Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

New Release: DHAIFU T-Shirts and Other Product Lines!

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by English Learner, Jun 21, 2012.

  1. English Learner

    English Learner JF-Expert Member

    #1
    Jun 21, 2012
    Joined: Jan 1, 2012
    Messages: 335
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Dear JF Comrades,

    I am liaising with a team of designers and printers to release the DHAIFU lines of products including T-shirts. Actually, the products are at the corner proximal to your house. However, we humbly wish to get your choices and customization on what should be the tagline. Extract the tagline from the core statement as outstandingly spoken by J.J Mnyika quoted hereunder:

    "Tumefika hapa kwa sababu ya udhaifu wa Rais Kikwete, kwa uzembe wa Bunge, na kwa sababu ya upuuzi wa CCM."

    Once we are at par, the selected designer will insert the tagline to allow the printer to perform his work. It won't take more than 3days before the products are available in the streets. If you wish to be a part of the deal as a wholesaler, promoter or distributor send me your order/request through DHAIFU@JF-PM

    I propose the DHAIFU product lines to be used on a special day to be agreed by all buyers. That will make it appear as a national uniform at the same time a movement. This is rational since the outcomes of DHAIFU impacts the whole Nation and certainly future generations.

    Oooh Sorry, do not act upon the above story written by the English Learner. She wrote it in the midnight while dreaming!


    Updates:


    To the moment I'm writing, we've gone out-of-stock even before the goods to pass the printer's gate! In order to satisfy the surpassed demand, we're now working on the new plan to outsource Chinese Printing Facilities. Hopefully, we may at least suffice to 80% of received orders. We won't be able to have anything at our Sabasaba Pavilion.

    We sincerely apologize for this over subscriptions which has found us unprepared. Indeed, it has been beyond our estimations and control but we promise as this won't be the last occurrence, in the next our team will be full loaded to remain with extra capacity.

    Thank you very much for being our customers
     
  2. calculator

    calculator JF-Expert Member

    #2
    Jun 21, 2012
    Joined: Apr 3, 2012
    Messages: 263
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    You better BE. I was about to drop a bombshell..
     
  3. F

    FJM JF-Expert Member

    #3
    Jun 21, 2012
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 8,091
    Likes Received: 76
    Trophy Points: 145
    English Learner, hakuna haja ya kuandika sentensi yote, just write 'DHAIFU'. basi.

    Ukiandika sentensi yote utakuwa una-personalise the issue. Binafsi ni bora kuongelea utawala mzima, wchich goes beyond a single name.

    Dhaifu line!
     
  4. T

    Tume ya Katiba JF-Expert Member

    #4
    Jun 21, 2012
    Joined: Apr 6, 2012
    Messages: 4,646
    Likes Received: 355
    Trophy Points: 180
    Sitaki kuamini kama JF inafika huku tunapotaka kuipeleka. Na ninastaajabu kwa post kama hii kusurvive.
     
  5. Elli

    Elli JF-Expert Member

    #5
    Jun 21, 2012
    Joined: Mar 17, 2008
    Messages: 23,681
    Likes Received: 4,384
    Trophy Points: 280
    Dhaifu jeans, Dhaifu hair cutting and Scrubbing, Dhaifu Mgahawa, Dhaifu University, Dhaifu secondary school, Dhaifu School of Law, Dhaifu..................................
     
  6. POMPO

    POMPO JF-Expert Member

    #6
    Jun 21, 2012
    Joined: Mar 12, 2011
    Messages: 6,694
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    English Learner,
    Agree with you, gud idea, ifanyiwe kazi wakuu, na iandikwe "Dhaifu" tutaelewa waelewa...
     
  7. nyabhingi

    nyabhingi JF-Expert Member

    #7
    Jun 21, 2012
    Joined: Oct 12, 2010
    Messages: 8,889
    Likes Received: 1,323
    Trophy Points: 280
    u have my shopping money..big up
     
  8. Ndallo

    Ndallo JF-Expert Member

    #8
    Jun 21, 2012
    Joined: Oct 1, 2010
    Messages: 6,774
    Likes Received: 506
    Trophy Points: 280
    Mbona ziko madukani? Tayari Arusha Town!
    Dhaifu.jpg
     
  9. Las Mas Bobos

    Las Mas Bobos JF-Expert Member

    #9
    Jun 21, 2012
    Joined: Jun 15, 2012
    Messages: 993
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Kama jana ulikataa kuamini jambo lililowazi juu ya udhaifu wa JK leo utakubali vipi sentesi za kufikirika?

    Kamwambie na mwenzio zomba kuwa FATWA aliyomtangazia Mnyika ni uswahili wake tu, jana Mnyika na Lukuvi walikuwa wanapeana 5 kama kawaida. Lukuvi kwa kuwa ana akili timamu anajua fika kuwa Mnyika alikuwa right, lakini akaamua kuokoa jahazi la MAGAMBA lisizame kwa kuomba mwongozo.

    Au unaona upande mmoja tu, kile kitendo cha najeti kivuli kutupwa chini kama taka kwako kilikuwa chema na cha adabu?

    Leo mnachoma kanisa gani?
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  10. Las Mas Bobos

    Las Mas Bobos JF-Expert Member

    #10
    Jun 21, 2012
    Joined: Jun 15, 2012
    Messages: 993
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Yakhe! Naweza pata ya kijani?
     
  11. Mlangaja

    Mlangaja JF-Expert Member

    #11
    Jun 21, 2012
    Joined: Nov 2, 2010
    Messages: 529
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 35
    I agree but the whole sentence should be written. The point is we have a president who is dhaifu, bunge which is zembe and ccm whi is puuzi. "Tumefika hapa kwa sababu ya udhaifu wa Rais Kikwete, kwa uzembe wa Bunge, na kwa sababu ya upuuzi wa CCM."
     
  12. Ruttashobolwa

    Ruttashobolwa JF-Expert Member

    #12
    Jun 21, 2012
    Joined: Feb 22, 2012
    Messages: 38,810
    Likes Received: 5,137
    Trophy Points: 280
    me nahitaji nyepe nitaipenda sana
     
  13. Ruttashobolwa

    Ruttashobolwa JF-Expert Member

    #13
    Jun 21, 2012
    Joined: Feb 22, 2012
    Messages: 38,810
    Likes Received: 5,137
    Trophy Points: 280
    Hizo nguo zita kwisha mapema tengeneza nyingi sana.
     
  14. asigwa

    asigwa JF-Expert Member

    #14
    Jun 21, 2012
    Joined: Sep 21, 2011
    Messages: 11,861
    Likes Received: 6,993
    Trophy Points: 280
    HANDSOME MNDAIFU atakufungia safari wewe.....
    chezea MUKULU
     
  15. Bigirita

    Bigirita JF-Expert Member

    #15
    Jun 21, 2012
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 13,579
    Likes Received: 330
    Trophy Points: 180
    Dhaifu.jpg 756812.jpg [​IMG]
     
  16. sulphadoxine

    sulphadoxine JF-Expert Member

    #16
    Jun 21, 2012
    Joined: Nov 1, 2010
    Messages: 2,265
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Nimeipenda hiyo/
     
  17. SILENT WHISPER

    SILENT WHISPER JF-Expert Member

    #17
    Jun 21, 2012
    Joined: Jun 26, 2009
    Messages: 2,225
    Likes Received: 21
    Trophy Points: 135
  18. Kaitampunu

    Kaitampunu JF-Expert Member

    #18
    Jun 21, 2012
    Joined: Nov 24, 2011
    Messages: 1,603
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
  19. T

    Tume ya Katiba JF-Expert Member

    #19
    Jun 21, 2012
    Joined: Apr 6, 2012
    Messages: 4,646
    Likes Received: 355
    Trophy Points: 180
    Mkuu acha kauli za kuchonganisha watu.
     
  20. M

    Mokerema JF-Expert Member

    #20
    Jun 21, 2012
    Joined: Nov 14, 2011
    Messages: 236
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mlangaja!

    Usiwadanganye wenzio Naunga mkono iandikwe neno moja tu DHAIFU na rangi iwe nyeusi kuonyesha msiba na ufito wa kijani au nyeupe itapendeza. Msilogwe mkaandika Jina la Baba Mwnaisha au serikali akina Kova na mapolisi wote watawashukia Kama Kunguru aw Zanzibar anavyoiba Kila kitu mpaka hereni!
     
Loading...