Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Operating capital of TCCIA firm up 174pc in three years

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by M-pesa, Sep 29, 2011.

  1. M-pesa

    M-pesa JF-Expert Member

    #1
    Sep 29, 2011
    Joined: Sep 4, 2011
    Messages: 605
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    By The Citizen Reporter
    Dar es Salaam. Operating capital for TCCIA Investment Company (TCCIAIC) has gone up by 173.9 per cent during the past three years, the firm’s chief executive officer (CEO) has said.

    Mr Donald Kamori told participants at the firm’s annual general meeting (AGM) in Dar es Salaam on Wednesday that the company’s capital has jumped from Sh2.3 billion in 2008 to the current Sh6.3 billion.

    The increase has enabled the company to give 50 per cent as dividend to shareholders.“All this has been possible due to the diligent work of members of the board of directors,” he said at an AGM that discussed, among other issues, a plan to sell the company’s shares to augment th capital further.

    TCCIAIC was born from Tanzania Chamber of Commerce Industries and Agriculture, aiming to collect funds from members so that they may be invested in profit-making areas. Among the areas, the company owns shares in NMB, Dar es Salaam Community Bank (DCB), Tanzania Portland Cement Company Ltd and Swissport company, according to the acting chairman for the TCCIAIC board, Mr Aloys Mwamanga.

    “The success that we see today is a result of the board’s carefulness in choosing where to invest as well as due to its sound management of funds,” he said.According to him, during the year ending December 31, 2010 the company made a loss of Sh49. 9million which was a 50 per cent drop from a loss of Sh101.7million recorded during the year ending 2009, thanks to the global financial crisis.

    A member of the TCCIAIC Investment Committee, Mr Arphaxad Masambu said the company hopes to list its shares on the Dar es Salaam Stock Exchange (DSE) as part of its growth strategy.

    “This will give our shareholders a chance to sell or buy TCCIAIC shares whenever they want to do so as per the stock market arrangements,” he said.He noted that the step will help shareholders increase capital that will eventually enable them invest more in profitable undertakings.
     
  2. Ruge Opinion

    Ruge Opinion JF-Expert Member

    #2
    Oct 2, 2011
    Joined: Mar 22, 2006
    Messages: 1,483
    Likes Received: 109
    Trophy Points: 160
    Hii ni hadithi ya abunuas. Kampuni inatengeneza hasara miaka miwili mfululizo (hata kama kiwango cha hasara kimepugua) halafu inaongelea ku-register kwenye stock exchage? Sharti kubwa la kusajili kwenye stock exchange ni kuwa na rekodi ya faida kwa angalao miaka mitatu mfululizo. Halafu sijawahi kusikia kampuni inayoongezeka thamani ikiwa inatengeneza hasara. Hiyo thamani inatokana na nini? Hawa inawezekana wanaongelea kiasi cha pesa walichowekeza kwenye miradi mbali mbali. Lakini kama miradi yenyewe haileti faida maana yake ni miradi bomu na hiyo lazima ipunguze thamani ya kampuni wala siyo kuiongeza. Rejeeni kampuni ya NICOL ambayo mfumo wake wa uwekezaji na kama huo wa TCCIAIC.
     
  3. i

    iMind JF-Expert Member

    #3
    Oct 2, 2011
    Joined: Mar 27, 2011
    Messages: 1,839
    Likes Received: 262
    Trophy Points: 180
    Hii kampuni kama yenyewe haizalishi, ila inakusanya fedha kwa wanachama na kununua hisa kupitia DSE. Halafu yenyewe pia inataka kujiandikisha iuze hisa zake kupitia dse, wakati ikiwa inapata hasara, huku watu wengi zaidi wakiendelea kuweka fedha zao.
     
  4. B

    Bulesi JF-Expert Member

    #4
    Oct 3, 2011
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 6,273
    Likes Received: 252
    Trophy Points: 180
    This is another NICOL!!!
     
  5. l

    lageneral Member

    #5
    Oct 3, 2011
    Joined: Mar 24, 2007
    Messages: 61
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Huu ni upuuzi mwingine.Kampuni inatengeneza hasara na bado inataka kujiandikisha soka la hisa.Wajumbe wa bodi hii watakuwa wanajilipa posho na safari zisizo na maana.Watanzania hii ni NICO nyingine.Kama mtu unataka kununua share afadhali ukanunua mwenye huko TCC,CRDB,TANGA CEMENT,TBL na faida au hasara utaiona mwenye maana hakana cha ajabu ambacho TCCIA wanachofanya.
     
Loading...