz wanaweza kutumiwa msg za kuwatisha kuwa wakiwachagua wapinzani nchi itaingia katika vita (huku wakijua kuwa kito hicho ni uongo). CCM wanawaambia kuwa ahadi za 2005 zimetekelezwa kwa kiwango cha 95%, CCM wanaahidi kuwa watajenga treni Dar-Mwz-Kgm, na miundombinu mingine huku wakijua kuwa hawana uwezo huo (hadi sasa serikali haijaanza kutekeleza bajeti yake ya 2010/11 kwa sababu hakuna hela).
     
Loading...