Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Nisaidieni huu ni ugonjwa gani?

Discussion in 'JF Doctor' started by KIBURUDISHO, May 1, 2012.

  1. KIBURUDISHO

    KIBURUDISHO JF-Expert Member

    #1
    May 1, 2012
    Joined: Mar 28, 2011
    Messages: 902
    Likes Received: 48
    Trophy Points: 45
    Heshima yenu wakuu,naombeni msaada wenu nina mtoto wa miaka minne anasumbuliwa na tatizo la kunuka pua japokuwa hana mafua .Yaani pua zake zinatoa harufu kali utandani kuna vidonda vilivyooza ndani yake mara naambiwa huo ni ugonjwa wa kipanda uso japo hawaniambii ni nini tiba yake tafadhali naombeni msaada wenu.
     
  2. REX

    REX JF-Expert Member

    #2
    May 1, 2012
    Joined: Mar 24, 2012
    Messages: 330
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Unilateral fowl smelling discharge if so then its a foreign body,its very common in children, and if not then chronic sinusitis is the option just give amoxicillin 250mg bid for 2/52 (2wks) and more likely there is an underlying problem,consult a physian or otolaryngologist.
     
Loading...