Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mozambique denies India 5 more coal concessions

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Nyambala, Jan 11, 2011.

  1. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #1
    Jan 11, 2011
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Mozambique denies India 5 more coal concessions

    By: Reuters
    10th January 2011




    MAPUTO - Mozambique on Monday turned down a request by the Indian government for five coal concessions, saying the Asian giant should first develop its two existing blocks in the southern African nation.

    "They must develop what they have first. Then we will sit down and decide what to offer,"Abdul Razak, deputy minerals minister, told a news briefing after talks with Indian Coal minister Sriprakash Jaiswal.

    Jaiswal arrived in Mozambique on Sunday with officials from Coal India Limited (CIL) to try to secure additional exploration rights in Mozambique, home to some of the world's richest untapped deposits, to meet India's fast-rising demand.

    CIL was awarded rights last month to two blocks totalling 200 sq km in Mozambique's Moatize region. The blocks are thought to have reserves of a billion tonnes of coking and thermal coal.

    CIL officials said on Sunday that, all being well, the state-run firm would invest $400-million and employ 3 000 people in the next five years at the two coal blocks and would import 10-million tons of coal in the next decade.

    My Take:
    Serikali yetu ya JK ina gutz ya maamuzi kama hayo?
     
  2. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #2
    Jan 11, 2011
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Hivi sasa hata wahindi wanatafuta makoloni Africa. Kweli sisi ni mabwege wa kutupa.
     
  3. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #3
    Jan 11, 2011
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Unajua so far Australia ndiyo inatoa about 50% ya cocking coal (A type of coal used for steel making). wateja wakubwa wa hiyo Coal ni China, Japan na India as of now. Sasa naona wadosi wanataka mteremko na the only place for that ni Africa. Kumbuka wameshaahidi kununua coal ya Tanzania mara tu itakapoanza kuzalishwa. Hii pia inaweza kuwa ndiyo janja ya Jeetu Patel kumiliki Mchuchuma. It is very likely atapiga udalali na kuuzia hawa jamaa. Keep watching.
     
  4. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #4
    Jan 11, 2011
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Kaka pengine wamakonde wamestuka. Haya mamikataba ya kusaini miaka 10 au 20 mbele bila kuona immediate effect ni ya kuepukwa. Mmabo ya madini ni magumu kwa kweli na naona wamefanya vyema kwenda aste aste.

    Mambo ya energy ndio ishu kubwa kwa sasa ulimwenguni ktk karne hii kufuatia estimates za kwamba mafuta ya Uarabuni yanakaribia kukata. Sasa ilitegemewa sisi Africa huku kwene vyanzo vipya vya nishati tuwe na viongozi makini wenye uelewa, wenye utaifa na utu. Lakini hapa Tz tumeshaliwa tayari.
     
  5. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #5
    Jan 12, 2011
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Yea, na kama unavyojua hawa jamaa zetu wa sub-continent huwa hawako straight hata siku moja!
     
Loading...