Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Nelson Mandela at 93, an ever shining star from Africa!

Discussion in 'International Forum' started by President Elect, Sep 14, 2011.

  1. President Elect

    President Elect JF-Expert Member

    #1
    Sep 14, 2011
    Joined: Aug 9, 2011
    Messages: 693
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    At 93 years of age, Nelson Mandela will remain an ever shining star from Africa!
     
  2. Mamndenyi

    Mamndenyi JF-Expert Member

    #2
    Sep 14, 2011
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 27,236
    Likes Received: 1,907
    Trophy Points: 280
    Madiba.jpg

    Heshima mbele Tata Madiba
     
  3. MTAZAMO

    MTAZAMO JF-Expert Member

    #3
    Sep 14, 2011
    Joined: Feb 8, 2011
    Messages: 10,997
    Likes Received: 1,927
    Trophy Points: 280
    Heshima Mbele Madiba but Nyerere will remain the true shining star ever on this planet!
     
  4. s

    sangacag New Member

    #4
    Sep 14, 2011
    Joined: Sep 14, 2011
    Messages: 2
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    The two are true sons of Africa, each played wonderful roles for the dignity of our Continent. Tuige yao mema
     
  5. 2

    2simamesote Senior Member

    #5
    Sep 14, 2011
    Joined: Jun 27, 2011
    Messages: 109
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    <br />
    <br />
    ngimweni alina vafele va sha shabesa
     
  6. Askari Kanzu

    Askari Kanzu JF-Expert Member

    #6
    Sep 14, 2011
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 4,496
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    ??£@##??
     
  7. Gamba la Nyoka

    Gamba la Nyoka JF-Expert Member

    #7
    Sep 15, 2011
    Joined: May 1, 2007
    Messages: 4,529
    Likes Received: 2,501
    Trophy Points: 280
    Mandela media overhyped ultra-superstardom could be a game/stratergy to help white minority live in peace after so many atrocities they commited against black brothers. The stratergy is, find someone who you will grant the high moral authority, a person who you will want future leaders to emulate, let this person be mandela, help him succeed in his reconciliation efforts, then in the future when the white minority will be threaten in the country of maojority who are black, they'll be able to shout " why are you not like mandela?".

    By the way, what did mandela do for the rest of africa(apart from his own land), and the rest of the world in general?, why is he a superstar than the people who remained in the trenches fighting for africa?, people like nyerere and nkrumah?. The answer is, the media has stratergically chosen him, he is not that superstar for nothing, they know what they are doing to overhype him, help the white minority stay in peace with the black majority.
     
  8. tz1

    tz1 JF-Expert Member

    #8
    Sep 16, 2011
    Joined: Mar 19, 2011
    Messages: 2,100
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    You are an African star mr Nelson mandela.
     
  9. u

    utantambua JF-Expert Member

    #9
    Sep 16, 2011
    Joined: Aug 1, 2011
    Messages: 1,374
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Miraisi mingine ya afrika sijui imeshindwa kitu gani kuiga character ya mandela ktk uongozi na maadili. Long live madiba
     
  10. u

    utantambua JF-Expert Member

    #10
    Sep 16, 2011
    Joined: Aug 1, 2011
    Messages: 1,374
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    <br />
    <br />

    Chuki na roho ya kwanini inakukeketa moyo. Unawish hiyo status ya madiba angepewa JK the second siyo? Keep dreaming son
     
  11. Gamba la Nyoka

    Gamba la Nyoka JF-Expert Member

    #11
    Sep 17, 2011
    Joined: May 1, 2007
    Messages: 4,529
    Likes Received: 2,501
    Trophy Points: 280
    wewe unadhani mandela na nyerere ni nani aliyefanya kazi kubwa zaidi kwa waafrika?
     
  12. Mr Rocky

    Mr Rocky JF-Expert Member

    #12
    Sep 17, 2011
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 15,056
    Likes Received: 324
    Trophy Points: 180
    Long live Madiba ever shining star in Africa
    Hakuna atakayetokea kuwa kama Mzee Madiba
    Mungu amjalie azidi kuwepo na awe na maisha mema
     
  13. T

    Topical JF-Expert Member

    #13
    Sep 17, 2011
    Joined: Dec 3, 2010
    Messages: 5,177
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Amebakiza maisha yake na Muumba wake...anatakiwa afikirie aftermath than sifa za media...
     
  14. Somoche

    Somoche JF-Expert Member

    #14
    Sep 18, 2011
    Joined: Oct 6, 2010
    Messages: 3,221
    Likes Received: 360
    Trophy Points: 180
    Afrika sasa imebaki na majitu maoga,majizi makubwa na yasiyo na msimamo hata robo!!!! yanayodhani kuibia Nchi zao na kupiga magoti mbele ya watu wajinga kama Sakorzy na Comoron ni akili!!! ovyo kabisaaa
     
  15. Wacha1

    Wacha1 JF-Expert Member

    #15
    Sep 18, 2011
    Joined: Dec 21, 2009
    Messages: 11,925
    Likes Received: 482
    Trophy Points: 180
    Kwa western countries pamoja na ni mfungwa wa kwanza kukaa jela na kuja kuwa kiongozi wa ngazi ya juu serikalini. Lakini alipitwa na wakati katika uongozi wake alikuwa ni shadow wa yule Mandela aliyekwenda jela.
     
  16. Meitinyiku L. Robinson

    Meitinyiku L. Robinson JF-Expert Member

    #16
    Sep 18, 2011
    Joined: Aug 29, 2011
    Messages: 412
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hope he is the remaining shining star among the breathing one but among the deceased one wapo ambao hawakufungwa na wala hawakupewa Nobel Award but they will always be considered as the shining star even Mandela knows that; coz those are the one who assisted him to be where he is now;
     
Loading...