Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Muslim leader hits out at Mourinho

Discussion in 'Sports' started by Masanilo, Aug 25, 2009.

  1. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #1
    Aug 25, 2009
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 110
    Trophy Points: 160
    [​IMG]
    A Muslim leader in Italy criticised Internazionale coach Jose Mourinho for comments the Portuguese made about Ramadan at the weekend.
    Muslims around the world are fasting during the Islamic holy month of Ramadan, during which faithful followers abstain from eating or drinking during daylight hours.
    One of those followers is Inter's Ghana midfielder Sulley Muntari who Mourinho hauled off after just half an hour of Sunday's 1-1 home draw against Bari due to the former Portsmouth man's poor performance.
    Afterwards, Mourinho suggested Muntari had played badly due to a lack of energy associated with his fast.
    But Mohamed Nour Dachan, president of the Union of Islamic communities and organisations in Italy, claimed the coach has gotten it wrong.
    "I think Mourinho could do with talking a little less," he told Sky. "A practising (Muslim) player is not weakened because we know from the Institute of Sports Medicine that mental and psychological stability can give a sportsman an extra edge on the field.
    "A player who is a believing Christian, Jew or Muslim is certainly calmer psychologically and that improves his performance."
    That is an opinion that Mourinho did not share on Sunday and he was clearly irked with his player after the match.
    "Muntari had some problems related to Ramadan, perhaps with this heat it's not good for him to be doing this (fasting)," said Mourinho.
    "Ramadan has not arrived at the ideal moment for a player to play a football match."
    Mourinho even suggested that Muntari would be dropped for this weekend's crucial Milan derby due to his diminished condition, saying the club would try to work out a solution with its medical staff.
    Saturday's derby kicks off at 8.45pm local time, but with sundown occurring at just before 8pm, it would not give Muntari much time to rehydrate and get some energy into his body.
    Muntari is not the only player in Italy to be faced with this problem, although many other Muslim footballers choose not to practise Ramadan.
    Siena striker Abdelkader Ghezzal, who scored in the 2-1 defeat at home to Milan at the weekend, revealed he simply cannot fast and play at the same time.
    "I observe the fast during my days off, when there are no games or training," said the Algerian.
    "I've always observed Ramadan but I have had to change my habits for health reasons from the first year that I became a professional.
    "I was at Crotone (then in Serie C1 and now in Serie B) but after two weeks I felt ill and had to stop."
    Udinese's Swiss midfielder Gokhan Inler, a Muslim of Turkish origin, is another who is not fasting this month, while Genoa's Moroccan midfielder Houssine Kharja does respect Ramadan.
    Tellingly, both Ghezzal and Inler played 90 minutes at the weekend, Kharja never got off the bench.


    NB
    Huyu jamaa ana vituko sana!
     
  2. Junius

    Junius JF-Expert Member

    #2
    Aug 25, 2009
    Joined: Mar 11, 2009
    Messages: 3,183
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 133
    Mourinho adabu zake fupi sana, anataka maapizo tu
     
  3. Bluray

    Bluray JF-Expert Member

    #3
    Aug 26, 2009
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 3,445
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 135
    Sasa hapo cha ajabu nini? Si kweli kwamba mtu akifunga hawezi kucheza mpira vizuri au?
     
  4. Eqlypz

    Eqlypz JF-Expert Member

    #4
    Aug 26, 2009
    Joined: May 24, 2009
    Messages: 4,069
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Haha, hate or love him lakini amesema ukweli.
     
  5. Junius

    Junius JF-Expert Member

    #5
    Aug 26, 2009
    Joined: Mar 11, 2009
    Messages: 3,183
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 133
    Unahakika...mbona huyo Mmorocco,kiungo wa Genoa anafunga na mpira anacheza.
    Hakusema ukweli hata kidogo, draw ni matokeo ya mchezo hayajabiwi ati mchezaji mmoja tu kati ya kumi na moja, amefunga, amepewa kadi nyekundu, ametolewa kwa maumivu n.k
    Mourinho aseme kuwa hakuwa na mbinu za maana kupata point tatu ndo akatafuta kisingizio, mbona Furguson alikubali alipochapwa na Burnley kuwa "..tumezidiwa...tumetupa nafasi..."n.k
    Na mechi ngapi Mourinho amembadilisha Muntari na matokeo yakawa kinyume na hayo. Muntari ni nani peke yake iwe hata udhaifu wake wa namna yoyote ile unaathiri perfomance ya timu nzima. Kweli ni kuwa Mourinho(namuona mbahatishaji si kocha wa maana) aache kidomo domo, kama hawezi kuleta mafanikio kwa ku-manage timu uwanjani, asitumie domo lake katika vyombo vya habari kuzua mijadala na malumbano ya kujitafutia umaarufu nje ya kazi yake.
     
  6. Mvina

    Mvina JF-Expert Member

    #6
    Aug 26, 2009
    Joined: Aug 2, 2009
    Messages: 999
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Achilia mbali matokeo ila habari ndo hiyo! Mpira unahitaji shibe.
     
  7. Junius

    Junius JF-Expert Member

    #7
    Aug 26, 2009
    Joined: Mar 11, 2009
    Messages: 3,183
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 133
    basi pelekeni mabaunsa Taifa Stars wad kap na afkan kap hamkosi kama Brazil
    Kama huna mbinu hushindi mpira wa siku hizi, eeeeh!
     
  8. a

    agika JF-Expert Member

    #8
    Aug 27, 2009
    Joined: Jun 5, 2009
    Messages: 381
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    well tunaweza kuwa tunasema kwasababu ya ushabiki wa udini wa kwamba nani muislam nani si muislam, lakini ukweli unabaki palepale kwamba either ni kweli au si kweli maelezo ya mourinho but we all know him, haishi visingizio matokeo yakiwa tofauti na ushindi tangu alivyokuwa Chelsea sijawahi ona au mara chache kafungwa kisha akakubali kwamba ni kwasababu wamezidiwa ujuzi na wenzao, yeye siku zote kama si kumtupia lawama refa basi atawatupia wachezaji.
     
Loading...