Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

"Na Mwandishi Wetu"

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Game Theory, Jan 15, 2012.

  1. G

    Game Theory JF-Expert Member

    #1
    Jan 15, 2012
    Joined: Sep 5, 2006
    Messages: 8,575
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 0
    [FONT=verdana, arial, helvetica, sans-serif]
    [/FONT]
    Rewarding failure, laziness and skiving is an intrinsic part of Tanzania's media culture. I'll be surprised if anyone will complain about these unknown individuals under the name of "Na Mwandishi Wetu" writing for more than 20 newspapers. At most this guy under the name of Mwandishi wetu comes across as arrogant, egocentric, aggressive (when he/she goes for easy target), creator of conflict for conflict's sake, ignoring the facts and last but not least he/she comes across as someone with that diploma from "TSJ" aka Tanzania School of Jujumen where they never teach our esteemed journalists how to be responsible journalists.

    I hope I've not opened a can of warms.



     
  2. mmbangifingi

    mmbangifingi JF-Expert Member

    #2
    Jan 15, 2012
    Joined: Mar 9, 2011
    Messages: 2,853
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Mbombo ngafu!
     
  3. P

    Pascal Mayalla JF-Expert Member

    #3
    Jan 15, 2012
    Joined: Sep 22, 2008
    Messages: 20,557
    Likes Received: 6,186
    Trophy Points: 280
    Slidingroof, subiri tumalize msiba, nitakushukia!. Uandishi wa ha bari ni kazi ya wito kama ualimu, aandish are paid peanut halafu unakuja na kashfa na dharau kwa kazi za watu!. Hiyo like nimekubonyezea ili kukujulisha noted!.
     
  4. Jumakidogo

    Jumakidogo R I P

    #4
    Jan 15, 2012
    Joined: Jul 16, 2009
    Messages: 1,859
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Hawa tunawachelewesha, pamoja na msiba. Kwa upande wa pili wanatakiwa wawe wanakula nyundo kidogokidogo ili wawe na nidhamu.
     
  5. T

    Tinker Member

    #5
    Jan 29, 2012
    Joined: Dec 30, 2011
    Messages: 67
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0

    PASCO NJOO UWATETE WAANDISHI WENZIO HAPA


    ukweli ni kuwa timu nzima ya GAZETI LA TANZANIA DAIMA :

    1. Hawajui mji wa Davos uko wapi

    2. Hwajui namna ya ku spell QATAR

    3. Hawafanyi proof reading

    Lakini kama kawaida ya JF mnataka kuwapa free hand

    maswali:

    Who owns this newspaper?

    Who are its editors?

    Who is its Chief editor?

    Who are its investigative journalists?
     
  6. G

    George Smiley JF-Expert Member

    #6
    Jan 30, 2012
    Joined: Oct 24, 2011
    Messages: 470
    Likes Received: 29
    Trophy Points: 45
    Haiwezekani mwandishi wa habari wa gazeti kama hili asijue umuhimu wa mji wa Davos
     
  7. G

    Game Theory JF-Expert Member

    #7
    Jan 31, 2012
    Joined: Sep 5, 2006
    Messages: 8,575
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 0
    Unfortunately thats the case

    Patiently awaiting a rebuttal from Pasco & his friends
     
  8. T

    Tinker Member

    #8
    Feb 2, 2012
    Joined: Dec 30, 2011
    Messages: 67
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    You are waaaay too critical
     
Loading...