Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

msaada tafadhali

Discussion in 'Jukwaa la Sheria (The Law Forum)' started by neyl, Jun 6, 2012.

  1. neyl

    neyl Senior Member

    #1
    Jun 6, 2012
    Joined: Nov 23, 2011
    Messages: 128
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    habari, naomba msaada kwa ajuaye sheria kuhusu mambo yafuatayo
    1) Kama Arbitrator kwenye labour cases ametoa award ya reinstatement employer anaruhusiwa kuomba atoe compensation instead of kumreinstate?
    2) Kama labour court imetoa judgement kuwa employer amrudishe kazin employee and then employer akarefuse to follow that order what wil court do
     
Loading...