Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Natafuta mchumba

Discussion in 'Love Connect' started by Malyenge, May 10, 2012.

  1. M

    Malyenge JF-Expert Member

    #1
    May 10, 2012
    Joined: Jan 16, 2012
    Messages: 2,049
    Likes Received: 102
    Trophy Points: 160
    Wakuu leo nimeonelea nitoe kinachonisibu moyoni. Natafuta mchumba.

    Sifa:
    (1) Awe ni msomi mwenye degree na kuendelea.

    (2) Awe ana nia ya dhati ya kuolewa.

    (3) Akiwa na kazi yake ya kuajiriwa au amejiajiri.
    Asihofu kuwa ndoa yake itaathiri biashara zake au ajira yake.

    (4) Awe tayari kupima.

    (5) Awe tayari kuikubali historia yangu ya kuzaliwa kijijini.

    (6) Awe na mapenzi ya dhati na si kutafuta umaarufu au maisha kupitia mapenzi.

    (7) umri miaka 25-30 (8) Kama amekwisha zaa basi watoto wasizidi wawili.
    Hizi ndo sifa za msingi anazotakiwa kuwa nazo.

    Sifa zangu:
    (1) Nina mtoto mmoja.
    (2) umri wangu ni miaka 35.
    (3) Elimu yangu ni shahada ya uzamili.
    4) nimeajiriwa.

    Angalizo:Erested women are encouraged to contact me.
    Asanteni sana.Kama nimekukwaza naomba msamaha wa dhati.
     
  2. King Kong III

    King Kong III JF-Expert Member

    #2
    May 10, 2012
    Joined: Oct 15, 2010
    Messages: 24,158
    Likes Received: 660
    Trophy Points: 280
    safi sana mzamivu.
     
  3. tete'a'tete

    tete'a'tete JF-Expert Member

    #3
    May 10, 2012
    Joined: Feb 10, 2010
    Messages: 474
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kila la heri mkuuuuuuu kwa kujazia pia mwombe sana mungu naye aweke mkono wake kwani watakutafuta wengi tena na watakuja na maneno matamu ila kikubwa nakuombea kila la heri...
     
  4. bluetooth

    bluetooth JF-Expert Member

    #4
    May 10, 2012
    Joined: Jan 12, 2011
    Messages: 3,688
    Likes Received: 270
    Trophy Points: 180
    Uraia je mimi ni agent very affordable fees Indian, Hutu, Tutsi,Japanese, Portugeese, Jamaican, Chagga, Sambaa,Pare, Haya, Makonde all are available in desirable shape and romantic attitudes loving and to be house wife.
     
  5. rmashauri

    rmashauri JF-Expert Member

    #5
    May 10, 2012
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 3,008
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Mkuu suala la ndoa si sawa na kununua shati ambalo ukilichukia unaligawa au unalitupa, ndoa is for life. Mwenzi huyu wa maisha yapasa awe mtu unayemfahamu vizuri na uliyemsoma tabia yake na kuiona anakufaa japo pia si salama kwa 100 % ila ni nafuu kuliko mtu wa kumuokota toka Jamii Forums.

    Kwa elimu yako hadi hapo ulipofikia natumai umekutana na wadada wengi tu ambao nina uhakika yuko wa kukufaa zaidi. La mwisho ni kuwa mke mwema hutoka kwa MUNGU. Kama MUNGU amekupangia umpate mwenzi kupitia Jamii Forums basi ni vyema otherwise mh!
     
  6. Nyenyere

    Nyenyere JF-Expert Member

    #6
    May 10, 2012
    Joined: Sep 9, 2010
    Messages: 6,535
    Likes Received: 677
    Trophy Points: 280
    Duh! The changing faces of love! More like job application. Mods mwaonaje mkaanzisha section ya uchumba?
     
  7. Ruttashobolwa

    Ruttashobolwa JF-Expert Member

    #7
    May 11, 2012
    Joined: Feb 22, 2012
    Messages: 38,938
    Likes Received: 5,392
    Trophy Points: 280
    duh kama tangazo la kazi
     
  8. M

    Malyenge JF-Expert Member

    #8
    Feb 14, 2015
    Joined: Jan 16, 2012
    Messages: 2,049
    Likes Received: 102
    Trophy Points: 160
    Habari za leo wadau. Napenda kutangaza rasmi kuwa natafuta mke. Awe dini yoyote lakini awe na sifa zifuatazo:
    1. Akubali kuwa mke wa pili
    2. Awe na elimu ya kutosha (diploma, degree, masters au PhD) na kazi yake ama biashara yake
    3. Afuate masharti yote na awe tayari kuyakubali kuhusu uke wenza
    4.Awe ameshawahi kuolewa ama bado
    5. Awe tayari kupima kabla ya mambo yote.

    Sifa hizo hapo juu ni za msingi sana. Sifa namba moja na mbili najua zitaleta mjadala sana lakini kwa atakayetaka nimfafanulie nitafanya hivyo kitaalamu openly ama kwa kuni-pm.

    This is serious, no joke no waste of time.
    Mchana mwema.
     
  9. Chapa Nalo Jr

    Chapa Nalo Jr JF-Expert Member

    #9
    Feb 14, 2015
    Joined: Dec 8, 2010
    Messages: 5,092
    Likes Received: 1,440
    Trophy Points: 280
    Hili jukwaa na unyumba wapi na wapi!
     
  10. Chapa Nalo Jr

    Chapa Nalo Jr JF-Expert Member

    #10
    Feb 14, 2015
    Joined: Dec 8, 2010
    Messages: 5,092
    Likes Received: 1,440
    Trophy Points: 280
    FaizaFoxy njoo huku kuna uke wenza unatafutwa
     
  11. M

    Malyenge JF-Expert Member

    #11
    Feb 14, 2015
    Joined: Jan 16, 2012
    Messages: 2,049
    Likes Received: 102
    Trophy Points: 160
    Itaonwa na wengi ndo maana nimeweka huku.
     
  12. fahad singh

    fahad singh Member

    #12
    Feb 14, 2015
    Joined: Aug 3, 2013
    Messages: 38
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 15
    The story of the Festival of Love (Valentine's Day)

    The Festival of Love was one of the festivals of the pagan Romans, when paganism was the prevalent religion of the Romans more than seventeen centuries ago. In the pagan Roman concept, it was an expression of "spiritual love".

    There were myths associated with this pagan festival of the Romans, which persisted with their Christian heirs. Among the most famous of these myths was the Roman belief that Romulus, the founder of Rome, was suckled one day by a she-wolf, which gave him strength and wisdom.

    The Romans used to celebrate this event in mid-February each year with a big festival. One of the rituals of this festival was the sacrifice of a dog and a goat. Two strong and muscular youths would daub the blood of the dog and goat onto their bodies, and then they would wash the blood away with milk. After that there would be a great parade, with these two youths at its head, which would go about the streets. The two youths would have pieces of leather with which they would hit everyone who crossed their path. The Roman women would welcome these blows, because they believed that they could prevent or cure infertility.

    The connection between Saint Valentine and this festival

    Saint Valentine is a name which is given to two of the ancient "martyrs" of the Christian Church. It was said that there were two of them, or that there was only one, who died in Rome as the result of the persecution of the Gothic leader Claudius, 296 CE. In 350 CE, a church was built in Rome on the site of the place where he died, to perpetuate his memory.

    When the Romans embraced Christianity, they continued to celebrate the Feast of Love mentioned above, but they changed it from the pagan concept of "spiritual love" to another concept known as the "martyrs of love", represented by Saint Valentine who had advocated love and peace, for which cause he was martyred, according to their claims. It was also called the Feast of Lovers, and Saint Valentine was considered to be the patron saint of lovers.

    One of their false beliefs connected with this festival was that the names of girls who had reached marriageable age would be written on small rolls of paper and placed in a dish on a table. Then the young men who wanted to get married would be called, and each of them would pick a piece of paper. He would put himself at the service of the girl whose name he had drawn for one year, so that they could find out about one another. Then they would get married, or they would repeat the same process again on the day of the festival in the following year.

    It was also said concerning the origins of this holiday that when the Romans became Christian, after Christianity had become widespread, the Roman emperor Claudius II decreed in the third century CE that soldiers should not get married, because marriage would distract them from the wars they used to fight.

    This decree was opposed by Saint Valentine, who started to perform marriages for the soldiers in secret. When the emperor found out about that, he threw him in jail and sentenced him to execution. In prison, he (Saint Valentine) fell in love with the jailer's daughter, but this was a secret because according to Christian laws, priests and monks were forbidden to marry or fall in love.

    But he is still regarded highly by the Christians because of his steadfastness in adhering to Christianity when the emperor offered to pardon him if he forsook Christianity and worshipped the Roman gods; then he would be one of his closest confidantes and he would make him his son-in-law. But Valentine refused this offer and preferred Christianity, so he was executed on 14 February 270 CE, on the eve of February 15, the festival of Lupercalis. So this day was named for this saint.

    In The Story of Civilization, it says that the Church devised a calendar in which every day was designated as the feast day of one of the saints. In England, Saint Valentine’s Day was to come at the end of winter. When that day came, according to them, the birds mated enthusiastically in the forests, and the young men would put flowers on the windowsills of the homes of the girls whom they loved. (The Story of Civilization by Will Durant, 15/23)

    The Pope designated the day of the death of Saint Valentine, February 14, 270 CE, as a festival of love. Who is the Pope? He is the “the archbishop, the supreme pontiff of the universal church, the successor of Saint Peter.” The archbishop has prescribed for the followers of his faith the observance of this festival which was an innovation in their own religion.
     
  13. M

    Malyenge JF-Expert Member

    #13
    Feb 14, 2015
    Joined: Jan 16, 2012
    Messages: 2,049
    Likes Received: 102
    Trophy Points: 160
    Habari za leo wadau. Napenda kutangaza rasmi kuwa natafuta mke. Awe dini yoyote lakini awe na sifa zifuatazo:
    1. Akubali kuwa mke wa pili
    2. Awe na elimu ya kutosha (diploma, degree, masters au PhD) na kazi yake ama biashara yake
    3. Afuate masharti yote na awe tayari kuyakubali kuhusu uke wenza
    4.Awe ameshawahi kuolewa ama bado
    5. Awe tayari kupima kabla ya mambo yote.

    Sifa hizo hapo juu ni za msingi sana. Sifa namba moja na mbili najua zitaleta mjadala sana lakini kwa atakayetaka nimfafanulie nitafanya hivyo kitaalamu openly ama kwa kuni-pm.

    This is serious, no joke no waste of time.
    Mchana mwema.
     
  14. Evelyn Salt

    Evelyn Salt JF-Expert Member

    #14
    Feb 14, 2015
    Joined: Jan 5, 2012
    Messages: 36,301
    Likes Received: 14,698
    Trophy Points: 280
    nipo tayari ila namie nna mme pia kama.upo tayari kuwa mme wa 2 nijibu nikupm
     
  15. TUMBOO

    TUMBOO JF-Expert Member

    #15
    Feb 14, 2015
    Joined: Jun 27, 2014
    Messages: 3,478
    Likes Received: 34
    Trophy Points: 145
    Hahahaaaa halafu wewe
     
  16. M

    Malyenge JF-Expert Member

    #16
    Feb 14, 2015
    Joined: Jan 16, 2012
    Messages: 2,049
    Likes Received: 102
    Trophy Points: 160
    Msihara weka pembeni jamani
     
  17. Evelyn Salt

    Evelyn Salt JF-Expert Member

    #17
    Feb 14, 2015
    Joined: Jan 5, 2012
    Messages: 36,301
    Likes Received: 14,698
    Trophy Points: 280
    hakuna masihara hapa mchumba
     
  18. M

    Malyenge JF-Expert Member

    #18
    Feb 14, 2015
    Joined: Jan 16, 2012
    Messages: 2,049
    Likes Received: 102
    Trophy Points: 160
    Hakuna andiko linaloonesha mwanamke huloewa na wanaume wawili.
     
  19. Evelyn Salt

    Evelyn Salt JF-Expert Member

    #19
    Feb 14, 2015
    Joined: Jan 5, 2012
    Messages: 36,301
    Likes Received: 14,698
    Trophy Points: 280
    kikubwa marudhiano buana
     
  20. funluverx

    funluverx Member

    #20
    Feb 14, 2015
    Joined: Jun 2, 2014
    Messages: 30
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    Tobah!!
    Eve, Unamaanisha kweli m-mama?
     
Loading...