Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

National IDs; how will this work?!

Discussion in 'Jukwaa la Sheria (The Law Forum)' started by Gama, Aug 6, 2012.

  1. Gama

    Gama JF-Expert Member

    #1
    Aug 6, 2012
    Joined: Jan 9, 2010
    Messages: 6,909
    Likes Received: 270
    Trophy Points: 180
    I thought to myself; how will this work amid many sophisticated machineries which didn't work at all?!

    1. PCCP was formed as a result of the failure by the ordinary police force to cub corruption, PCCB itself hasn't.

    2. Cellphones registration system was instituted and proclaimed to effective in enhancing users and national security, to date, cellphones are used to highjack and terrorize people without help. Non the less; cellphones users are loosing their money from electronic accounts without help.

    Within this environment, will the national ID achieve its purpose?:spy:
     
  2. Lokissa

    Lokissa JF-Expert Member

    #2
    Aug 6, 2012
    Joined: Nov 20, 2010
    Messages: 6,981
    Likes Received: 77
    Trophy Points: 145
    tusubiri tuone itakuwaje, yapo mengi ya kujiuliza kuhusu hii project ya NIDA
    mwishoni tutaambiwa mtu kaweka hela mfukoni na kakimbia na ofis kama ilivotokea Uganda.
    world bank walishauri hawa jamaa waanzishe vitambulisho vya bar code wao Nida wanangangania smartcard technology wkt nchi haina infrastructure.
    pia kuna mkanganyo kati ya sensa na Nida kuhusu ukusanyaji wa takwimu nk

    PCCB wamekosa meeno kwani hawana meno kamili
    labda Nida itakuwa mkombozi kama hakutatokea usanii wa kuwapa vitambulisho wageni kama ilivotokea wakati w akupiga kura.
     
  3. I

    IPECACUANHA JF-Expert Member

    #3
    Aug 6, 2012
    Joined: Feb 19, 2011
    Messages: 1,609
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
     
  4. peri

    peri JF-Expert Member

    #4
    Aug 6, 2012
    Joined: Mar 22, 2011
    Messages: 2,583
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    mbona ishu ya usajili wa simu inafanya kazi vzr tu, ndomana mwanahalisi iliweza kuto deteiled report juu ya tukio la ulimboka.
    tatizo hizo taarifa zinatumiwa vp na vyombo husika kutatua matatizo kama uhalifu nk.
     
Loading...