Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

msaada wa sheria hii.

Discussion in 'Jukwaa la Sheria (The Law Forum)' started by wa home, Mar 20, 2012.

  1. w

    wa home JF-Expert Member

    #1
    Mar 20, 2012
    Joined: Mar 16, 2012
    Messages: 220
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Tunaishi ktk maeneo yasiopiwa ni viwanja vidogovidogo, kuna majirani zangu 2 wanajenga mabar ktk maeneo yao, 2na watoto wengi sn pale mtaani, sasa je? Kuna sheria ya kuzuia, bar isijengwe ktk makazi ya wa2? Na 2taanzaje kuwashtakia?. 2fanyeje!
     
  2. C

    CHUAKACHARA JF-Expert Member

    #2
    Mar 20, 2012
    Joined: Jun 3, 2011
    Messages: 11,632
    Likes Received: 3,352
    Trophy Points: 280
    Nadhani law of tort inaweza kukusaidia hapo. Nuisance could the the right complaint, but there is no nuisance yet because the bar has not been erected and operational!!!!. wadau mnasemaje? or Seek for an injunction to erect a pub in such an area giving your reasons
     
Loading...