Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Nigeria: The new Somalia?

Discussion in 'International Forum' started by Askari Kanzu, Jul 5, 2011.

  1. Askari Kanzu

    Askari Kanzu JF-Expert Member

    #1
    Jul 5, 2011
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 4,496
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Sasa inaonekana magaidi wa Boko Haram wanazidi kushamiri Nigeria. Wasipopatiwa dawa nchi itaporomoka ka Somalia!

    Two policemen shot, military petrol bombed in Nigeria

    KANO, Nigeria (AFP) – Two policemen were shot dead and a military patrol squad bombed Tuesday in Nigeria's troubled city of Maiduguri, frequently hit by deadly attacks blamed on Islamists, a senior army chief said.

    "A policeman was shot and killed outside his house by motorcycle-riding gunmen in Gwange area of the city," Brigadier-General Jack Okechukwu Nwaogbo, the commander of a recently deployed crack military unit, told AFP.

    A police detective in plain clothes was killed on the streets in a similar attack in another part of the city.

    "There was also a bomb attack targeting a military patrol in London Ciki neighbourhood. The bomb was tossed at a patrol van, fortunately there was no casualty," he said.

    A resident, Lawan Maikudi, however, said one soldier was killed in the bombing.

    "The bomb exploded very close to the van, killing one soldier," said Maikudi.

    Nwaogbo said the attackers fled into a nearby house, where the military rounded up 20 people.

    Attacks in the city have been claimed by or blamed on Boko Haram, an extremist sect that sprung up in 2004, drawing inspiration from the Afghan Taliban.

    Source
     
  2. Kinyungu

    Kinyungu JF-Expert Member

    #2
    Jul 6, 2011
    Joined: Apr 6, 2008
    Messages: 2,806
    Likes Received: 934
    Trophy Points: 280
    Dini ya Amani
     
  3. Askari Kanzu

    Askari Kanzu JF-Expert Member

    #3
    Jul 6, 2011
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 4,496
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    That's not my point. I would rather refrain from that line of argument!
     
  4. Askari Kanzu

    Askari Kanzu JF-Expert Member

    #4
    Jul 6, 2011
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 4,496
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    A developing story!

    Loud explosion, gunfire in central area of Maiduguri, Borno State

    July 6, 2011

    [​IMG]

    On 6 July, a thunderous explosion shook the central area of Maiduguri, capital of Borno State. Reports on the precise target of the blast and as well as its impacts are still sketchy, but local sources fears there could be significant casualties. City residents say the blast occurred just after 7am in the Abba Ganaram area of the metropolis. In a city where most residents have recently become very familiar with the sounds of gun fire and bomb blasts, sources report that this blast was unusually loud, shattering the windows of many buildings in the area. Some say the explosion was followed by heavy automatic gunfire.

    Responding to the blast, troops from the military joint task force recently deployed to deal with the spiralling violence in the region, speedily blocked most roads leading into the city’s central area

    Source
     
  5. crome20

    crome20 JF-Expert Member

    #5
    Jul 6, 2011
    Joined: Feb 5, 2010
    Messages: 704
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 45
    Muhimu ni kujua msimamo wa Magaidi hao ili tujue kama unaweza kuwafanya wawe kama Somalia ya sasa. Somalia kama si hawa Alshababu naamimini wangekuwa wamepiga hatua kubwa ya mapatano kama wenzao Sudani.
    Hapa nimepata maana ya kundi hii.


    Boko Haram (figuratively, "Western or non-Islamic education is a sin") is a controversial Nigerian militant Islamist group that seeks the imposition of Shariah law in the northern states of Nigeria.[SUP][2][/SUP]
    It become known internationally following sectarian violence in Nigeria in 2009.

    Kwa hawa wenzetu Wanatakiwa kuelimishwa tu kuwa Dunia hii si ya imani moja. Ni kukubali kuwa tunaamimi tofauti kimsingi kutokana na historia yetu WALA si kwa sababu ya ubora wa imani yenyewe. Hata hawa Boko Haram ukiwauliza hawakuchagua kuwa waislamu, dini yenyewe wameletewa mababu wa mababu zao. Wao wamerithi tena wakiwa vichanga na hawakuwa na uwezo wa kujinasua na hilo. Na ndivyo imani zingine zilivyoingia. Mtu anayeelewa concept hii hawezi kumwaga damu ili kushinikiza matakwa ya imani yake yatekelezwe.

    Nchi za kiislamu zina jukumu kubwa kukemea uhuni huu unaofanywa na vikundi vya kiislamu ambavyo kwa sasa vimeichafua sana dini hii ya " AMANI".
    Dawa ni hiyo.
     
  6. Askari Kanzu

    Askari Kanzu JF-Expert Member

    #6
    Jul 6, 2011
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 4,496
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Kuchambua maswala ya kijamii au kimataifa kwa kutumia itikadi za kidini ni ufinyu wa mawazo. Just my 2 cents!
     
Loading...