Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Nine caught with albino organs

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by BAK, Dec 13, 2008.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Dec 13, 2008
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,074
    Likes Received: 9,780
    Trophy Points: 280
    2008-12-12 07:16:00

    Nine caught with albino organs
    By Herman Meza, Shinyanga
    THE CITIZEN

    Police in Shinyanga region are holding nine residents of Bariadi district who were allegedly found with a head and legs of an albino.

    The body organs are believed to be of an elderly albino, who was murdered last week. His body, according to acting regional police commander, Mr Charles Nyanda, was abandoned in a pond.

    The head and legs of the fateful resident of Nkindabiye village in the district, Lyaku Willy, 50, were recovered from a makeshift tomb. One of the suspects led the investigators to the bush where they had buried the parts.

    The acting regional police commander, however, declined to name the suspects, contending that the move jeopardise the ongoing investigations.

    So far, more detectives have been deployed in bariadi from Shinyanga Municiplaity to beef up the investigation, which was progressing well.

    More suspects believed to be in the network of the contract killers in the region were being revealed by their colleagues during interrogation, MrNyanda said.

    He said the suspects had decided to bury the albino body organs after their customers failed to show up to collect the consignment as agreed earlier.

    The customers were expected from Kahama district in the region and Bukoba Municipality in Kagera rgion.

    The suspects said they were communicating with their customers through mobile phones.

    Meanwhile, parents and guardians with albino children in Bukombe district in the region have asked the Government to provide their children with protection while at school.

    The disabled pupils were vulnerable to the spate of the
    witchcraft-associated killings of albino in the country, and now fear even to venture out of their homes.

    Their children were no longer interested in going to school after hearing that contract killers were looking for their body parties.
     
  2. Azimio Jipya

    Azimio Jipya JF-Expert Member

    #2
    Dec 13, 2008
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 3,369
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    Hivi Mtu kama huyu adhabu gani itamfaa!!! Adhabu yake ni ipi ili iwe sawa na dhuluma aliyoifanya...?
     
  3. W

    WembeMkali JF-Expert Member

    #3
    Dec 14, 2008
    Joined: Jun 16, 2007
    Messages: 282
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kama kawaida tunaishi kwenye lawless country!! tuna serikali ambayo imeshindwa kabisa kuprotect hawa ndugu zetu maalbino wasiuwawe kikatili.
    Kama mambo yakiendelea namna hii kuna haja ya kumshitaki JK na serikali kule the Hague!!
    Imekuwa ni jambo la kawaida kusikia habari hizi karibu kila siku na mbaya zaidi watu wanaofanya vitendo hivi wanajulikana na maeneo wanayoishi au kujificha yanajulikana sasa tatizo liko wapi??? Ikulu sasa hivi wanatumia BMW kutembelea badala ya mabenzi!! na wanashindwa kufungua japo vituo vya polisi kwenye maeneo ambayo vitendo hivi vimeshamiri na kuwalinda wananchi????

    Hili tatizo pia linaonyesha ni kwa jinsi gani jamii yetu imekosa good education and job opportunities na hivyo kuendelea kujaribu njia za mikato kujitajirisha! na mbaya zaidi serikali yetu inainvest more in politics than in education!!..tutafika???

    Wembe.
     
  4. Freetown

    Freetown JF-Expert Member

    #4
    Dec 14, 2008
    Joined: Apr 6, 2008
    Messages: 888
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    kwa kuanzia wakate kiungo chake cha uzazi kama ni mwanaume, aendelee kuishi, baada ya miezi mitatu akatwe pua, baada ya miezi mitatu tena akatwe masikio, baada ya miezi mitatu tena akatwe mikono, na uma wote ujue kwa kumuonyesha kwenye TV na magazeti. ila ndo hivyo sheria zetu hazitaruhusu
     
  5. Freetown

    Freetown JF-Expert Member

    #5
    Dec 14, 2008
    Joined: Apr 6, 2008
    Messages: 888
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Kikubwa hapo ni ubinafsi kwani kuinvest kwenye politics ni kulinda vyeo vyao na madhambi yao, kweli rais anatakiwa kuchukua hatua amfukuze waziri wa mambo ya ndani(Masha) haraka iwezekanavyo ni wazi kuwa atakaye kuja hata lala usingizi aliolala Masha, aliwahi kunukuliwa kuwa eti hilo ni jambo dogo. kumbukeni Rais mstaafu Mwinyi alijiuzuru uwaziri wa mambo ya ndani kwa ajili ya mambo yanayofanana na hayo
     
Loading...