Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Ophir well results disappoint, shares fall

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by nngu007, Aug 4, 2012.

  1. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #1
    Aug 4, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Thu Aug 2, 2012 9:38am GMT


    Aug 2 (Reuters) - British oil and gas explorer Ophir Energy Plc lowered its resource estimate at its Papa-1 well in offshore Tanzania, sending its shares down as much as 14 percent.

    The company said its preliminary analysis indicated an in-place resource of between 0.5 and 2 trillion cubic feet (TCF), well below its previous expectation of 3.1 TCF.

    "The range reflects the uncertainty associated with the preliminary analysis of the geological parameters - water saturation, porosity, etc," RBC Capital Markets analyst Al Stanton said in a note.


    The well, a part of a joint venture between Ophir and BG Group Plc, encountered an 89 metre gas-bearing column and further analysis will commence shortly to refine the in-place and recoverable resource estimates, the company said.


    "It is likely to result in lower ultimate recoverable resources in the play," Oriel Securities' Nick Copeman said.


    Ophir's shares were down about 9 percent at 530.5 pence at 0936 GMT on Thursday on the London Stock Exchange.




    © Thomson Reuters 2012 All rights reserved
     
  2. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #2
    Aug 4, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145

    Flabbergasted... does our country have Petroleum Engineers? Haya Umeona hawa Ophir walivyofanya au kusema?

    Eti Shimo walilochimba na kupata GAS linaloitwa PAPA-1 they expect to have 3.1 trillion TCF; lakini sasa wanasema ni

    kati ya 0.5 na 2.5 trillion cubic feet TCF well below expectation...

    Hiyo kweli ni well below expectation?????

    Unaona wanavyotutesa na kutuzulumu? Hawa Wazungu watataka tupigane sisi kwa sisi kama Zaire ili wale mali zetu

    Inatisha kweli, na sisi tunaziti kuwekeana vitisho na kudhalilishana na wao wanachota hiyo GAS...
     
  3. Rejao

    Rejao JF-Expert Member

    #3
    Aug 4, 2012
    Joined: May 4, 2010
    Messages: 9,223
    Likes Received: 146
    Trophy Points: 160
    Kumbuka estimates zao zinawaathiri wenyewe kibiashara. Kama wamezishusha kwenye financials zao, anayesuffer siyo sisi. Kampuni yao ndio inapata madhara.
     
  4. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #4
    Aug 4, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Pia inatudhuru sisi kwenye Mikataba... na Ni wajanja kuna ambao tumegoma kusaini nao...
     
  5. zungupori

    zungupori Member

    #5
    Aug 4, 2012
    Joined: Jul 30, 2012
    Messages: 92
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    tatizo ni kwamba sirikali yetu haina uwezo wowote hata ndotoni kufanya independent study/assessment ili kupata data za uhakika, labda waombe mchina aje kupima pia. Aibu tupu! Tanzania kuna maprofessional kibao wamepiga somo urusi, japan, sweden nk kwanini sirikali inashindwa kucapitalise experience zao? Mungu tuokoe tusije ishia kama nigeria, nchi nyan'ganyan'ga
     
Loading...