Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mzawa ni nani?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mtwike, Feb 20, 2011.

  1. M

    Mtwike Senior Member

    #1
    Feb 20, 2011
    Joined: Jul 10, 2008
    Messages: 116
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Ni zipi sifa za mtu kuitwa Mzawa? Jee akichanganya kabila upande mmoja wa wazazi au akajikubalisha na mila ya watu anakuwa Mzawa?
     
  2. M

    Mtwike Senior Member

    #2
    Feb 20, 2011
    Joined: Jul 10, 2008
    Messages: 116
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Hivi Amir jamal, Bryson, Salim A.Salim ni wazawa? si kosa la Nyerere kuwatanguliza?
     
  3. coscated

    coscated JF-Expert Member

    #3
    Feb 20, 2011
    Joined: Nov 17, 2010
    Messages: 1,184
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    mzawa a.k.a native:majani7:
     
  4. M

    Mtwike Senior Member

    #4
    Feb 20, 2011
    Joined: Jul 10, 2008
    Messages: 116
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    and who is a native? just by birth, culture, color, religion or what?
     
Loading...