Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

New constitution bill for April

Discussion in 'KATIBA Mpya' started by BAK, Feb 9, 2011.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Feb 9, 2011
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,071
    Likes Received: 9,778
    Trophy Points: 280
    From LEONARD MWAKALEBELA in Dodoma, 9th February 2011 @ 04:36
    DAILY NEWS

    THE government is expected to move a bill to kick-start constitutional review process in April.

    The Prime Minister, Mr Mizengo Pinda, told the National Assembly here on Tuesday that the government has decided to move the crucial bill in order to involve fully legislators and the general public.

    Mr Pinda said despite the fact that the president has the mandate to lead the process, the government had decided to table the bill so as to get more views.

    "Articles of the Union mandates the president to form a Constituent Assembly whose members come from both sides of the Union.

    "... but in order to broaden democracy, the government will table the bill in April in order to fully involve the National Assembly and the public in general," Mr Pinda told the cheering MPs.

    The prime minister noted that the MPs would air the views on the structure and composition of Constitution Review Commission, terms of reference, membership and modus operandi.

    Mr Pinda explained past experiences in which the president formed Justice Francis Nyalali Commission and Justice Kisanga Commission which enabled the government to amend the Constitution.

    He said that the move to table the bill was aimed at writing the Constitution which would accommodate unfolding challenges and be compatible to 50 years of the country's independence.

    Mr Pinda, however, said the current Constitution was still good, having led the country into peaceful and prosperous nation.

    The prime minister urged the MPs to educate the public on the constitution review process and thanked Tanzanians for their sobriety all the time.

    Mr Pinda also called on Tanzanians to protect and maintain peace and harmony at all costs because they are the country's major resources.

    On Monday the Clerk of the National Assembly, Dr Thomas Kashililah, said the House would not discuss private motion proposed by Mr John Mnyika (Ubungo-Chadema) on the constitution review on grounds that the government had already started the process to review the constitution.
     
  2. Mimibaba

    Mimibaba JF-Expert Member

    #2
    Feb 9, 2011
    Joined: Jul 1, 2009
    Messages: 4,566
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Haikuwa ajenda ya CCM kwenye uchaguzi. Kama ni busara basi tunashukuru kwa wao kutekeleza ilani ya CHADEMA.

    Nawasihi wabunge wa CHADEMA hiyo fursa ya kuweka tiki ya utekelezaji wa Ilani ya uchaguzi wa chama. Muitumie mbivu na mbichi zijitenge.

    Na sisi wa JF naomba tuichangamkie fursa hiyo kwa michango makini
     
  3. T

    Tunsume Member

    #3
    Feb 10, 2011
    Joined: Aug 25, 2008
    Messages: 61
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 15
    BRAVO!-we, the citizens of the United Republic need to be vigilant to esnure the proposed constitution review bill produces a progressive constitution for Tanzania. This type of responsiveness on the part of Government is very commendable. However, let it be known that a retrogressive and undemocratic constitution review bill will not respond to the development needs of the people of Tanzania.
     
  4. M

    Mtu wa Mungu JF-Expert Member

    #4
    Feb 14, 2011
    Joined: Nov 9, 2010
    Messages: 445
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Hapa jk amenasa kwa kumwahidi David Martin kwamba atatekeleza maoni ya EU katika ripoti yake, inyotaka miongoni mwa mambo mengine kuwepo ndani ya katiba vifungu vifuatavyo:-
    1: matokeo ya kura za rais kuhojiwa mahakamani;
    2: tume huru ya uchaguzi-iliyo nje kabisa ya serikali; siyo ile ya makame na kiravu
    3: mgombea binfsi-ili mtikila naye aingie ulingoni kuvuruga mambo kwa maslahi yake
    4: serikali za mitaa kuwa nje kabisa ya mchakato wa uchaguzi;
    5: waandishi kuruhusiwa ndani ya vituo vya uchaguzi; ili siri za UWT kuchakachua zianikwe hadharani

    Sisiemu na serikali yakesafari hii itake isitake hapa wamenasa-maana bila kutekeleza haya na mengine ambayo CDM watatumia kuweka political pressure itakuwa kama walivyolazimishwa kukubali vyama vingi; na mwaka huu kwa sababu tayari kuna mgogoro wa fedha za wafadhili kuendeshea nchi, sijui mkwere safari hii ataponea wapi kutekeleza matakwa ya wafadhili ambao wanauma na kupuliza!!!!!!!!!!!!!!!!
     
Loading...