Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

No one can undo what Mkapa did to this country (Tanzania)

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mtende, Sep 28, 2010.

  1. Mtende

    Mtende JF-Expert Member

    #1
    Sep 28, 2010
    Joined: Sep 27, 2010
    Messages: 3,983
    Likes Received: 234
    Trophy Points: 160
    Watanzania hata mkisema mabaya kuhusu rais mkapa ukweli bado unabaki palepale kuwa makapa amefanya kazi kubwa sana ukizikingatia aliichukua nchi ikiwa katika mdororo mkubwa kiuchumi. Enzi za mkapa thamani ya pesa ya kitanzania ilikua juu,vyombo vya habari vilikua na nidhamu,uongozi ulikua strict na matumizi ya serikali yalithibitiwa,safari zisizokua za maana hazikuwepo ukilinganisha na sasa bajeti inayoyumika katika safari za viongozi inatosha kuongeza mishahara ya wafanyakazi wa serikali.

    Kwa kifupi naweza kusema mkapa was a hardwork and inteligent as well as serious with his presidential position

    unajua hata maneneno ya kiongozi yanatakiwa yawe na busara,mfano speeech ya rais kikwete kwa tucta kwa kweli sikutegemea kusikia maneno ya kasfa yakitoka mdomoni wma kiongozi mkubwa wa nchi ambaye nchi nzimz ilimtizama.mfano maneno kama wanafki wazandiki wana lao jambo,sielewi huo msemo upo kwenye taarab ama la ila kama rais akizingatia dhamana aliyopewa na wananchi hakupaswa kutumia maneno kama hayo.
     
  2. Lu-ma-ga

    Lu-ma-ga JF-Expert Member

    #2
    Sep 28, 2010
    Joined: Sep 21, 2010
    Messages: 2,415
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Hi Tanzanian remember;GARBAGE IN GARBAGE OUT, Is this the choice of God? Tanzanian are harvesting what they seeded.Nkapa the son of woman Bravo
     
  3. Kudadeki

    Kudadeki JF-Expert Member

    #3
    Sep 28, 2010
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 859
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Huyu ni lazima atakuwa mgalatia. Ni wagalatia tu wanakuwa na balls za kutetea fisadi kama Mkapa bila ya aibu. Hii ni ajenda ya kanisa tu.
     
  4. Pape

    Pape JF-Expert Member

    #4
    Sep 28, 2010
    Joined: Dec 11, 2008
    Messages: 5,536
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    usishangae mkuu, kaka mkubwa anatokea pwani.....hayo ndo maisha aliyokulia! ipo siku atasema watanzania 'mtajiju'....
     
  5. D

    Deo JF-Expert Member

    #5
    Sep 28, 2010
    Joined: Nov 10, 2008
    Messages: 1,106
    Likes Received: 39
    Trophy Points: 145
    Ukweli Mkapa kufufua uchumi alifufua, heshima ya watumishi na taaluma alirudisha. Awamu yake ya kwanza ilikuwa utumishi uliotukuka pamoja na makosa madomadodo. Kama alivyokuwa mzeeMwinyi aliingiwa na pepo au jini la tamaa lenye matusi kwa wanachi katika awamu ya pili, akausheheneza mbolea ufisadi.
    Aliacha pesa nyingi hazina, kiasi JK aliona hazina kazi akaanza kugawa kwa maswahiba wake kwa jina la mabilioni ya JK.
    Je kama marais wote huboronga awamu ya pili, je itakuwaje kati ya 2010 na 2015 kama JK akirudi?
     
  6. Chimunguru

    Chimunguru JF-Expert Member

    #6
    Sep 28, 2010
    Joined: May 3, 2009
    Messages: 9,816
    Likes Received: 177
    Trophy Points: 160
    Mtake msitake haya yote ni Matunda ya Che Nkapa, Though na yeye ana lawama zake awamu ya pili aliwaachia watendaji wake wakatafuna na kuiba pesa za walalahoi.
     
  7. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #7
    Sep 28, 2010
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Mkapa's reign is divided into two phases, 1995-2000, and 2000-2005. Maybe from lack of public knowledge or whatever reason, the first phase of Mkapa was pretty successful. We all know the fall out during his second phase. The question is can his successes during his first phase excuse his fallout in the second phase? I believe nobody can undo what Mkapa did because Mkapa did that all by himself. Mkapa undid what Mkapa did.
     
  8. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #8
    Sep 28, 2010
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Stop your stupid generalization. Kwa hiyo kila mtu anaye tetea ufisadi na ubovu wa Kikwete ni..........na ni agenda ya.........???
     
  9. RAJ PATEL JR

    RAJ PATEL JR JF-Expert Member

    #9
    Sep 28, 2010
    Joined: Sep 8, 2010
    Messages: 745
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Remember Mkapa is Ivy League educated fella.
    He went to Columbia just like Obama.
    He's one of the finest politicians this nations has ever gifted to have. He's very well respected all over the globe. JK is also a good fella. If we give him time there's no doubt he'll deliver just like Big Ben.
     
  10. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #10
    Sep 28, 2010
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 100
    Trophy Points: 145
    And both of them are big thieves.
     
  11. p

    p53 JF-Expert Member

    #11
    Sep 28, 2010
    Joined: Feb 25, 2009
    Messages: 613
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 35
    Kumbe hata hapa JF kuna watu wenye mawazo finyu kama hivi?Kweli safari bado ni ndefu sana.
     
  12. Nguruvi3

    Nguruvi3 Platinum Member

    #12
    Sep 29, 2010
    Joined: Jun 21, 2010
    Messages: 11,002
    Likes Received: 4,293
    Trophy Points: 280
    Thanks Mwanafalsafa, Majority of people want us to believe that because of his economy revamp success,we are bound to exonerate him from wrong doing. Who says one right can nullify one wrong!
    We all applaud what Mkapa did, absolutely. We also condemn his moral decay and dismal behaviour which has resulted in loss of millions of Tax payers money for his own gain or friends' favour.
    The success is in one basket, the failure due to embezzlement and corruption is in another basket. These two things should never be confused, in fact the stupid people always cover Mkapa's alleged sins under his success. Prez Mkapa should tell us the truth, not to seek mea culpa in church as he is now used to. Mkapa is alleged to be the most corrupted leader in the history of our country, notwithstanding his remarkable economy revival.
     
  13. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #13
    Sep 29, 2010
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Yeah ni fisadi ila 'Dr.Mkwere' (soma kwa makini kifungua na kifunga usemi) is a saint..CCM kweli mna mambo..
     
  14. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #14
    Sep 29, 2010
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,633
    Trophy Points: 280
    In addition, even the part that Mkapa did not undo, i.e curbing inflation, controlling the forex rate, some semblance of discipline in government, Kikwete has pretty much undone.

    So I wonder what this "No one can undo what Mkapa did to this country" is all about. Unless golder meant no one can undo the history that is already established .
     
  15. N

    Nyumbu- JF-Expert Member

    #15
    Sep 29, 2010
    Joined: May 26, 2009
    Messages: 892
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Yes, you said it. Thanks
    Mkapa of the 1st 5 years was good , not because he wanted, but because he was pretty aware that Mwalimu was looking at his misdoings. And then the "nuisance" Mwalimu aka haambiliki passed away (RIP our Saint) that is when a new and real Mkapa was born. It is during this time that the new Mkapa undid the Old Mkapa ! No body will forget the NetGroup Solution Saga, The KIA international Airport plunder, the Tanzanite day light theft by South Africans, the Mwananchi and Meremeta thugs, the EPA syphony in corraboration with RA and JK, the TAKRIMA authorization; the calling of names of all who were trying to tell him the truth, the Jenerali Ulimwenga saga, Arkado Ntagazwa and all the rest who fell victim of his Monstrous anger! Who will forget the EOTF under her wife Anna? How can we forget about Kiwira so easily? The suffering of the people of Kyela and Rungwe due to the plunder of Kiwira Coal mine?
    Was Mkapa not the chairman when he endorsed Kikwete despite all bad report of corruption presented to NEC by Mangula? How can Mkapa escape the blame of unlawful eviction of people in the mining ares accompanied by bad mining law and contracts? Should we like Mkapa for endorsing the killing of Dar port ? How can we forget the purchase of radr and millitary trucks under dubious and corupt conditions?
    Mkapa, who sold NBC at a throw away price? Is it not Mkapa who killed TTCL and ATCL ?
    He is a thug , PERIOD!
     
  16. takashi

    takashi JF-Expert Member

    #16
    Sep 29, 2010
    Joined: Apr 1, 2009
    Messages: 909
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    msisahau vile vile mauwaji ya wazanzibari, wasiopungu 500 ...bila ya yeye mauwaji yale hasingefanyika...:mad2:
     
  17. D

    DoubleOSeven JF-Expert Member

    #17
    Sep 29, 2010
    Joined: Jul 5, 2008
    Messages: 661
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    ... Yes indeed. It is one thing to bloat oneself with the offspin of our tabloids in Tanzania, all the negative accolades agaisnt BWM and conclude thereafter, off-the-cuff, that the negativity is well placed. In the alternative, I dare say, you have to know the man as well. As for the latter, BWM shall remain a well respected statesman. Personally, I wish there had been an optional third term for him. That might have eradicated the present dudus!
    What is happening in Tanzania right now, or rather all this USWAHILI we see everywhere is a direct consequence of the heinous subversion perpetrated by that Mswahili who became president after

    Mwalimu when, in betrayal, he accepted nomination for the Presidency.
    Had that man pledged what he was supposed to, JK would have had no locus to vie for the high office in 1995 and as such, that MTANDAO aspect which finally overpowered BWM in 2005 would have remained mere dreams of an unfit aspirant. In that manner, BWM reign might have been spared of the resultant nasties. All the looting in avrious forms which took place to place the current gang into high office.
     
  18. The Quonquerer

    The Quonquerer JF-Expert Member

    #18
    Sep 29, 2010
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 781
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Wewe una lako jambo! Maslahi ya wahindi, si ya watanzania!
     
  19. The Quonquerer

    The Quonquerer JF-Expert Member

    #19
    Sep 29, 2010
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 781
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    They are all devils.....kwanza ni mtandao ule ule, whatever the good he did, it's because Mwalimu was watching then, someone said already!
     
  20. Magulumangu

    Magulumangu JF-Expert Member

    #20
    Sep 29, 2010
    Joined: Jan 7, 2010
    Messages: 3,041
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135

    hahahahahahaha....mbona hiyo cha mtoto?akisema mtajiju du noma huenda kaisema hiyo.
     
Loading...