Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Muda si rafiki

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Kirode, Sep 27, 2012.

  1. Kirode

    Kirode JF-Expert Member

    #1
    Sep 27, 2012
    Joined: Mar 25, 2011
    Messages: 3,575
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Wadau katika kauli nazichukha mimi binafsi ni hii, utakuta mjadala mzuri unaendelea . Watu wanachangia mambo mazuri lakini utashangaa kipindi kinafungwa eti muda umeisha zaidi ya hapo wanaweka tv ya urusi na haituhusu wala haina matangazo ya tz. Je inatusaidia nini? Mbona kenya habari huwa inajitosheleza na hawana taarifa ya ea. Sisi tumelogwa au taarifa za k. Ug. Zinatuhusu nini? Mbona kenya hawana taarifa hizi za habari. Tunajipendekaza nini je inatsaidia au ni upuuzi tu? Nawasilisha ugomvi no.
     
  2. Root

    Root JF-Expert Member

    #2
    Sep 27, 2012
    Joined: Jan 23, 2012
    Messages: 18,430
    Likes Received: 3,431
    Trophy Points: 280
    Hata mm huwa sielewi why wao hawasomi zetu sisi twazisoma we need change in media industry
     
  3. CHABURUMA

    CHABURUMA Senior Member

    #3
    Sep 28, 2012
    Joined: Jun 26, 2012
    Messages: 151
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Wananikera sana! Eti muda si rafiki!!! (STAR TV). Nawasilisha┬┐
     
  4. Ruge Opinion

    Ruge Opinion JF-Expert Member

    #4
    Sep 28, 2012
    Joined: Mar 22, 2006
    Messages: 1,481
    Likes Received: 109
    Trophy Points: 160
    The fact that we read news about them and they don't about us means that we are more informed about East Africa than they are. The question is, what are we doing with that information? It is they who are establishing businesses in our country, registering companies on our stock exchange, getting CEO jobs in our country,etc. The answer is that we are good at complaining and not doing. In other words they are offensive and we are defensive. Defenders don't score goals.
     
Loading...