Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Nelson Mandela's grandson throws wife out of home after discovering that baby son is his brother's

Discussion in 'International Forum' started by Yombayomba, Aug 14, 2012.

  1. Yombayomba

    Yombayomba JF-Expert Member

    #1
    Aug 14, 2012
    Joined: Aug 23, 2006
    Messages: 818
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 35
    [h=1]Nelson Mandela's grandson throws wife out of home after discovering that baby son is his brother's[/h] [h=2]Nelson Mandela’s grandson and political heir has banished his wife from their home after he discovered she had given birth to his brother’s baby.[/h] [​IMG] Image 1 of 2
    Mandla Mandela and Anais Grimaud, left. Nelson Mandela with his grandson Qheya, right Photo: ALAMY









    By Dan Newling, Cape Town

    2:48PM BST 14 Aug 2012


    Mandla Mandela, 38, was accused of bigamy when he married teenager Anais Grimaud while still married to his first wife.

    Now, following weeks of media speculation that their marriage had ended amid blazing rows, Mr Mandela has confirmed that his wife had an affair with his brother.

    “The Mandela family has sent my wife Nkosikazi Nobubele Mandela (nee Anais Grimaud) back to her home after it was discovered she has been having an affair with one of my brothers”, he said.

    “I confirm this affair resulted in a son that Nkosikazi Nobubele gave birth to in 2011.

    The cuckold scandal is just the latest in a series of controversies involving Mandla Mandela, whom Nelson Mandela anointed as his political heir.

    [h=2]Related Articles[/h]


    As well as being a South African MP, Mandla Mandela is a chief in the important Thembu tribe and handles much of his grandfather’s legacy.
    As grandson of the universally respected 94-year-old he is also the public face of the Mandela family.
    He married his first wife, Tanda Mabunu-Mandela, at a traditional ceremony in 2004.
    Six years later he married Miss Grimaud, who is from the island of Reunion, a French overseas territory in the Indian Ocean.
    On marriage she took the tribal name Nkosikazi Nobubele Mandela.
    The couple’s son was born in September last year and was named Qheya by Nelson Mandela himself.
    The marriage was marred by the fact Mandla remained officially married to his first wife.
    Ms Mabunu-Mandela fought the Grimaud marriage in the law courts and it was last year declared unlawful.
    In a statement released this week, Mandla Mandela said DNA tests confirmed that the boy was not his son but he did not identify which of his two brothers was responsible.
    “The revelation of this affair has come as a shock to me and the rest of my family,” the statement reads.
    “It has been made more painful because it is my own brother who is at the centre of the crisis.”
    Earlier this year Mandla Mandela was forced to deny selling exclusive rights to film the anti-apartheid icon's funeral for around £250,000.
    Mandla's first wife Thando claimed that the tribal chieftain was alleged to have cut a deal with the South African Broadcasting Corporation in conjunction with the BBC.
    He had also attracted criticism for ordering that the bodies of three of the former president's children be exhumed from their home village of Qunu and reburied in the nearby hamlet of Mvezo where he is a chief.
    Mandla's motive, said his critics, was to ensure that the former president be buried in the remote Eastern Cape town: something that is sure to act as a lure for big-spending tourists.

    Source:
    Nelson Mandela's grandson throws wife out of home after discovering that baby son is his brother's - Telegraph
     
  2. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #2
    Aug 15, 2012
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,505
    Likes Received: 2,775
    Trophy Points: 280
    [TABLE="width: 491"]
    <tbody>[TR="bgcolor: #E1E1E1"]
    [TD]
    [​IMG]
    Enzi za Furaha, Mandla Mandela na mkewe[/TD]
    [TD]
    Mjukuu wa rais wa zamani wa Afrika Kusini, Nelson Mandela amelazimika kumuacha mkewe baada ya mke wake huyo kupata mimba na baadae kujifungua mtoto kufuatia uhusiano wa siri wa kimapenzi na kaka wa mjukuu huyo wa Mandela.[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="colspan: 3"]Mandla Mandela ambaye ni mjukuu wa aliyekuwa rais wa Afrika Kusini, Nelson Mandela, amemfukuza mke wake mrembo wa Ufaransa, Anais Grimaud baada ya kugundulika kuwa mtoto aliyejifungua mwezi septemba mwaka jana si wa kwake.

    Vipimo vya DNA vilithibitisha kuwa mtoto huyo hakuwa mtoto wa Mandla hivyo kupelekea familia ya Mandela kuamua mwanamke huyo arudishwe kwao kwa kuitia aibu familia hiyo.

    Kali ya yote ni kwamba Anais anadaiwa kupewa na mimba hiyo na kaka yake Mandla kufuatia uhusiano wao wa siri wa kimapenzi wakati Mandla alipokuwa safarini.

    "Familia ya Mandela imeamua kumrudisha Nkosikazi Nobubele Mandela (nee Anais Grimaud) kwa familia yake baada ta kugundulika kuwa alikuwa kwenye uhusiano wa kimapenzi na mmoja wa kaka zangu".

    "Nathibitisha kuwa uhusiano huo nje ya ndoa ulipelekea kuzaliwa kwa mtoto Qheya mwezi septemba mwaka jana" ilisema sehemu ya taarifa ya mjukuu huyo wa Mandela.

    Baada ya kuzaliwa kwa mtoto huyo mwaka jana, Mandla na Mkewe walimkabidhi mzee Mandela mtoto huyo na Mzee Mandela alimpa jina mtoto huyo katika sherehe iliyofanyika septemba 16 mwaka jana.

    Wakati Mandla Mandela akidai kuwa mtoto huyo ni wa mmoja wa kaka zake, Ndaba Mandela ambaye ni mshukiwa mkubwa wa kutembea na mke wa mdogo wake alikanusha kuwa mtoto huyo si wake.

    "Hakuna mtu anayemjua baba wa mtoto huyu, naweza kuongea kwa kujiamini kuwa mimi sio baba wa mtoto huyu", alijitetea Ndaba Mandela.

    Katika taarifa yake kwa vyombo vya habari, Mandla alisema kuwa amehuzunishwa sana na kugundulika kwa mkewe kutembea nje ya ndoa.

    "Kugundulika kwa mapenzi haya nje ya ndoa kumekuja kama mshtuko mkubwa sana kwangu na familia yangu. Nimehuzunishwa zaidi kwakuwa kaka yangu mwenyewe ndio mtuhumiwa mkubwa wa kunisaliti", alisema Mandla Mandela katika taarifa yake.[/TD]
    [/TR]
    </tbody>[/TABLE]
    Mke wa Mjukuu wa Mandela Apewa Mimba na Kaka Yake
     
  3. Angel Msoffe

    Angel Msoffe JF-Expert Member

    #3
    Aug 15, 2012
    Joined: Jun 21, 2011
    Messages: 6,800
    Likes Received: 63
    Trophy Points: 145
    mke kicheche
     
  4. Gwangambo

    Gwangambo JF-Expert Member

    #4
    Aug 15, 2012
    Joined: Jun 30, 2012
    Messages: 3,665
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Mwanamke hasingiziwi mimba.:israel:
     
  5. cheupe sr

    cheupe sr Senior Member

    #5
    Aug 19, 2012
    Joined: Aug 18, 2012
    Messages: 102
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Duu hii ipo sana bongo..sema watu waoga kucheck DNA inahitaji moyo mkuu..
     
Loading...