Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

NDEGE yaanguka NAIROBI,

Discussion in 'Kenyan News and Politics' started by Exaud J. Makyao, Nov 9, 2009.

  1. Exaud J. Makyao

    Exaud J. Makyao JF-Expert Member

    #1
    Nov 9, 2009
    Joined: Nov 30, 2008
    Messages: 1,523
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Kuna habari kuwa kuna ndege imeanguaka huko Uwanja wa ndege wa Wilson jijini Nairobi.
    Eti Ndege hii ilikuwa ni maalumu kwa KUSAFIRISHA MIRAA kwenda Somalia.
    Chanzo cha kuanguka kwa ndege hii hakijafahamika.
    Tunaomba wenye taarifa zaidi watujulishe ukweli.

    PICHA YA NDEGE HIYO YA MIRAA
    [​IMG]
     
  2. Tusker Bariiiidi

    Tusker Bariiiidi JF-Expert Member

    #2
    Nov 9, 2009
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 4,587
    Likes Received: 37
    Trophy Points: 145
    A cargo plane on Monday killed two crew members when it crashed at Wilson Airport, Nairobi.
    The pilot died as he was being taken to Kenyatta National Hospital, while his co-pilot later died at the Nairobi Hospital where he had been admitted in critical condition.

    They were transporting miraa to Quarrel airport in Mogadishu, when their plane developed a problem at around 8am on Monday, according to airport officials who had been in touch with the pilot moments before the accident.

    They said the crew decided to return to crash-land at the airport after being airborne for about two hours. But the plane crashed into the airport’s fence and burst into flames before landing onto a ditch near the runway.

    The accident, which involved a small cargo aircraft, continues to raise doubts about the safety of planes taking off and landing at the airport.

    It was the fourth plane tragedy to have occurred near the airport – whose runway borders the Nairobi National Park, on one side, and human settlements, on the other – in the last four months.

    Last September, a light police aircraft on a routine training mission crashed and burst into flames near the airport, injuring two officers who were on board.

    The two were a pilot and his student were both police officers attached to the Police Air Wing unit based at the airport.

    And barely 12 hours later, another small plane crash-landed into the Nairobi National Park moments after taking off from the airport.

    In August, a plane carrying an American film crew crashed into a house at the nearby Nyayo Highrise estate, killing the pilot.

    Despite these accidents raising concerns about the safety of the facility, the national regulator of airspace safety, the Kenya Airports Authority and the Kenya Civil Aviation Authority, have not taken any visible action.
     
  3. Kigogo

    Kigogo JF-Expert Member

    #3
    Nov 9, 2009
    Joined: Dec 14, 2007
    Messages: 19,245
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 145
    duuu hivi hii kitu kumbe inaruhusiwa kusafirishwa kisheria kabisa...maana mpaka watu wanakodi ndege kusafirisha miraa that means inalipa and this is a legal business in Kenya ans Somali as well.
     
  4. Exaud J. Makyao

    Exaud J. Makyao JF-Expert Member

    #4
    Nov 9, 2009
    Joined: Nov 30, 2008
    Messages: 1,523
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
     
  5. Exaud J. Makyao

    Exaud J. Makyao JF-Expert Member

    #5
    Nov 9, 2009
    Joined: Nov 30, 2008
    Messages: 1,523
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    [​IMG]
     
  6. Pape

    Pape JF-Expert Member

    #6
    Nov 9, 2009
    Joined: Dec 11, 2008
    Messages: 5,536
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    duh pole kwa familia za marehemu, ndugu jamaa na marafiki!
     
  7. Mponjoli

    Mponjoli JF-Expert Member

    #7
    Nov 9, 2009
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 667
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 35
    Huku kENYA Miraa ni ruksa mazee. Siyo kama bongo yetu. Mimi pia nilishangaa sana kujua kuwa miraa inakubalika katika sheria za kenya.
     
  8. Amoeba

    Amoeba JF-Expert Member

    #8
    Nov 9, 2009
    Joined: Aug 20, 2009
    Messages: 3,328
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 0
    miraa ruksa mkuu, tena inalipa sana, nunua mzigo meru kwa bei rahisi peleka UK unapata faida nzuri, inauzwa mtaanikabisa kwenye majani ya migomba, unachanja na BigG baba swaaaafi kuliko hata Lager
     
  9. Tusker Bariiiidi

    Tusker Bariiiidi JF-Expert Member

    #9
    Nov 9, 2009
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 4,587
    Likes Received: 37
    Trophy Points: 145
    Arusha pia inauzwa nje nje... Mitaa ya Bondeni ukiona jani la mgomba ujue 'GOMBA' (MIRAA) lipo,juzi kuna Pick up ilipata ajali ikileta Miraa Nairobi yawezekana Ndio Mzigo huohuo ndo uliosababisha,sijui wamedhulumu m2 wallah!!!
     
  10. Kana-Ka-Nsungu

    Kana-Ka-Nsungu JF-Expert Member

    #10
    Nov 9, 2009
    Joined: Oct 4, 2007
    Messages: 2,260
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    Miraa hata UK ni ruksa, jamaa wa kisomali wananunua Kenya na Bongo then wanauza Europe, naona wazungu hawaipigii kelele kwa kuwa watumiaji weupe si wengi, wateja wakubwa ni watu weusi hasa wasomali wenyewe.
     
  11. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #11
    Nov 9, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Duh Miraa! Mirungu hii imemfanya Rubani vibaya.

    Poleni anyway.
     
  12. ngoshwe

    ngoshwe JF-Expert Member

    #12
    Nov 9, 2009
    Joined: Mar 31, 2009
    Messages: 4,067
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    INAWEZEKANA SIR GOD AMECHUKIZWA NA HIYO BIASHARA, KAMA ILIKUWA INAPELekwA MOGADISHU!!!!!!!, Biashara ya kuvuruga akili, na ndio mana WaSomali hawatulii, wanavurugwa na mimea kama hii....
     
  13. Injinia

    Injinia JF-Expert Member

    #13
    Nov 9, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 850
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Aisee, kitu imebebwa gunia kwa gunia.
    Jamaa hawajachangamkia mzigo? Manake mpaka umepigwa picha...au wanaoneana aibu?
     
Loading...