Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Muslims angry at Museveni over Cabinet posts

Discussion in 'International Forum' started by ByaseL, Jun 13, 2011.

  1. B

    ByaseL JF-Expert Member

    #1
    Jun 13, 2011
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 2,218
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    A cross section of Muslims loyal to Mufti Sheikh Zubair Kayongo, has urged its followers to shun all government functions, over maginalisation.

    Their anger stems from the “few” ministerial positions offered to Muslims. At a meeting convened by the College of Eminent Sheikhs at Kibuli last Thursday, they resolved: “We are aggrieved and extremely dissatisfied with the way President Museveni distributed ministerial posts as we hardly got any influential positions besides one Cabinet minister and four state ministers despite an enlarged Cabinet,” read their statement.

    Besides Cabinet, they also fault government for minimal representation in statutory bodies, and commissions. The meeting, chaired by Sheikh Obedi Abdu Kamulegeya, raised concern over the slots of Vice President and Prime Minister, which they said only go to other religions.

    Whereas the sheikhs were angry with the rejection of Mr Nasser Sebagala as minister without portforlio, Sheikh Kamulegeya, distanced himself from the outcry. Asked if the resolutions bind the Old Kampala sect, Kamulegeya said, it applies to all Muslims.

    Efforts to talk to presidential press secretary, Tamale Mirundi were futile as his phone was switched off
     
  2. IGWE

    IGWE JF-Expert Member

    #2
    Jun 13, 2011
    Joined: Feb 3, 2011
    Messages: 7,549
    Likes Received: 911
    Trophy Points: 280
    Haya mambo bana,mm nilifikiri ni tz tu kumbe nji zote za kiafrika zina mambo ya kijinga kama haya,,...hivi kumteua mtu ili awe kiongozi uanze kuangalia dini yake,.....anyway sipingi kama wapo waislam au wakristo wanaofaa kuongoza kuteuliwa,suala hapa ni kuleta argument basing on dini..na hapo ndipo naona ni upuuzi usio na maana,..anateuliwa mtu anyeweza kazi na sio kuweza kazi tu bali yule ambaye unaweza kufanya naye kazi ili kufikia malengo mliyojiwekea kama nchi.
     
  3. Gavana

    Gavana JF-Expert Member

    #3
    Jun 14, 2011
    Joined: Jul 19, 2008
    Messages: 15,196
    Likes Received: 687
    Trophy Points: 280
    Maneno yako ni sawa lakini jee hao walioteuliwa na Museveni ni kweli kawachagua kwa sifa zao????

    Uelewe kuna ajenda ya siri hii hapa

    Gazeti la Reporter la Kenya la tarehe 20/6/1963 lilitangaza katika ukurasa wake wa mbele: "KUIBADILI AFRIKA YA MASHARIKI KUWA KATIKA DINI YA ROMANI CATHOLIC". Ndani ya gazeti hilo ukurasa wa 18 liliwataja waliopewa dhamana ya kufanikisha jambo hilo kuwa ni: Uganda - Kiwanuka, Kenya - Mboya na Tanganyika Mheshimiwa Nyerere
     
  4. M

    Mafie PM JF-Expert Member

    #4
    Jun 14, 2011
    Joined: Mar 19, 2011
    Messages: 1,318
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 135
    Kwa hiyo kila kinachoandikwa kwenye gazeti wewe hukiamini tu mradi kiwe na maslahi ya uislam? Bila kujua kimeandikwa na nani kwa wakati gani, lengo gani au kashawishiwa na nani? Huo ni ufinyu wa kifikiri na kupambanua mambo. Pole
     
  5. M

    MAURIN Senior Member

    #5
    Jun 14, 2011
    Joined: Jun 14, 2011
    Messages: 129
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hawa mabwana waislam wanamatatizo sana wenyewe dunia nzima ndiyo wanaonewa
     
  6. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #6
    Jun 14, 2011
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 160
    The best way would have been to put the true facts as who are the majority Muslims or Christians??
    The chosen ones are they qualified or not?? Are there qualified and more able Islams than the chosen Christians??
    That would answer if indeed the allegations are true or not true... but of course unfortunately the heading
    is that Muslims angry... there is no chance that they will be adhered to.
     
  7. Mzizi wa Mbuyu

    Mzizi wa Mbuyu JF-Expert Member

    #7
    Jun 14, 2011
    Joined: May 15, 2009
    Messages: 5,011
    Likes Received: 257
    Trophy Points: 180
    Uganda wako OIC, vije haiwasaidii?
     
  8. M

    MAURIN Senior Member

    #8
    Jun 14, 2011
    Joined: Jun 14, 2011
    Messages: 129
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kaka utawasaidia watu hawajaenda shule kazi yao ni kujiripua tu na mabomu na kulalamika,na muda wote ni kuwaalaani watu wa magharibi mfano mzuri syria,yemen kote huko machafuko utasikia hao ni wamarekani ndiyo wanasababisha
     
  9. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #9
    Jun 15, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Kumbe Museven anahakili namna hii. Big up Sir Museven.
     
  10. boma2000

    boma2000 JF-Expert Member

    #10
    Jun 17, 2011
    Joined: Oct 18, 2009
    Messages: 2,966
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 135
    inasikitisha sana kuona watu wanavyo kumbatia na kutaka kuchochea udini, yaani wanataka uteuzi wowote dini 50% kwa 50%, madhehebu 50% kwa 50%, jinsia nusu kwa nusu, makabila nusu kwa nusu, jamani ndo afrika yetu, je kwa mtindo huu tutafika???
     
  11. WiseLady

    WiseLady JF-Expert Member

    #11
    Jun 17, 2011
    Joined: Jan 22, 2010
    Messages: 3,233
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    wow! Nimefurahi kukuona tena.....blessings
     
  12. B

    ByaseL JF-Expert Member

    #12
    Jun 23, 2011
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 2,218
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    Muslim leaders in Uganda are unhappy with the composition of the new cabinet, which they say has very few Muslims, moreover in insignificant positions.
    They say this is a continuation of their marginalisation and some have resolved not to attend any government event until they are treated like other citizens. The College of Eminent Sheikhs of Uganda voiced their displeasure at a press conference at Kibuli Mosque recently.
    “We are aggrieved and disappointed in the government that the Muslims hardly got any serious ministerial posts. We are perceived as [insignificant] people; so, there is no value in Muslim leaders participating in government functions until the government recognises us,” said Hassan Kirya, spokesman of the Kibuli faction.
    He said they would write to the government to express their dissatisfaction. Sheikhs and Imams were asked to tell Muslims in mosques about the unfair distribution of ministerial posts and the continuing injustice against them, and to seek views on the way forward. Muslims will also conduct Kunut (special prayers) every Friday to petition God on the matter.
    Of the 74 ministers President Museveni named, six are Muslim. They include two full ministers (Gen Moses Ali and Syda Bbumba) and four ministers of state (Asuman Kiyingi, Lukia Isanga Nakadama, Sulaiman Madada and Jeje Odongo).
    The Muslim leaders say they were humiliated by the appointment of people who lack the required academic qualifications or have criminal records, yet they (leaders) could have proposed well educated, decent and capable alternatives had they been consulted.
     
  13. Karikenye

    Karikenye JF-Expert Member

    #13
    Jun 23, 2011
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 566
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Tatizo kubwa sana la UDINI ... lakini mawaziri 74 kwa kazi gani? Museveni unaiua nchi kwa mikono yako mwenyewe!
     
  14. k

    kichenchele JF-Expert Member

    #14
    Jun 23, 2011
    Joined: Jun 28, 2010
    Messages: 476
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 35
    he firstly came into power from the bush/forests, saw what do u expect such a man to behave like for musilms?
     
Loading...