Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

New driving licenses

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Machamle, Sep 11, 2011.

  1. M

    Machamle Member

    #1
    Sep 11, 2011
    Joined: Mar 29, 2010
    Messages: 24
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 3
    I am wondering if the government is serious on HOW MANY MAN HOURS ARE LOST WHILE CHANGING FOR A NEW LISENCE.People travel hundreds of kilometres only to be told come next week.Cant the authorities concerned go to district levels rather than regional level ?
     
  2. pmwasyoke

    pmwasyoke JF-Expert Member

    #2
    Sep 11, 2011
    Joined: May 27, 2010
    Messages: 3,505
    Likes Received: 101
    Trophy Points: 160
    Hawana fedha za kugharimia miundominu ya kusambaza shughuli hiyo hadi wilayani - makompyuta, wataalamu, n.k
     
  3. n

    naivasha Member

    #3
    Sep 11, 2011
    Joined: May 13, 2011
    Messages: 94
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Tusilaume kila kitu! Kimsingi hiki ni transition period to digital era! Ni jitihada za kupongezwa kutengeneza data base ya wenye leseni mpango huu umekuwa ukipanua wigo wake. Ilianza mikoa michache, sasa hivi idadi inaongezeka kadri inavyowezekana. Kumbuka leseni ni hati muhimu pia udhibiti ni muhimu. Asanteni
     
Loading...