Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mwanzo wa mwisho!

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Jaguar, Mar 30, 2011.

  1. Jaguar

    Jaguar JF-Expert Member

    #1
    Mar 30, 2011
    Joined: Mar 6, 2011
    Messages: 3,409
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Nikisoma hizi sura za biblia,sishangazwi na yanayotokea,LOLIONDO,MBEYA NA TABORA,ni mwanzo wa mwisho tu;Mathew 24(23-24),At that time if anyone says to you,look ,here is the christ!or,there He is!do not believe it.For false christ and false prophets will appear and perform great signs and miracles to deceive even the elect. Mathew 24(7-8);There will be famines and earthquakes in various places,all these are the beginning of birth pains.Tafakari ndugu yangu,kisha tumia nguvu ya hoja na si hoja ya nguvu ukiwa na maoni au ushauri wowote,amani kwenu wote.
     
  2. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #2
    Mar 30, 2011
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 101
    Trophy Points: 145
    Hakuna ajuaye siku wala saa...Hata MWANA pia hajui!
     
  3. Jaguar

    Jaguar JF-Expert Member

    #3
    Mar 30, 2011
    Joined: Mar 6, 2011
    Messages: 3,409
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Siku haijulikani ila dalili zinajulikana!
     
  4. Bornvilla

    Bornvilla JF-Expert Member

    #4
    Mar 30, 2011
    Joined: Feb 17, 2011
    Messages: 915
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 35
    Dalili mbona ziko wazi? Kweli nimeamini "wana macho lakini hawaoni,wana akili lakini hawatambui na wana masikio lakini hawasikii" na hii ndio halihalisi.Mengi yaliyotabiliwa vitabuni sasa wachache wanayaona lakini wengi hawaoni.
     
  5. E

    ELLET Senior Member

    #5
    Mar 30, 2011
    Joined: Nov 3, 2010
    Messages: 111
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kwahio kesheni mkiomba
     
  6. WiseLady

    WiseLady JF-Expert Member

    #6
    Mar 30, 2011
    Joined: Jan 22, 2010
    Messages: 3,233
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    asomae na afahamu
     
  7. Wit

    Wit JF-Expert Member

    #7
    Mar 31, 2011
    Joined: Feb 2, 2011
    Messages: 418
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    haya mambo yameleta utata mwingi,bado tutaskia mengi
     
  8. G spanner

    G spanner JF-Expert Member

    #8
    Mar 31, 2011
    Joined: Mar 30, 2011
    Messages: 425
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 35
    Kwa hili swala la babu mi naona ni neema labda tuongelee kuhusu walioibuka baada ya babu na matetemeko ndio dalili.
     
  9. Kiby

    Kiby JF-Expert Member

    #9
    Mar 31, 2011
    Joined: Nov 16, 2009
    Messages: 4,521
    Likes Received: 302
    Trophy Points: 180
    Ni kweli tupo wakati wa mwisho. Maana yanayoendelea duniani kwa sasa ni kama kusema ni utungu wa kuzaa kitu kipya.
    Kwa habari ya mistari ya matayo 24:23-24 haya yaliyopo hapa yanahitaji upana mkubwa zaidi kuliko kujifungia katika duara dogo. Sura hii ya mt 23 haitofautiani na ile mihuri saba ya ufunuo sura ya 6. Siku za mwisho kwa jinsi Yesu alivyojibu swali aliloulizwa la ni lini hekalu litavunjwa, dalili za kurudi kwake na mwisho wa dunia. Yajibu yalikuwa yanaanzia kutimia kuanzia tu mara baada ya kuondoka kwake hata mwisho wa siku ya mwisho. Yaani kulikuwa na vipindi vya nyakati za kanisa hata ukomo. Babu yeye hajajiita nabii labda sisi ndio tunaomwita, lakini kimsingi hana sifa hiyo maana hana neno lililo mwongozo wa wakati wetu ambalo amepewa na Mungu, yeye alicho nacho ni karama ya nabii na hii kwake imekuwa kwa uponyaji au na labda neno la maarifa.
    Kama tutamweka kwa waongo basi itabidi awe kwenye kundi la makristo wa uongo. Yeye amepakwa mafuta kuwa mkristo. Sasa hapa ndipo ninapohisi kutumbikizwa kwenye mtego na wale makristo wa uongo kutueleza babu ndie ila wao sio. Hapa tunaweza kufanya kosa la kukata tawi lakini tukaacha shina. Maana kule tunakoaminishwa shetani yupo, siko. Kuna ukweli usiopingika na wa kimaandiko kwamba shetani ameweka kichwa katika religioun ream na huko kwingine ni matawi tu. Roho zishawishizo kinyume na Mungu ziko zaidi katika dini kuliko mahala pengine popote. Angalia yale wanayofundisha na kuwashikilia nayo watu yalivyo Error na chunguza nia zao na fuatilia matunda yao utashangaa. Lakini bado wamejifichia joho la kumtumikia Mungu. Tofauti na babu yeye hajafungua lodge la kuwafungia watu anaowapa dawa kwa kanuni ya sharti la kupokea uponyaji. Yeye huwaacha warudi kwa viongozi wao wa kidini na kama basi tukitaka kumfuatilia maisha yake ya kibinafsi tuende hadi kwenye kanisa analohudumu kama mtumishi na tuone nimungu yupi anaemtumikia.
    Gamalieli aliwahi kuwaambia baraza la kidini lililokuwa limejawa wivu juu ya huduma ya kina petro kwamba waachwe kwani kama ni la Mungu hawawezi kuzuia na aliwapa mfano wa mtu aliyejiigiza kuwa masihi na kufuatwa na watu mianne lakini walipotea maana haikuwa mpango wa mungu.
    Hili linatufundisha kuwa hata huduma ya babu kama imetoka kwa Mungu hatuna budi kushuhudia waigizaji wengi kujitokeza kama vile ambavyo tayari wameanza kujitokeza.
    .
     
  10. s

    sawabho JF-Expert Member

    #10
    Mar 31, 2011
    Joined: Feb 25, 2011
    Messages: 4,121
    Likes Received: 484
    Trophy Points: 180
    Haya sio ya kwanza kuonekana au kutendwa mbona yamekuwepo tangu zamani enzi hizo za akina Pharao?. Chakuzingatia hapa ni kuwa hakuna ajuaye siku wala saa, wewe kesha tu.
     
  11. Nyenyere

    Nyenyere JF-Expert Member

    #11
    Mar 31, 2011
    Joined: Sep 9, 2010
    Messages: 6,522
    Likes Received: 649
    Trophy Points: 280
    Umeoteshwa?
     
  12. Not_Yet_Uhuru

    Not_Yet_Uhuru JF-Expert Member

    #12
    Mar 31, 2011
    Joined: Oct 11, 2010
    Messages: 1,305
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Hiii ni ishara ya wazi kuwa Utabiri unakamilika kama waliyoambiwa pia wale watoto wa3 wa Fatima, Lucia, Francis na Hyasintha....! Na ile Siri kuu ambayo alipewa LUCIA ambaye ilifichwa hadi miaka ya hivi karibuni imedhihirisha kuwa MWISHO upo katibu...! Soma SIRI iliyofunuliwa na LUCIA....

    ---------------------------------------------------------

    LUCIA's 3rd SECRET OF FATIMA REVEALED!

    Nun LUCIA:

    Nationality: Portuguese
    Born: 3-28-1907, Aljustrel , Portugal
    Died: 2-13-2005 (aged 97)
    Convent of Carmelitas
    Coimbra, Portugal

    LUCIA REVEALS THE THIRD SECRET OF FATIMA

    Regardless of whatever Creed or Religion, it is better to be
    prepared and be in good terms with GOD,...who created us;
    for we never know when we will be leaving this world.....


    LAST SECRET OF FATIMA

    The Church has given permission to reveal to the people the last part
    of the message. The Blessed Virgin appeared to three children in Fatima ,
    Portugal , in 1917......... this is a proven fact;one of these children was
    Lucia, (died 2-13-05).

    She was a cloistered nun, and lived in a monastery in Portugal .
    Lucia disclosed the message for the first time; to Pope Pius Xll who,
    after reading , sealed it and stored it away without making it public.
    Later Pope John XXIII read it and, in the same manner as his predecessor,
    he kept it out of the public eye because he knew that once revealed;
    it would bring desperation and panic to mankind,

    But now the time has come, and permission has been granted from Pope John
    Paul II to reveal it to the children of God;........ . ........ not to
    create panic, but to make God's people aware of this important message
    and be prepared.

    The Virgin told Lucia:
    'Go, my child,
    and tell the world what will come to pass during the 1950's - 2000's. Men
    are not practicing the Commandments that God has given us. Evil is
    governing the world and is harvesting hate and resentment all over. Men
    will fabricate mortal weapons that will destroy the world
    in minutes!.... .. where half of the human race will be destroyed.
    The war will begin against Rome , and there will be conflicts amongst
    religious orders...... .....

    God will allow all natural phenomena like smoke, hail, cold,
    water, fire, floods, earthquakes, winds and inclement weather to slowly
    batter the planet.

    These happenings will come to pass before the year 2012.!!!!
    "For those who don't/won't believe..... . . this is the time.....
    Your beloved mother told you:-

    ..........those lacking charity towards others, in words & deeds and
    those who do not love their neighbour like my beloved Son has loved you
    all ....... cannot survive! They will wish to have died.

    God will punish severely those who do not believe in him, those who
    despise him and those who did not have time for him."
    'I call upon all of you to come to my son Jesus Christ.
    God will help the world, but all of those who do not show fidelity and
    loyalty will be destroyed!'

    Father Agustin, who lives in Fatima , said that Pope Paul VI
    gave him permission to visit Sister Lucia,a cloistered nun (she did not
    leave the monastery nor was allowed to receive any visitors). Father
    Agustin said that she received him greatly overwhelmed and told him:
    'Father, Our Lady is very sad because nobody is interested in her prophecy
    of 1917, though the righteous are walking through a narrow path, the
    evil ones are walking through an ample road that is leading them straight
    to their destruction! Believe me, Father, the punishment will come very
    soon. 'Many souls will be lost and many nations will disappear from the
    earth.

    But, in the middle of all these, if men reflect, pray and practice
    sincerity, good deeds, kindness and respect, the world can be
    saved....... . .. However, if men persist with evil ways....greed, hatred,
    selfish acts, rivalry, and rif, the world will be lost forever!.
    The time has come for all to pass on the message of our Blessed Lady to
    their families, friends, and to the entire world.



    Continue praying, make penitence and sacrifices. We are close to the last
    minute of the last day and the catastrophes are near. Due to this, many
    that were far from the Church will return to the open arms of the Church of Jesus
    Christ.

    The joining of the churches will result in one Holy Catholic and
    Apostolic Church; ........ England , Russia , China , Jews, Buddhists,
    Muslims, Hindus,Protestants, etc..... All will return believing and
    worshipping God our Creator, in his beloved Son and in Blessed Mother
    Virgin Mary.'


    WHAT AWAITS US ???
    Everywhere there will be 'Peace Talks', but punishment will come.
    A MAN IN A VERY IMPORTANT POSITION WILL BE ASSASSINATED AND THIS WILL
    PROVOKE THE WAR.
    A POWERFUL ARMY WILL DOMINATE ALL THROUGH EUROPE AND THE NUCLEAR WAR WILL
    COMMENCE.

    This war will destroy everything; darkness will fall over us for 72 hours
    (3 days) and the one third of humanity that survives this obscurity and sacrifice, will
    commence to live a new era; they will be good people.

    On a very cold night, 10 minutes before midnight, A GREAT QUAKE will
    shake the earth for 8 hours. This will be the third signal that God Is,
    who governs the earth.
    The righteous and those who propagate the faith and the message of the
    Lady of Fatima is :
    'ONE SHOULD NOT FEAR, DO NOT BE AFRAID'.

    WHAT TO DO??? : Bow your heads, kneel down and ask God for
    forgiveness. Because, only what is good and is not under the power of
    evil will survive the catastrophe.
    In order for you to prepare and remain alive and safe, I will give you
    the following signs:
    ANGUISH..... ... AND IN A SHORT PERIOD THE EARTHQUAKE WILL COMMENCE...
    THE EARTH WILL SHAKE.....

    The shake will be so violent that will move the earth
    23 degrees and then it will return it to its normal position.
    Then, total and absolute darkness will cover the entire planet....
    All the evil spirits will be mingling around and free, doing harm to all
    those souls that did not want to listen to this message and those who did
    not want to repent.

    To the faithful souls, remember to light the blessed candles,
    prepare a sacred altar with a crucifix in order to communicate with GOD
    and implore for His infinite mercy....
    All will be dark; and IN THE SKY A GREAT MYSTIC CROSS
    will appear to remind us the price that his beloved Son had to pay for
    our redemption.. ...


    In the house the only thing that can give light will be the
    HOLY CANDLES... Once lit, nothing will put them off until the three days
    of darkness are over. Also, you should have holy water that should be
    sprinkled abundantly on windows and doors. The Lord will protect the
    property of the chosen ones....
    Kneel down before the powerful cross of my beloved Son, pray the Rosary
    and after each Hail Mary you must pray the following:

    'Oh God forgive us our sins, preserve us from the fires of hell, take all
    souls to heaven, especially those who are in more need of thy mercy.
    Blessed Virgin Mary, protect us, we love you, save us and save the
    world'.

    Pray 5 Creeds and the Rosary which is the secret to my
    immaculate Heart. All those who believe in my words go and take the
    message to everyone,

    DO NOT FEAR! FEAR NOTHING DURING THE LORD'S GREAT DAY.
    Talk to all, now that there is time. Those who keep quiet will be
    responsible for all those souls who will perish in ignorance.
    All those who pray humbly the rosary will have the protection of heaven.
    Those who are bound to die, I will help them die in peace, and they will
    be holy when they enter the other world.

    I wish all my children to attend mass every first Friday and every first
    Saturday of each month; to confess and receive Holy Communion; and in
    doing so, save the world from its TOTAL DESTRUCTION. ..!!

    When the earth shakes no more, those who still do not believe in our Lord
    will perish in a horrible way:-
    The wind will bring gas and it will disperse it everywhere, then the sun
    will rise.



    Maybe you will survive this catastrophe.
    Do not forget that God's punishment is holy and
    ONCE IT HAS STARTED YOU SHOULD NOT LOOK OUTSIDE, UNDER ANY CIRCUMSTANCE
    !!!!
    GOD DOES NOT WANT ANY OF HIS GOOD CHILDREN TO SEE WHEN HE PUNISHES THE
    SINNERS..... ......... ....
    All this encompasses with the writings of the Holy
    Scriptures.. ....
    Read on the New Testament: Lucas 21
    - 5:121, 12:19, 20:20,
    29:33 Letters of St Paul 3 - 8 - 14 Isaiah 40, 1:5:9.
    You must understand that God allows all this to happen. The Pope
    and Bishops are now awaiting another message that speaks
    about repentance and prayer. Please remember that God's words are not a
    threat, .......... but good news.....
    Please reproduce these pages and send them to all you know so we all can
    have the opportunity to repent and be saved.

    We do not know if those receiving this message believe or not in
    GOD,....but just think that, if you are receiving this message it is for
    a good reason!!.. from God who created us and loves us so much!

    Our Creator is giving us the chance to be saved, no matter what religion
    or creed we may be. If you don't believe in this message, at least send
    it to others, it costs you nothing.
    To all those receiving it, they can have the opportunity to judge and
    decide for themselves.
    Remember, we can avoid a great deal of evil if we practice the
    Commandments that Our Loving Father God gave us.... Just 10 simple ways,
    that if we all put into practice we can obtain God's pardon.

    Amen.
     
  13. Washawasha

    Washawasha JF-Expert Member

    #13
    Mar 31, 2011
    Joined: Aug 7, 2006
    Messages: 8,368
    Likes Received: 146
    Trophy Points: 160
    sawa ngoja tusubiri kufa
     
  14. Ngongo

    Ngongo JF-Expert Member

    #14
    Mar 31, 2011
    Joined: Sep 20, 2008
    Messages: 11,804
    Likes Received: 2,952
    Trophy Points: 280
    Ebo hivi mnataka muishi milele.
     
Loading...