Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Natafuta nyumba ya kupanga Dar

Discussion in 'Matangazo madogo' started by Eeka Mangi, Apr 27, 2009.

  1. Eeka Mangi

    Eeka Mangi JF-Expert Member

    #1
    Apr 27, 2009
    Joined: Jul 27, 2008
    Messages: 3,182
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Kwa wapendwa wote
    Soon my friend will be moving to Dar. We are looking for house to rent. It should be in secure area, 2 bedrooms or 1 room self contained. Iwe full furnished.
    Nitashukuru kwa mtu ambaye atanisaidia kwa hili.
    Eeka Mangi
     
  2. K

    Katabazi JF-Expert Member

    #2
    Apr 27, 2009
    Joined: Feb 18, 2007
    Messages: 355
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    USD 2000 for 1 self contained/1 bedroom,1 big kitchen,1 big talking room,1 common toilet,furnished kitchen including gas/electric cooker. Floor tiles.
    Price includes/tel.land line/internet and DSTV connection/water/eletricity/guard/Parking for 2 cars in Mikocheni Bussiness.
    Available from May 15.2009,email me if interested rakeyescarl@yahoo.ie
     
  3. Yo Yo

    Yo Yo JF-Expert Member

    #3
    Apr 27, 2009
    Joined: May 31, 2008
    Messages: 11,245
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 0
    Huh.....?
     
  4. Next Level

    Next Level JF-Expert Member

    #4
    Apr 27, 2009
    Joined: Nov 17, 2008
    Messages: 3,160
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 135

    Duh....bei ya kiwanja uswaz!
     
  5. D

    Dandaj Member

    #5
    Apr 27, 2009
    Joined: Apr 16, 2009
    Messages: 73
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Nyumba hiyo hapo ushindwe wewe!
     
  6. Brooklyn

    Brooklyn JF-Expert Member

    #6
    Apr 27, 2009
    Joined: Mar 17, 2009
    Messages: 1,451
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    Let's know your budget before we help you out
     
  7. Zogwale

    Zogwale JF-Expert Member

    #7
    Apr 27, 2009
    Joined: Jul 10, 2008
    Messages: 11,444
    Likes Received: 582
    Trophy Points: 280
    Hapo Hapo Eka Mangi. Kwa kipindi hiki cha mvua za masika ni vema haswa kutafuta nyumba ya kupanga!!!!! At least, utaweza kuchagua secured interms of madimbwi na mafuriko!!!! Mikocheni du, ni ipi hiyo. Please, specifya, huyo ndugu wa Eka Mangi asije akawa anakodi mtumbwi wakati wa mvua!!!! E bwana we, hata kwa wale wanaotafuta viwanja hasa mbezi beach, mikocheni and some areas of Tegeta, Kunduchi ndiyo wakati wenyewe haswa!!! Kiangazi utakanyaga mkenge!!!
     
  8. WomanOfSubstance

    WomanOfSubstance JF-Expert Member

    #8
    Apr 27, 2009
    Joined: May 30, 2008
    Messages: 5,467
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 0
    You can also put up an advert in the " Advertise in Dar"
     
  9. K

    Katabazi JF-Expert Member

    #9
    Apr 27, 2009
    Joined: Feb 18, 2007
    Messages: 355
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Mangi I forgot to say it is 2000USD/month. You will have hot/cold water 24/7-powered by solar and the house has got solar electricty and an automatic standby generator.The Living room is Air conditioned.
    The neighbour hood is excellent, it is 2minutes slow walk from the Old Bagamoyo Rd. The street is never flooded.
    But if you are interested in Uswazi areas I can also arrange something for you.
    Next Level -are you serious I can get a plot in Uswazi for 2000USD or u mean the really Southern Uswazi?
     
  10. Eeka Mangi

    Eeka Mangi JF-Expert Member

    #10
    Apr 28, 2009
    Joined: Jul 27, 2008
    Messages: 3,182
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Katabazi thank you for your effort, but to be honest thats too much than expected. I am looking for house that costs betweem shs 300,000 and 400,000 a month. He dont mind staying sinza.
    Hii naona ndo itakuwa budget yetu kwa sasa.
     
  11. Shukuru

    Shukuru JF-Expert Member

    #11
    Apr 28, 2009
    Joined: Sep 3, 2007
    Messages: 751
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    uuuuuuuwi... mi ni mchumi bwana

    Mkuu Mangi kuna ki-house kipo Temeke close to Tazara.... no parking no solar no standby generator no those social attributed above

    Tsh. 180,000pm. Two bedrooms/one is self, public toilet, simple kitchen and simple living room..it is a new house.
     
  12. K

    Kyachakiche JF-Expert Member

    #12
    Apr 28, 2009
    Joined: Feb 16, 2009
    Messages: 872
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Hapa sasa ndo utajua tofauti ya MPARE na MCHAGA! Maswala ya kupenda pesa na ubahili wa kutumia pesa! Te! te! te...!
     
  13. K

    Kidatu JF-Expert Member

    #13
    Apr 28, 2009
    Joined: Jun 11, 2008
    Messages: 1,477
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Acha upuzu na bei yako hii, mbona ni bora kukaa Hotel all inclusive breakfast, dinner and lunch
     
  14. Brooklyn

    Brooklyn JF-Expert Member

    #14
    Apr 28, 2009
    Joined: Mar 17, 2009
    Messages: 1,451
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    Du Shukuru! Hiyo ya Temeke napata shaka kidogo, naambiwa na jamaa wanaokaa huko kwamba yataka moyo sana kuishi temeke kwa sababu ya matatizo kama vile usafiri, security yako na mali zako especially usiku, bugudha za majirani wa kiswahili (jamaa ananiambia mtaani waliweka tuta kubwa ilimradi jamaa asipite na kicorolla chake cha mkopo sababu eti wanazuia mafuriko).

    Na sasa hivi jamaa wa Tmk wanahasira benki yao (DECI) imekufa na hatima ya bengu zao haijajulikana bado!
     
  15. K

    Katabazi JF-Expert Member

    #15
    Apr 28, 2009
    Joined: Feb 18, 2007
    Messages: 355
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Mmmmh Sinza is not that cheap man. Is he willing staying in Temeke-near Temeke hospital?
     
  16. M

    Magehema JF-Expert Member

    #16
    Apr 28, 2009
    Joined: Aug 11, 2008
    Messages: 446
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Kwa laki 2.5-3 unapata nyumba nzuri (self) Sinza au Knyama.
     
  17. K

    Katabazi JF-Expert Member

    #17
    Apr 28, 2009
    Joined: Feb 18, 2007
    Messages: 355
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Kidatu,
    You might be right,kabla ya kuita hizo habari zangu kuwa ni upuuzi,ningeksuifu ungemwambia nenda hotel....... hotel inayokupa facilities hizo hapo juu kwa 65USD/day hata kama iko Manzese hata kama hawatoi hiyo dinner and kunch unayosema.Unaweza kuwa unaishi ulimwengu mwingine ndugu yangu.Kila la kheri msaidie basi ndugu yetu.Ahsante
     
  18. DMussa

    DMussa JF-Expert Member

    #18
    Apr 28, 2009
    Joined: Sep 24, 2007
    Messages: 1,258
    Likes Received: 55
    Trophy Points: 145
    I think for that much the house should even be fully automated with face recognition etc.
    It should also be able to sense the surrounding conditions like temperature, humidity and put on/off the air conditioning.
    Last but not least there should be a sensor to feel if the occupant is hungry or not and provide foods/drinks or cigaretes!!!!

    Lets be realistic 2000USD per month is almost unacceptable and I know of no Tanzanian who would be willing to pay that unless the cost are borne directly by a company/institution he/she is working for!!!
     
  19. K

    Katabazi JF-Expert Member

    #19
    Apr 28, 2009
    Joined: Feb 18, 2007
    Messages: 355
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    DMussa-Thank you but plz visit plz visit Houses and apartments for sale in Tanzania it will answer some of your doubts. For your information the guy who is vacating is a normal black TZ but earning more than 8K USD @month, this house is for such people,a TMK member will not need all the above mentioned facilities, infact it will be a disturbance to him. If you dont know them check a small number of foreigners living in Mikocheni, Kij and Mbezi, you will then understand that those rates can be afforded by hard working Tz'ns.
     
  20. Fidel80

    Fidel80 JF-Expert Member

    #20
    Apr 28, 2009
    Joined: May 3, 2008
    Messages: 21,983
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 145
    hehehehe Manzese unajenga kabisa vyumba 3 na choo ya passport size.
     
Loading...