Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mothers' anguish over baby mix-up

Discussion in 'International Forum' started by BAK, Sep 1, 2008.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Sep 1, 2008
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 49,859
    Likes Received: 9,414
    Trophy Points: 280
    Mothers' anguish over baby mix-up
    BBC News Online

    Two mothers in South Africa are waiting for DNA results after their newborn babies were mixed up and one of them subsequently died, local media reports.

    After they gave birth at the Alexandra Clinic on Sunday, nurses allegedly forgot to tag the infants' wrists.

    The women were each given a child and told to return later for results, but one of the baby girls died on Tuesday.

    Alexandra Clinic told the BBC it was investigating the reported death and could not comment on the circumstances.

    "I am torn between grief of losing a child and the thought of explaining to the other woman how her child died, if it's hers," Lebo Nkadimeng, the mother in whose care the baby died, told South Africa's Sowetan newspaper.

    "I cannot even mourn the baby's death because I am not sure if she was mine," she said.

    According to Johannesburg's Talk 702 radio station, the Gauteng provincial Health Department is to meet the clinic's management about the case.

    The chief operations officer at the clininc, Dr Muvili Simba, is quoted in the Sowetan as saying the other mother has been told about the baby's death.

    "We visited her at home with a social worker and a doctor. She was informed about the death of the other baby. The social worker counselled her and explained what to expect when the DNA results come back," he said.
     
  2. Kinyau

    Kinyau JF-Expert Member

    #2
    Sep 1, 2008
    Joined: Nov 24, 2006
    Messages: 776
    Likes Received: 67
    Trophy Points: 45
    bubu hii habari inasikitisha na ni changamoto kwa sector ya afya, siwezi kuimagine wazazi wanajisikiaje.nilishuhudia kisa hospitali moja mkoani wamama wawili wakigombania kichanga cha kiume na cha kike kimeachwa ati kila mama anadai yeye kajifungua mtoto wa kiume,ilikuwa patashika.kumbe mama mmoja aliposhikwa na uchungu alimlia nesi chonde chonde huyu ni mtoto wa 9 na walio nyumbani ni wakike tupu kwa hiyo nakuomba unisukie mpango nirudi na mtoto wa kiume. Basi bahati haikumuangukia mama akapata mtoto wa kike, nesi ikabidi amfanyie mpango kumbadilishie na mzazi mwingine. Yule mama alipopewa mtoto wa kike amnyonyeshe akamwangaliaaa na kusema hii si damu yangu, hapo ndipo kizaaazaa kipozuka ikabidi uchunguzi ufanyike na ukweli ukajulikana.
    poleni sana kinamama msubirio majibu ya DNA.
     
Loading...