Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mtaji wa biashara

Discussion in 'Kilimo, Ufugaji na Uvuvi' started by bluetooth, May 11, 2012.

  1. bluetooth

    bluetooth JF-Expert Member

    #1
    May 11, 2012
    Joined: Jan 12, 2011
    Messages: 3,673
    Likes Received: 255
    Trophy Points: 180
    Wakuu

    Ninayo security ya uhakika , property with tittle deed with a potential value from a valuation report (market value & forced sales value)

    ninahitaji mkopo wa mtaji wa biashara, note ni kwa ajili ya kufanya biashara ambayo inaanza lakini tayari ina wateja with orders, je ninaweza kupata wapi mkopo ; ni institution gani (banks au micro finance) zinatoa mkopo wa aina hii

    loan amount range ni 30- 100 millions

    naomba pia tupate changamoto zilizopo kuhusu ukopeshwaji wa mitaji kwa wajasiriamali wadogo wadogo na wakati

    nawakilisha
     
  2. P

    Prime Dynamics JF-Expert Member

    #2
    May 11, 2012
    Joined: Dec 30, 2010
    Messages: 521
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 35
    Mkuu i think you should start small and be ready to take risks. Use the little you have at the moment and save to be able to realize your goal. It is until you start, that you can identify threats and opportunities. Remember you can only become a successful business owner if you have a business to practice on. By doing so you will be assured of a constant cash flow which is another important consideration you need before you get a loan no matter the collateral. Tafakari kwanza please.
     
  3. bluetooth

    bluetooth JF-Expert Member

    #3
    May 11, 2012
    Joined: Jan 12, 2011
    Messages: 3,673
    Likes Received: 255
    Trophy Points: 180
    ushauri mzuri sana
     
  4. OGOPASANA

    OGOPASANA JF-Expert Member

    #4
    May 19, 2012
    Joined: Apr 30, 2009
    Messages: 265
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    nakushauri uza mali uliyonayo kisha fanya biashara endelevu tofauti tofauti.
     
Loading...