Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Obama warns Iran on nuclear arms

Discussion in 'International Forum' started by MaxShimba, Sep 25, 2012.

  1. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #1
    Sep 25, 2012
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    [h=2][​IMG][/h][h=3]"Make no mistake: a nuclear-armed Iran is not a challenge that can be contained," Obama said.[/h]
    "It would threaten the elimination of Israel, the security of Gulf nations, and the stability of the global economy. It risks triggering a nuclear-arms race in the region, and the unraveling of the non-proliferation treaty," Obama continued. "That's why the United States will do what we must to prevent Iran from obtaining a nuclear weapon."

    Obama warns U.S. will
     
  2. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #2
    Sep 25, 2012
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    You can't hug your children with nuclear arms!!!
     
  3. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #3
    Sep 25, 2012
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    That is what Iran is doing.
     
  4. TZ biashara

    TZ biashara JF-Expert Member

    #4
    Sep 27, 2012
    Joined: Mar 9, 2012
    Messages: 523
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    USA inatakiwa kuwa mfano kwanza kwa ku-destroy silaha zao za sumu kwasababu wanayo historia mbaya kwa kuzitumia.Halafu na wengine wote waliokuwa nazo wazi-destroy.Na dunia ikubaliane kuwepo na technologia ya Nuklia kwa wote na sio kwa baadhi ya nchi na isiruhusiwe kwa nchi yoyote kutengeneza silaha za nuklia.
     
  5. BONGOLALA

    BONGOLALA JF-Expert Member

    #5
    Sep 27, 2012
    Joined: Sep 14, 2009
    Messages: 13,020
    Likes Received: 1,321
    Trophy Points: 280
    Anza wewe kwanza obama us kuharibu hizo silaha kisha uwaambie na nchi zingine.HIVI NI NANI ANAYEPANGA NCHI GANI IWE NA NYUKLIA.nuclear weapons for none,nuclear energy for all
     
  6. N

    Nonda JF-Expert Member

    #6
    Oct 1, 2012
    Joined: Nov 30, 2010
    Messages: 11,829
    Likes Received: 1,148
    Trophy Points: 280
  7. Koborer

    Koborer JF-Expert Member

    #7
    Oct 3, 2012
    Joined: Apr 6, 2012
    Messages: 1,020
    Likes Received: 29
    Trophy Points: 145
    That won't happen i can assure you. The US would love to be the only Nuclear armed nation in the globe.
     
  8. Mao ze dong

    Mao ze dong JF-Expert Member

    #8
    Oct 3, 2012
    Joined: Aug 28, 2012
    Messages: 539
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 35
    "The Third World War must be fomented by taking advantage of the differences causedby the "agentur" of the "Illuminati" between the political Zionists and the leaders of Islamic World. The war must be conducted in such away that Islam (the Moslem Arabic World) and political Zionism (the State of Israel) mutually destroy each other. Meanwhile the other nations, once more divided on this issue will be constrained to fight tothe point of complete physical, moral, spiritual and economical exhaustionWe shall unleash the Nihilists and the atheists, and we shall provoke a formidable social cataclysm which in all its horror will show clearly to the nations the effect of absolute atheism, origin of savagery and of the most bloody turmoil. Then everywhere, the citizens, obliged to defend themselves against the world minority of revolutionaries, will exterminate those destroyers of civilization, and the multitude, disillusioned with Christianity, whose deistic spirits will from that moment be without compass or direction, anxious for an ideal, but without knowing where to render its adoration, will receive the true light through the universal manifestation of the pure doctrine of Lucifer, brought finallyout in the public view.This manifestation will result from the general reactionary movement which will follow the destruction of Christianity and atheism, both conquered and exterminated at the same time." 4
    Since the terrorist attacks of Sept 11, 2001, world events, and in particular in theMiddle East, show a growing unrest and instability between Modern Zionism and the Arabic World. This is completely in line with the call for a Third World War to be fought between the two, and their allies on both sides. This Third World War is still to come, and recent events show us that it is not far off.
     
  9. kibol

    kibol JF-Expert Member

    #9
    Oct 3, 2012
    Joined: Apr 24, 2012
    Messages: 2,898
    Likes Received: 117
    Trophy Points: 160
    ivi kama hakuna aliye na mpango wa kumtisha au kumvamia mwenzio,wote mnatengeneza kwa nia njema tu tatizo liko wapi?kwa nini wengine wajiruhusu wao wenyewe halafu wapitishe marufuku kwa wengine?kwa nini uhuru wa taifa lingine kujiamulia mambo yake lenyewe uingiliwe na taifa jingine?mimi naisupport iran ktk mpango wake huo wa nuclear.
     
  10. kibol

    kibol JF-Expert Member

    #10
    Oct 3, 2012
    Joined: Apr 24, 2012
    Messages: 2,898
    Likes Received: 117
    Trophy Points: 160
    ivi kama hakuna aliye na mpango wa kumtisha au kumvamia mwenzio,wote mnatengeneza kwa nia njema tu tatizo liko wapi?kwa nini wengine wajiruhusu wao wenyewe halafu wapitishe marufuku kwa wengine?kwa nini uhuru wa taifa lingine kujiamulia mambo yake lenyewe uingiliwe na taifa jingine?mimi naisupport iran ktk mpango wake huo wa nuclear,na ninaomba maamuzi yake yaheshimiwe kama taifa huru.
     
  11. Root

    Root JF-Expert Member

    #11
    Oct 3, 2012
    Joined: Jan 23, 2012
    Messages: 18,438
    Likes Received: 3,439
    Trophy Points: 280
    Maneno na vitisho vyao tumevichoka let them act if they want kila siku maneno maneno

    Sent from my BlackBerry 9860 using JamiiForums
     
  12. MD25

    MD25 JF-Expert Member

    #12
    Oct 3, 2012
    Joined: Jan 28, 2012
    Messages: 3,078
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Huu 'mpango' wa US kuiwekea vikwazo Iran ulikuwa ni kwa ajili ya kuimaliza UEROZONE, mission accomplished, ueroze kama ingeachiwa iendelee kukua kwa speed ili, kungekuwa na power shift, kwa sababu eurone ingekuwa ni 'financial hub'... Then, US wasingekuwa na 'financial power' ya kusumbua 'euro block'... Au kama US angechelewa kuisambaratisha euroze, matokeo yake ni kwamba German ingekuwa super power ever... US ana play cards zake vizuri...
     
Loading...