Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Moto wa Egypt umemfanya mfalme Abdullah wa Jordan kuvunja serikali.

Discussion in 'International Forum' started by Hofstede, Feb 1, 2011.

  1. H

    Hofstede JF-Expert Member

    #1
    Feb 1, 2011
    Joined: Jul 15, 2007
    Messages: 3,586
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 0
    The king of Jordan dismissed his government Tuesday and appointed a new prime minister with orders to implement political reform.

    The dismissal follows several protests calling for change in Jordan -- protests that echo demonstrations that have swept across North Africa and the Middle East in the last few weeks.

    King Abdullah II asked Marouf Al Bakhit to form a government in Jordan that will implement "genuine political reform," the Royal Court said in a statement.
    The government will "take practical steps, quick and concrete, to launch a process of genuine political reform" and "comprehensive development," according to a letter from the king to Al Bakhit. It also will act to strengthen democracy, the letter said.
    Jordan has been deprived of "achievement opportunities" due to some leaders' resistance to change, the king wrote, and because they had sometimes put their own interests ahead of those of the public.

    The king asked Al Bakhit and the new government "to conduct a thorough evaluation process" and review laws regarding political affairs and civil freedoms to "address the mistakes of the past" and develop "a clear action plan that takes the march of reform forward."

    Source: CNN
     
  2. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #2
    Feb 1, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Who is next?
     
  3. U

    Uwezo Tunao JF-Expert Member

    #3
    Feb 1, 2011
    Joined: Nov 14, 2010
    Messages: 6,948
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Safi sana Hofstede kwa ripoti. Sasa ingekua vema wewe ukaendelea na ripoti mfululizo juu ya Jordan kiasi kwamba Wana JF tukitaka kujua kitu huko wala hatuhitaji kuanzisha THREAD mpya katika eneo hilo.

    Mpaka sasa nimegundua kwamba sisi Watanzania kwa kiasi kikubwa ama ni INTROVERTS au HATUNA TU NI KWAMBA HATUNA MTU WA KUTUHABARISHA MFULULIZO NA KWA UTARATIBU UNAOELEWEKA JUU YA MAMBO YA MATAIFA MENGINE.

    Kila mara utaona mmoja wetu anapata kakipengele kamoja na kukimbilia kuanzishia THREAD halafu baada ya muda mfupi point za kuzungumzia hukauka haraka sana na wasomaji KUPATA KUCHANGANYIKIWA KUIBUKA KWA THREADS ZINAZOPINGANA JUU YA JAMBO MOJA kila wakati.

    Hebu angalia mpaka sasa hatujui hata kinachoendelea Ivory Coast, Tunisia, Zimbabwe kwa Mzee Mugabe halafu kukisikika kajambo ndio kila mtu huko.

    Mwanafalsa Hofstede unaonaje wazo hilo??
     
  4. s

    shosti JF-Expert Member

    #4
    Feb 1, 2011
    Joined: Dec 21, 2010
    Messages: 4,960
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 135
    Kikwerey hahahahaha:coffee:
     
  5. Mtembea_peku

    Mtembea_peku Senior Member

    #5
    Feb 1, 2011
    Joined: Dec 15, 2010
    Messages: 135
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    mtalii
    :coffee:
     
  6. The Finest

    The Finest JF-Expert Member

    #6
    Feb 2, 2011
    Joined: Jul 14, 2010
    Messages: 21,711
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 145
    Ni kama vile mchezo wa kuigiza leo hapa, kesho pale, keshokutwa kule yaani huu moto unasambaa kwa kasi ya ajabu sijui WHO'S NEXT??
     
  7. The Finest

    The Finest JF-Expert Member

    #7
    Feb 2, 2011
    Joined: Jul 14, 2010
    Messages: 21,711
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 145
    Ha ha ha Vasco Da Gama
     
  8. The Finest

    The Finest JF-Expert Member

    #8
    Feb 2, 2011
    Joined: Jul 14, 2010
    Messages: 21,711
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 145
    Uwezo Tunao waandishi wenyewe tunaowategemea kutuletea habari wanaleta habari kwa kutegemea vyombo vingine vya habari tena vya nchi za magharibi so what do you expect
     
  9. Elungata

    Elungata JF-Expert Member

    #9
    Feb 2, 2011
    Joined: Jan 28, 2011
    Messages: 24,574
    Likes Received: 3,908
    Trophy Points: 280
    That is iranian imperial influence on da move it began with lebanon in shoti vibaraka wa marekani na israel wanapigwa chini all over ME...next we will hear from saud and kuwait.
    King abdullah know the GAME IS OVER FOR WESTERN CONTROL IN MIDDLE EAST.
    Behind the scene israel intelligence is working hard to prevent the fall of mubarak and the jordan hashemite kingdom if they fall it means new frontline for militant to attack telaviv
     
  10. K

    KiparaDar Member

    #10
    Feb 2, 2011
    Joined: Mar 20, 2007
    Messages: 40
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    nafikiri m7 ndio anawakati mgumu zaidi,matumaini yetu ni kwa wanauganda walianzishe!
     
  11. CPU

    CPU JF Gold Member

    #11
    Feb 2, 2011
    Joined: Jan 13, 2011
    Messages: 3,871
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    Ona jinsi polisi wa Misri walivyoamua kutotumia silaha za moto kuzima maandamano, wakati sisi hapa kutwa tunaagiza magari ya kisasa ya maji washa, mabomu ya machozi n.k.

    Na sasa hivi nasikia kuna mabomu ya mikojo yanakuja
     
  12. Joseph

    Joseph JF-Expert Member

    #12
    Feb 2, 2011
    Joined: Aug 3, 2007
    Messages: 3,477
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Kikwete ,Gbagbo,Mugabe,Museven
     
Loading...